Jump to content
Sign in to follow this  
paurras

Brusc Nu Mai Vrea

Recommended Posts

Sal! Azi brusc inchiderea centralizata Eaglemaster CL 5100T (nu stiu daca e chiar modelul asta pt ca am luat masina cu inchiderea pe ea...dar din cautarile mele pe net cred ca asta e modelul) m-a lasat ..adica nu mai actioneaza la telecomada...la cheie cand inchid culmea ca se inchid toate 4 usi (deoadata).......bateria am schimbat-o...altceva nu stiu sa ii fi facut sa se buleasca...oare sa fie de la vreo combinatie de butoane...ca azi inainte sa o inchid parca am pus ceva pe chei (cred ca le-am apucat sub toarta de la o sacosa plina). Ce pare aveti..ce sfaturi? Exista vreo solutie sa o rezolv singur sau tre sa o duc la mester? P.S. E tare rau sa o inchizi din cheie :( Astept opiniile voastre. Multumesc. (Masina e un Matiz 2006)

Edited by paurras

Share this post


Link to post

...Ce pare aveti..ce sfaturi?...

 

Probabil de vina este unul dintre releele din alarma sau din modulul inchiderii centralizate. Desfa-le si verifica cu un ohmmetru continuitatea bobinelor releelor din ele (au intre 200 si 500 Ohmi), cu siguranta vei gasi unul cu bobina intrerupta si-l schimbi. Poza atasata iti arata intre ce puncte trebuie sa masori bobina fiecarui releu (sagetile rosii). Tot asa am patit si eu acu' vreun an si am gasit intrerupta bobina unuia dintre releele din alarma si l-am schimbat. De fapt inchiderea centralizata e usor de testat: desfaci cele 2 fire prin care primeste comanda de la alarma (alb si maro) si atingandu-le unul de altul usile trebuie sa se incuie si descuie succesiv. In cazul asta cauti un releu defect direct in alarma. Succesuri!

Releu.doc

Edited by Tetea

Share this post


Link to post

Iti multumesc pt sfaturi ...dar ...e prea complicat pt mine ce imi explici tu...eu am crezut ca e o treaba mai simpla (un buton...o chestie) dar aici deja e treaba de meserias...cred ca o sa trag o fuga maine la mester.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...