Jump to content
Sign in to follow this  
paul_marines

Scurgeri De Ulei Pe Langa Delco

Recommended Posts

Imediat ce temperaturile au revenit oarecum la normal am observat o pata de ulei avandu-si originea undeva sub Delco. Ma rog ca defunctul inventator Remy Delco, sa aiba intelegere pentru nefolosirea cuvenita a denumirii ruptorului - distribuitor, dar sunt in pana de idei.

Sa revin la problema, aceasta mica pata (neinsemnata prin variatia nivelului uleiului) se datoreaza unui o - ring / seal - ring cu diametrul de 60 mm care costa doar 3 RON. Recomandarea a fost sa cumpar un inel de la un magazin Daewoo, Chevroletul SE utilizand o buna parte din piesele de la Cielo.

Intreaga operatiune a durat 15 minute si a costat 26 RON. Ma gandesc sa adaug la reteta si un ECM reset + idle learn.

Pozele sunt atasate spre exemplificare.

Mai adaug ca in acest moment odometrul indica 168 000 km. drive.gif

post-2099-126730346464_thumb.jpg

post-2099-126730348766_thumb.jpg

post-2099-126730349764_thumb.jpg

Share this post


Link to post

I-ai pus tu delco la motorul tau ? Nu tin minte sa aiba din fabrica.

Share this post


Link to post

I-ai pus tu delco la motorul tau ? Nu tin minte sa aiba din fabrica.

 

Unchiu' , am spus ca sunt in pana de idei cum se numeste acea piesa de sub care izvoraste GM 5 W 30 -ul meu. In loc sa ma critici, poti sa ma ajuti. 42000000.gif

  • Like 1

Share this post


Link to post

Acolo se lega distribuitorul la axa cu came, la motoarele vechi. Cum motorul tau este cu ...less, au astupat cu bobinele de inductie. Oricum, sa schimbi un O-ring de 3 lei la 168k km, e naspa masina asta.

Share this post


Link to post

Naspa ce sa zic, daca dau atentie detaliilor. 39000000.gif

Share this post


Link to post

Daaaa, nu stiu ce ti-a venit sa ridici capota la motor dupa atati km ? Te-ai incapatanat sa mergi cu ulei subtire, daca puneai o marmelada de la uleiuri cu nume de marketing, facea coji pana acum si etansa pierderea in diametru a garniturii.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...