Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Radioamatori

Recommended Posts

Nu cred ca e tocmai legal, asa iti iei un scanner de frecvente dar tot ilegal e...

Share this post


Link to post
Daca aveti statii de ultrascurte, prin PH, pe 162,125MHz ascultati... politia (circulatie). Radare, blocaje in trafic, etc.

 

 

Nu cred ca e tocmai legal, asa iti iei un scanner de frecvente dar tot ilegal e...

Nu ai voie sa emiti in frecventa lor, daca ai licenta de radioamator ai voie sa asculti. Daca nu ai licenta, stai relaxat doar in CB

Share this post


Link to post

Statia mea Team Roadcom luata de noua se pare ca a crapat... Mai pe scurt, face figuri de ceva timp: baraie groaznic pe receptie, acum se pare ca si display-ul merge doar cand vrea el. E posibil sa fie baraiala de la vablu (prins in portiera de nspe ori) sau e statia pe duca? Daca e pe duca, se poate repara macar?

Share this post


Link to post

Incearca cu alta antena. Si da, in principiu, orice se repara.

Share this post


Link to post

Revin dupa o cursa pana la Botosani! Prinde pana la sau sunt auzit pana la 6-8 km, are noise reduction deci nu este deranjanta la drum lung. Foarte utila,mica si usor de folosit.

Share this post


Link to post
Revin dupa o cursa pana la Botosani! Prinde pana la sau sunt auzit pana la 6-8 km, are noise reduction deci nu este deranjanta la drum lung. Foarte utila,mica si usor de folosit.

 

Esti auzit la distanta aceea desi e cam putin

Share this post


Link to post

Salut Colegii ma alatur si eu cu o statie Roadcom Fs si o antena hunter mag.

post-1575-1251749688_thumb.jpg

 

Ne auzim in 22 Drumuri bune colegii

Share this post


Link to post

Ai sa vezi ca te scoate din multe incurcaturi! Mult mai buna ca un detector radar! Drumuri bune!

Share this post


Link to post

Se pare ca nici roadcom-ul meu nu avea nimic... Dupa schimbarea cablului de la antena toate sunt bune si frumoase. Mai mult, a primit drept tuning un difuzor extern (mai exact un difuzor de fata de matiz :mrgreen: ).

 

Drumuri bune si numai bine colegi! :D

Share this post


Link to post

Zilele trecute veneam de la Bucuresti si am observat in spate masina unui prieten, un X5. Ii dau cu avaria si aud in statie "Ce faci Mircea" Ma mai uit o data in spate. Nema antena! Intreb "Nicule, tu esti?" Raspuns afirmativ. Intreb: Cu ce emiti. Statie! Antena? In bara!!! Mi-a povestit apoi ca are o dracie super misto, care ar rezolva tot ce inseamna estetica la un turism dotat cu statie, respectiv o antena CB ascunsa in bara. Este o antena speciala, care se tuneaza un pic mai greu, dar se tuneaza pana la urma, ce se monteaza in bara fata a masinii. Emisia este foarte buna, suporta maxim 50 w pe emisie curenta sau 75 pe perioada scurta, dar omul dadea in ea lejer cu un amplif chinezesc de 100 w. Pretul super modic, 12 euro, insa antena respectiva nu se gaseste in Romania (el o luase din Franta). Am cautat in draci tot internetul si nu am reusit sa o gasesc... ca tare mi-as comanda una.

Share this post


Link to post

Pai intreaba-l pe el. M-as baga si eu la asa ceva, daca gasesti.

Share this post


Link to post

Exista mai multe modele, cauta pe goagal "CB hidden antenna" .

Oricum aceste solutii sunt mult mai slabe decat o antena cu talpa magnetica de 150cm .

Share this post


Link to post

Da, o raza medie ar fi undeva la 15-20 km cu amplif de 100 w, deci probabil ca un cb normal de 4 w ar emite un maxim de 5-6 km. E oricum absolut suficient pentru a stii de un radar sau un echipaj, nu?

Si unde mai pui ca scapi de zgariatul caroseriei, scapi de ia antena, pune antena, aoleo mi-o fura etc...

BTW, pe goagal gasesti doar modalitati de ascunde o antena, respectiv o solutie americana de folosire a antenei radio simultan ca si antena cb. Asta pentru cine are antena pe capota.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

In CB frecventa e joasa lungimea de unda e mare, fara a radia corect un camp uniform si puternic cum se face dintr-un ML145 tipic antena "ascunsa" e o joaca la distanta mica.

Edited by andreic

Share this post


Link to post

Avand in vedere, faptul ca detectoarele de radar vor deveni inutilizabile, am in vedere achizitionarea unei statii radio.

Ce mi-ati recomanda in acest sens, si la ce anume ar trebui sa fiu atent cand voi alege modelul.

 

Spre exemplu, are cineva modelul acesta?

Cred ca s-ar integra perfect sub cd-playerul de la Kalos.

 

http://www.statii-emisie-receptie.ro/statii-radio-tti/23-statie-radio-tcb-550.html

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post

Nu este 1 DIN ca sa incapa acolo. Singura statie care este fix 1 din este un midland cum are ovi_jer. Pentru statii normale se gaseste sertar adaptor, sau poate fi confectionat unul din sertarul de sub casetofon (prin intoarcere sau prin acoperire cu un capac. Tine cont insa ca daca vrei sa bagi statia in bord iti va trebui fie un difuzor suplimentar, intrucat cel al statiei este montat in capac, fie o statie cu difuzor frontal. Pe langa statie iti va trebui si o antena si un meserias care sa-ti calibreze antena pe statie si pe masina.

