Jump to content
Sign in to follow this  
te_pupa_tata2000

Ruta Constanta-Timisoara?

Recommended Posts

Ruta Constanta-Timisoara?

 

 

Am de facut un drum pana la Timisoara. Ce ruta imi recomandati? Ma intereseaza un drum cat mai bine asfaltat si daca stiti pe unde e bine sa ma feresc de politie/radar?

 

Cred ca am sa fac drumul in 2 zile (pentru ca e destul de lung 758Km si obositor) si am sa ma opresc o seara undeva (la o cabana,pensiune/astept recomandari) si am sa vizitez si ceva prin drum/zonele pe unde trec.

 

Trebuie sa ajung la o petrecere organizata de companie,iar la capatul drumului urmeaza distractia si o prima frumusica...asa ca merita efortul unui drum mai lung.

 

Astept opinii cu ruta cea mai buna!

 

Am citit putin si am inteles ca cel mai scurt drum ar fi:

Constanta-Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Sibiu-Deva ...si de aici...unii spun sa nu o iau direct Timisoara ca nu e asa bun drumul,ci sa o iau prin Arada,apoi Timisoara.

Acum astept pareri si in legatura cu starea drumurilor din partea celor care se pricep.

Edited by te_pupa_tata2000

Share this post


Link to post

Nu stiu cat te ajuta, Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Sibiu drum destul de bun. L-am facut weekendul trecut. Arad-Timisoara este iarasi un drum bun (totusi, parca era in lucru o portiune dupa Arad-asta acum vreo 2-3 luni dar nu am intampinat probleme.). Nu pot sa iti dau insa detalii prea multe despre Sibiu -Deva -Arad

 

L.E. Echipaje cu radare s-ar putea sa gasesti in localitatile de pe valea Oltului, mare grija la sate cu depasirile; stau baietii in masina si te trezesti pe dreapta-dedicatie la Apoldu de sus -Sibiu.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

De la Deva spre Lugoj e destul de jalnic, mai ales prima parte, am fost acum o luna.

Share this post


Link to post

 

Constanta-Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valcea-Sibiu-Deva ...si de aici...unii spun sa nu o iau direct Timisoara ca nu e asa bun drumul,ci sa o iau prin Arada,apoi Timisoara.

Acum astept pareri si in legatura cu starea drumurilor din partea celor care se pricep.

 

Sibiu - Deva - Timisoara (prin Faget - Lugoj) l-am facut ultima data in 27.09.2009 - de atunci s-a cam finalizat Lugoj - Timisoara iar portiunea Sacamas - Lugoj (Sacamas e localitatea de pe E68 intre Deva si Arad unde faci la stinga spre Lugoj) era acceptabila. Daca nu vrei pe bucata asta de drum poti merge pe valea Muresului spre Arad dar la Lipova faci la stinga spre Timisoara - e drum judetean renovat anu' asta deci e ok (mai putin vreo max. 10 km la iesirea din Lipova).

Radare sint in zona Sibiului la Sacel, Cristian ... la Deva (mai precis la Mintia si Vetel), pe valea Muresului (de ex. la Savirsin)...

 

Parerea mea e ca poti face drumu' intr-o zi lejer ... l-am facut de multe ori si n-au fost probleme.

Share this post


Link to post

Sau intr-o noapte lejer, pentru traversat Romania cel mai misto e noaptea, trafic putin, viteza medie foarte apropiata de viteza de croaziera, consum mic.

Daca pleci din Constanta seara poti realiza lejer o viteza medie de peste 80 km/h fara sa sari de 120-125.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Sunt de parere ca poti face 800-850km pe zi fara probleme dar numai daca esti obsnuit cat de cat cu drumurile lungi, altfel e prea obositor si devine riscant.

Share this post


Link to post

Am facut traseul TM-BV-B-BV-TM in 25-26 noiembrie, si am mers numai noapte. Noaptea traseul este mai lejer dar am intalnit si situatia in care am stat in spatele unui tir fiindca din fata venea fara exagerare o coloana de masini+ tiruri(la greu) de aproximativ 2 km , si am facut traseul BV-TM in 6 ore si se putea si mai bine,poti recupera pe portiunea Lugoj-TM care este super cu doar 3 semafoare (dar fiind noapte, liber, sector vizat de semafor de 50 -60 m am trecut repede). Sectorul de la Ilia-TM( "Sacamas e localitatea de pe E68 intre Deva si Arad unde faci la stinga spre Lugoj", dar eu asa ii zic de cand mergeam cu trenul, paraseam magistrala electrificata si intram pe cea neelectrificata catre TM ) l-am facut exact in 2 ore. Faget - Margina proaspat asfaltat( 5 minute).

Prin Lipova am renuntat sa mai merg datorita starii foarte proate a drumului aproape de Lipova, cu 15-20 km inainte de Lipova , in rest, pana acolo e perfect. Precizez inca o data ca traseul l-am facut doar noaptea, avand si bebei m-am ars o data cand am fost pe ziua de am facut BV-TM cel mai mult in aprox. 10 ore dar erau si alte conditii, gen pod in lucru in apropiere de Deva, lucrari in Sebes , intersectia -nesemaforizata- cu proritate spre/dinspre Alba Iulia cand stai si astepti de-ti vine acru si nu mai vorbesc de celebrul drum SB-BV. Cineva venise da la B pe Valea Oltului si a mers destul de bine acum 3-4 zile.

Share this post


Link to post

Sunt de parere ca poti face 800-850km pe zi fara probleme dar numai daca esti obsnuit cat de cat cu drumurile lungi, altfel e prea obositor si devine riscant.

 

 

Nu e vorba de obositor,dar cand ajung acolo incepe cheful si vreau sa ajung cat mai repede si sa pot sa ma distrez.De fapt,cheful e la un loc de agrement din Orastie,deci trebuie sa ma intorc din Timisoara la Orastie in aceiasi zi...inca 200+ de kilometrii.

Share this post


Link to post

A2 - A1 - Sibiu - Deva - Lugoj - TM ~ 8h+ de mers lejer, noaptea.

 

A2 - A1 - Craiova - Severin - Caransebeş - TM ~ 9h de mers lejer, tot noaptea. 

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...