Jump to content
Sign in to follow this  
raskala

Sistem Alarma Garaj

Recommended Posts

Salut. Acum cateva zile am luat un garaj care nu este racordat la reteaua de curent electric. Exista vreo posibilitate prin care sa instalez un sistem de alarma (poate auto) pe care sa-l alimentez la o baterie de 12V? Orice alta idee este binevenita.

Edited by raskala

Share this post


Link to post

Multe din sistemele de alarma functioneaza la 12 v, avand adaptor. deci da, e posibil. Eu acolo as adapta un sistem auto, in care as da semnalul cu un senzor de prezenta in locul senzorului de soc, sau chiar cu senzorul de soc montat pe usa, in apropierea broastei :)

Share this post


Link to post

Problema este urmatoarea : UNDE va urla alarma? Daca urlatoarea e in afara garajului, hotul o poate anihila usor. Daca e inauntru, urla degeaba daca hotul inchide usile dupa el cand intra. Pacat ca nu esti racordat la AC. Era simplu : conectai o sonerie/ bec, chiar, in casa prin fir la un intrerupator banal la usa garajului. Daca ala intra in garaj, se aprindea becul dedicat din casa / suna soneria ( orice) .

 

:o fftopic: Eu am cea mai tare alarma la garaj posibila : am doi-trei patrupezi de 30 kg bucata, rai de tot, care isi fac veacul in zona garajului meu. Suntem prieteni foarte buni si avem grija unii de altii ( hrana si afectiune contra paza) . Si dracu` daca se apropie de garajul meu pleaca cu fundu` ferfenita. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Multe din sistemele de alarma functioneaza la 12 v, avand adaptor. deci da, e posibil. Eu acolo as adapta un sistem auto, in care as da semnalul cu un senzor de prezenta in locul senzorului de soc, sau chiar cu senzorul de soc montat pe usa, in apropierea broastei 10000000.gif

 

 

Poti la fel de bine sa pui un senzor de prezenta legat pe un buton de usi si sa pastrezi si socul. Releul senzorului de prezenta se leaga in locul butoanelor de usi sau a cuiului de capota. Asa pastrezi si senzorul de soc pe care poti sa il lipesti pe usa.

Share this post


Link to post

Problema este urmatoarea : UNDE va urla alarma?

 

Nu vreau sa-i montez sirena, sau ma rog, nu una care sa consume prea mult, un simplu tiuit este suficient, in schimb vreau sa conectez un telefon mobil care sa ma sune(apelare rapida).

Edited by raskala

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...