Cel mai bun loc de pus statia in chevroleturile noastre este intre scaunul pasagerului din dreapta si tunelul central, iar cablul de la antena il poti trage prin ornamentul pragului dreapta si pe sub scaunul pasagerului.

Share this post


Link to post

Cum se numeste mai exact statia care o are ovi?

Poti atasa o fotografie cu locul in care este montata statia ta?

Share this post


Link to post

Cum se numeste mai exact statia care o are ovi?

Poti atasa o fotografie cu locul in care este montata statia ta?

1- scrie pe forum;

2- intre scaunul pasager si frana de mana.

 

"Muiati sunt posmagii ?" Daaaa, muim posmagi !

Edited by tolin
  • Like 1

Share this post


Link to post

Datorita ultimelor actiuni ale pulitiei rutiere, cred ca am sa sacrific din banii pentru alte minuni in favoarea unei statii. Nu vreau ceva scump, care sa bata la 30 km, ci ceva ieftinut, raza maxim 10 ( e destul cat sa aflu de radare sau alte chestii). Am cautat si am gasit statie tti http://www.magazin-online.ro/statii-radio-camion-tir-si-autoturism/statii-radio-camion-cb-27-mhz/statii-radio-tti/statie-radio-tti-model-tcb-550-putere-5-watt.php si o antena cat de cat http://www.magazin-online.ro/statii-radio-camion-tir-si-autoturism/antene-pt-statii-radio-camion-27-mhz/antene-tti/tti-cb-145-antena-radio-cb-pentru-camion-sau-tir.php . Sunt curios la ce preturi se gasesc la dedeman...

Pe net am vazut ca lumea nu e superincantata de jucarie, insa nici de aruncat la cos nu este. Ceva pareri de la avizatii in domeniu? Sincer mai mult de 4 mil nu prea am de gand sa investesc (cu banii astia imi iau hartie foto pentru aproape un an :D ), ca nu stau pe roze cu finantele (bine, nici nu ma plang).

Statia as vrea-o montata sub player sau sub torpedou. De curiozitate- are difuzor intern- nu cumva in in corpul microfonului?

Am vorbit cu Tudor- el si-a tras un midland (la un pret fain), insa Neamtul nu e Bucuresti, nu am aici oportunitatile din capitala.

Multumesc pentru eventualele pareri.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Colegu Lucian...

Daca vrei TTI uite aici: http://www.artero.ro/DetaliiPromotie-produs-Set%20Statie%20Radio%20TTi%20TCB%20550%20+%20Antena%20CRT%20Micro%2030-pret-250-id-297.html#Poze

 

Studiind forumurile, am inteles ca modelul asta, http://www.mondoplast.ro/Statie-Radio-pentru-tir-CB27-INTEK-M-120-pg_ft-3864 ar fi mult mai bun decat TTI-ul.

 

In dedeman tti 550, costa 300 ron...Deci sunt scumpe.

Share this post


Link to post

 

Statia as vrea-o montata sub player sau sub torpedou. De curiozitate- are difuzor intern- nu cumva in in corpul microfonului?

Am vorbit cu Tudor- el si-a tras un midland (la un pret fain), insa Neamtul nu e Bucuresti, nu am aici oportunitatile din capitala.

Multumesc pentru eventualele pareri.

 

Nu este 1 DIN ca sa incapa acolo. Singura statie care este fix 1 din este un midland cum are ovi_jer. Pentru statii normale se gaseste sertar adaptor, sau poate fi confectionat unul din sertarul de sub casetofon (prin intoarcere sau prin acoperire cu un capac. Tine cont insa ca daca vrei sa bagi statia in bord iti va trebui fie un difuzor suplimentar, intrucat cel al statiei este montat in capac, fie o statie cu difuzor frontal. Pe langa statie iti va trebui si o antena si un meserias care sa-ti calibreze antena pe statie si pe masina.

Cel mai bun loc de pus statia in chevroleturile noastre este intre scaunul pasagerului din dreapta si tunelul central, iar cablul de la antena il poti trage prin ornamentul pragului dreapta si pe sub scaunul pasagerului.

Greu nea Luciene, greu :P

 

Sergiu:

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=19813&view=findpost&p=351324

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=14063&view=findpost&p=215221

Share this post


Link to post

Nea' Mircea, am vazut ca unele statii au difuzor in corpul microfonului, si de aia ziceam. Daca ma ienerviez, pot sa fixez jucaria si langa plafoniera. Nervii astia insa costa bani :D . Mai vedem.

 

Sergiu- antena aia e prea mica, am inteles ca trebuie de peste 1 m. Bine, cum eu nu-s prea mofturos, daca gasesc vreun chilipir la vreo 0,8-1m, nu dau inapoi. Om mai vedea, ca eu nu prea fac drumuri lungi prin tara. Insa recunosc utilitatea din ce in ce mai mare a unei statii.

Share this post


Link to post

Ia pune tu un microfon langa un dif si vezi ce se intampla!

Antena poate avea si 15 cm, eu am una de 40 cm cu care ma aud si aud foarte bine pentru ce am eu nevoie.

Share this post


Link to post

Mircea, stiu care e treaba cu microfonia, insa aveam impresia ca la o statie CB, in momentul in care emit, difuzorul se dezactiveaza, iar cand receptioneaz- microfonul e cel care nu este "ON". Nu ma pricep la statii si de aceea nu stiu exact care e treaba cu ele.

In legatura cu antena, zici ca poate fi si una mica. Daca iau un pachet - sa zicem tti 550 si o antena de 30 cm (oferta, deh) am vreo sansa sa imi "bata" 5-10 km? NU ma pricep, de aia si intreb. Nu am folosit nicodata o statie, doar ce m-am plimbat cu cateva autocare - soferii detineau jucarii de astea si se anuntau din cand in cand.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...