Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Vopsea Green Leaf

Recommended Posts

Ticorico al meu este verde green leaf, dupa cum mi-a explicat cu amabilitate dl Sprite. Sunt tare curios cati dintre dvs. mai aveti aceasta culoare imposibila si unde se gasesc spray-uri in aceasta culoare. As avea anumite remedieri de facut si parca ma bate un gand sa dau si pe spoilere.

 

Cine ce informatii are ?

Share this post


Link to post

Exista un magazin de vopseluri, la Lizeanu colt cu St. cel Mare, mai precis pe Viitorului (prelungirea Lizeanu), imediat dupa Mega Image.

 

Mai e unul pe Bd. Aerogarii (Baneasa), exact vis-a-vis de floraria Iris.

 

Nu te sfatuiesc sa-ti vopsesti spoilerele!

Share this post


Link to post

Merci de reply, NFS, dar stii sigur sa aiba acolo si nuanta asta ? Eu am intrebat pe la cateva si s-au uitat cam ciudat la mine. E drept ca si eu sunt cam neinformat si nu cunosc exact codul culorii ci doar denumirea ei. M-a intrebat un vanzator ceva mai dejtept ca mine "verde ce cod ?" la care eu am facut o fatza lunga si i-am zis "cam cum vezi acolo in fatza pe Tico ala verde" la care el mi-a zis ca nu au asa ceva dar ca pot incerca nushce amestec...

 

De aceea am pus intrebarea pe forum, poate lumea ma trimite undeva la sigur.

 

In alta ordine de idei, sustine-ti, te rog, sfatul cu spoilerele mai pe larg. De ce nu ?

Eu am vazut pe niste masinutze vopsit de la prima cuta in jos si era destul de frumushel. E drept n-am vazut pe una verde ci pe una albastra. Cam care sunt contraargumentele ?

Share this post


Link to post

1. La mine e trecut codul vopselei in talon. Adica scrie Galben Autostrada 52U. Vezi si tu la tine, in stinga jos.

2. De acord, arata mult mai bine cu spoilere de culoarea caroseriei, dar asta numa pina se zgirie! Vezi pe strada cite masini de toate soiurile au spoilerele zgiriate. Mai trece unu cu sacosha, mai lovesti un stilp din parcare, mai il atingi pe unu cind parchezi, sau el pe tine, sau viceversa :)

Share this post


Link to post

LOL, m-am uitat acum in talon, evident ca scrie doar "verde" atata si nimic mai mult. Se pare ca nici politzaii nu stiau ce culoare are masina. In schimb cred ca am ceva cod de culoare undeva pe shasiu la motor langa VIN. O sa ma uit acolo ca daca imi aduc aminte era ceva gen color code.

Share this post


Link to post

In general orice laborator gen Standox îţi poate prepara vopseaua si pune in tub sub presiune. Langa Radacini vis-a-vis de Apaca gasesti niste meşteri din aştia in ale vopselei.

Apoi am un sfat, poti sa tii cont de el sau nu, treaba ta. Vopsitul cu spray in faţa blocului e vax. Se ia dupa cateva spalari, se scorojeste, se cojeste, intr-un cuvant, nu ţine. Vopsitoria are si ea sosoteala ei, chiar si la retuş.

Nici spoilerul nu se vopseste asa la poezie. In primul rand trebuie demontat. Apoi degresat. Eventual corectate micile zgârieturi cu o rasina. Dupa asta se aplica un strat de "grund", care de fapt e un chit special pentru spoilere si daca e cazul se mai fac retusuri. Abia dupa aia se aplica vopseaua. Pentru ca totul sa fie OK se baga la cuptor unde sta vreo 15-20 minute la 90 grade(parcă).

Poţi incerca si cu autocolant, face mai puţina mizerie si ţine mai bine ca spray-ul din tub.

Share this post


Link to post

OK, deci codul vopselei cred ca e 46U. Cel putin asa scrie pe shasiu la compartimentul motor pe o placutza.

 

@Gerula: merci de sfaturi. Daca te vad atat de initiat in problema imi permit o intrebare. Eu parchez langa un gard si usa mea se sprijina de el de aproape fiecare data cand o deschid. In timp am observat ca s-a produs o deteriorare a vopselei pe marginea usii in locul in care facea contact cu tzeava aia de gard. Cum as putea remedia problema fara sa duc masina la cuptor pentru ca totusi nu e o mare stricaciune dar imi cam sta in ochi de fiecare data cand deschid usa. Ai vre-o idee ?

Share this post


Link to post

Iti dau eu o idee: lipeste niste cauciuc pe teava aia, in zona de contact a usii (o camera de bicicleta, de exemplu, se poate mula usor pe teava cu ajutorul unui adeziv puternic, sau cauciucul îl prinzi cu niste sarma la capete)

Share this post


Link to post
cu tzeava aia de gard.  Cum as putea remedia problema ...

