Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Scrumiera de Solenza pe Matiz!

Recommended Posts

Ei bine, din motiv ca nu pot nicicum sa scot zdranganitul scrumierei de Matiz am luat o hotarire radicala: JOS CU EA! in locul ei o sa pun o cutie de casete, ceva, sa umple golul si gata! ca m-am plictisit!

 

Deoarece fumez (rar) si in masina, voi adopta o scrumiera de Solenza, vine perfect in locul suportului de pahar (o dotare extrem de dubioasa, dupa parerea mea); am facut adineauri proba, imi place foarte mult cum vine!

Share this post


Link to post

Flex, nu erai tu cel cu scrumiera iluminata??

Daca ramai la ideea de a'tzi pune scrumiera de nasolentză, vezi k aia kiar nu shtiu cum dreaq ai putea'o ilumina...

Share this post


Link to post

Nu eu aveam luminitza in scrumiera, NFS are ... nu prea ma intereseaza acest aspect ... intr-adevar, la asta de Solenza n-ai ce sa-i faci, dar imi place foarte mult tomberonul ala in mijlocul masinii ...

Share this post


Link to post

:lol:

Recycle Bin Laden...

Share this post


Link to post

Arata interesant tomberonul ala... unde se gaseste si cam cit costa?

Poate renunt la luminitza din capatul scrumierei originale, pentru ea... :)

Share this post


Link to post

:)

Cred k ar cam trebui sa gaseshti tomberonul la dealerii dacia, nu??? :wink:

Daca renunti la luminitza, ma abonez primul la ea, ca e groaznic fara!! :(

 

Numai bine!

Share this post


Link to post
Ei bine, din motiv ca nu pot nicicum sa scot zdranganitul scrumierei de Matiz am luat o hotarire radicala: JOS CU EA! in locul ei o sa pun o cutie de casete, ceva, sa umple golul si gata! ca m-am plictisit!

 

Deoarece fumez (rar) si in masina, voi adopta o scrumiera de Solenza, vine perfect in locul suportului de pahar (o dotare extrem de dubioasa, dupa parerea mea); am facut adineauri proba, imi place foarte mult cum vine!

 

Tu scrumiera, eu Cd hai ca facem buburuza Solnitza-Matiz... :lol:

Share this post


Link to post
:)

Cred k ar cam trebui sa gaseshti tomberonul la dealerii dacia, nu??? :wink:  

Cost cit nu face. E facut da Renaut.

Share this post


Link to post

pai shi atunci ce sa faca saracu?.. sa o fure?? :roll:

Share this post


Link to post
...Cost cit nu face. E facut da Renaut.

 

Si totusi... cit costa?

Share this post


Link to post

110.000ROL, dar nu mai aveau la magazinul cu piese de origine Dacia de pe M.Bravu ...

Share this post


Link to post

asha este, e identica cu cea de la megane2, dar poate pentru dacii o fi mai ieftin..

se practica aceste aspecte...

Share this post


Link to post

Am intrebat, asta mi s-a raspuns la magazin ... nu vi se pare un pic absurd ca la o masina din clasa Solenzei sa coste scrumiera cit 2 jante de tabla? no way!

Share this post


Link to post

Revin ... costa intr-adevar 500.000ROL! la banii astia ma mai gindesc ... aia de la magzinul de "origine" de pe M.Bravu mincau cu gura plina ...

Share this post


Link to post

500.000 lei :shock: ... mai bine scrumez pe geam!

Share this post


Link to post
500.000 lei   :shock: ... mai bine scrumez pe geam!

 

nu se poate ca o scrumiera sa coste ata de mult!!! cu banii astia se pot face alte imbunatatiri masinii, o deschidere electrica portbagaj, o pereche de stergatoare de silicon sau, de ce nu, o pereche de becuri philips pt pozitie (din alea albastre). la ultimele doau variante mai si raman bani. dupa parerea mea, acea scrumiera de la Matiz poate fi rectificata cu burete saucauciuc, ca doar nu e pe fier! de fier daca ar fi, punem polizorul pe ea! iar cum a scris si NFS, la pretul de 500k, mai bine crumam pe geam (eu asa fac, chiar daca am scrumiera langa schimbator)! un pret prea mare pe o bucata de plastic, inventie originala Renault, care se mai intituleaza si "createur d'automobiles" (bine, la unele chestii, renault a deschis drumul).

Share this post


Link to post
... dupa parerea mea, acea scrumiera de la Matiz poate fi rectificata cu burete saucauciuc, ca doar nu e pe fier! ...

Sorry, da' n-am prins ideea... :heavydrinker:

Share this post


Link to post

ar merge lipit de marginile interioare fasii de cauciuc in asa fel incat sa nu mai atinga in lacasul de prindere. cu stransul suruburilor am obs ca nu s-a realizat mare lucru, ramane de incercat prin alte metode.

Share this post


Link to post

Zici sa lipesti cauciuc pe marginile care gliseaza in "sania" aia metalica?

Pai si cum o mai tragi/impingi? La mine, de la inceput mergea nitel fortat, a trebuit sa-i dau cu nitica vaselina... (nu va ganditi la prostii) :)

Parerea mea ca daca vrei sa nu mai zdrangane si daca te prinzi ca zdranganitul e de la faptul ca "joaca" in locash, demontezi sania, o stringi nitel pe laterale cu un patent, avind grija ca totusi scrumiera sa se poata misca pe acolo cu nu prea mare efort si cam atit... eventual pui si niste vaselina, cum am zis. Repet, asta daca se balangane tavitza in suport! Daca se misca suportul ar mai trebui strinse suruburile, probabil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...