 

 

Am sa scanez cateva fotografii despre cum se fac micile retusuri la vopsea si ti le postez. In general nu e foarte complicat si daca nu e mare suprafata deteriorata(banuiesc ca e julita undeva pe muchie) se face cu pensula. Oricum iti trebuie vopsea.

P.S. Nu sunt chiar asa de initiat cum crezi, sunt doar curios cum se face una...alta si, la urma urmei un sfat e gratis.

Share this post


Link to post

Spoilerele se vopsesc in felul urmator:

- sa da jos spoilerul si se slefuieste pe toata suprafata ce urmeaza a fi vopsita

- se da un strat de primer (plastiprimer) pe toata suprafata ce urmeaza a fi vopsita

- se asteapta sa se usuce putin primer-ul

- se da vopseaua si gata

Asa nu mai are moarte decat atunci cand se zgarie.

 

Pe usi eu am pus un plastic protector de la Lampa. L-am luat din Carrefour. 100 si un pic de mii 2 baghete. Eu am luat transparent dar aveau si rosii si negre si aurii.

Share this post


Link to post

@florinbad: am facut asta mai demult. neavand cauciuc am lipit ca tot romanul scoci. Si in scociul ala am bagat si o punga deci acum e oarecum ok. Asta daca nu cumva nimeresc o pozitie mai aproape/departe de tzeava si atunci tot pe metal nimeresc cu usa. Pana la urma o sa capitonez toata lungimea tzevii. Totusi manevra cu capitonatul am facut-o abia dupa ce am realizat ce-mi facuse la masina.

 

@Gerula: intr-adevar este o muchie ce s-a transformat incet incet din verde in argintiu (culoarea tablei). Mai am si 2-3 puncte unde, probabil de la pietricele, este sarita vopseaua si a prins rugina. Deci un tutorial plin de detalii si de informatii asa mura in gura ca pentru prosti ar fi mai mult decat binevenit.

 

@bogdan_o: o adevarata comoara de informatii esti. te rog mai impartaseste cu noi tot ce stii, dar tot, sa nu mai ramana nimic secret. merci mult.

Share this post


Link to post

Eu nu am Tico sau Matiz dar procedura de vopsire e aceeasi. La masina mea in urma unui accident a trebuit schimbat spoilerul fata. Cum astea nu vin vopsite am vazut cum mi-au vopsit baietii pe cel nou. Pas cu pas treaba sta in felul urmator:

- se da spoilerul jos de pe masina. E mai usor de lucrat si nu se risca gazarea altor piese de pe masina.

- pe urma se acopera cu un fel de scotch special partile ce nu trebuie vopsite (adica partea de sus a spilerului). Scotch ca asta am vazut in Cora.

- dupa asta se ia la smirgheluit toata suprafata ce urmeaza sa fie vopsita. Vopseaua adera greu si riscati exfolirea daca dati pe plastic lucios.

- apoi se sufla bine cu aer comprimat sa nu mai ramana praf de la slefuire

- se da pe toata suprafata ce urmeaza sa fie vopsita primer. Asta e un fel se solutie transparenta care adera la plastic si peste care se va da stratul final de vopsea. Deci nu se da vopsea direct pe plastic ca se exfoliaza.

- se asteapta uscarea partiala a primer-ului. Nu se da vopseaua pe primer umed ca se amesteca cu el si nu mai are aspectul ala lucios. La fel, nu se va astepta uscarea definitiva a primer-ului. Se da voseaua cand daca puneti mana pe spoiler nu se ia primer-ul pe degete.

- dupa ce s-a uscat primer-ul se da vopseaua

- se baga spoiler-ul in cuptor (nu foarte mult timp) cat sa se usuce vopseaua. Nu se va tine f.mult si nu va fi temperatura prea mare ca sa nu se deformeze plasticul. Acum, conditiile de temperatura nu le stiu, dar astia din service-uri stiu exact cate grade trebuie.

- in caz ca nu exista cuptor se poate folosi cu succes o suflanta din aia de aer cald gen foehn (dar nu foehn ca e prea slab).

- cam asta e tot.

 

Mie mi-au vopsit spoiler-ul in oct 2003 si nici pana azi nu s-a luat voseaua de pe el. Asta in conditiile in care mai spal masina la spalatorie si poate ati vazut cum dau aia cu pistolul de apa sub presiune. Parca vor sa o sableze.

 

In ce privesc usile, eu am gasit in Carrefour Orhideea niste baghete din plastic transparent (dar aveau si alte culori) care se pun pe muchiile usilor. Baghetele astea sunt de fapt niste chedere autoadezive care se pun pe usi, tocmai pt a preveni luarea vopselei in caz de lovituri de alte masini/stalpi etc. Eu am pus numai pe usile din spate ca bandourile sunt inutile data fiind forma usii. Ca pret, doua baghete costa in jur de 100 si un pic de mii si sunt suficinet de luni astfel incat se pot pune de la partea de jos a usii pana la geam. Sunt si suficient de flexibile incat sa preia curbura usii datorata aripii spate. Deci sunt nemaipomenite si nici nu se prea vad.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...