Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Trepidatii La Maneta Schimbatorului

Recommended Posts

Dupa cum am mai aratat si unor colegi de club masinutza mea produce o trepidatie destul de deranjanta la turatii mai ridicate in maneta schimbatorului de viteze. Am observat ca daca as avea cauciucul bine fixat pe maneta s-ar mai estompa, totusi nu mi se pare ca sunt chiar normale.

 

Cine a mai intalnit si ce solutii cunoaste ?

Share this post


Link to post

Salutare.Eu am trepidatii in maneta la relanti cand este motorul cald. :)

Poate gasim "o solutie de mijloc" si le linistim pe amandoua. :lavolan:

Share this post


Link to post

Intrebare cam off topic, voua vi se incalzeste bara aia metalica in mers? La mine dupa vre-o 10 km este calduta, dar ramane la temp costanta.

 

On topic...si la mine vibreaza maneta.

Share this post


Link to post

si la mine vibreaza cand stau la semafor cu masina scoasa din viteza..cand e in viteza nu am observat daca face lucrul asta...poate ne spune cineva care e cauza...

Share this post


Link to post

La toti vibreaza, mai mutl sau mai putin... problema e ca la Remix se si aude. Incearca sa prinzi cumva burduful ala de la schimbator, intr-o pozitie in care nu se mai aude!

Share this post


Link to post

La mine vibra maneta la diferite turatii in general mai joase si la relanti. La un service mi-au zis ca e timoneria. Chiar era timoneria dar nu am vrut sa o schimb pe toata si printr-un prieten am ajuns la Cravoia intr-un service si baietii de acolo mi-au schimbat doar doua garnituri de cauciuc in valoare de 200 000. Problem solved.

Deci e posibil sa fie de la timonerie.

Share this post


Link to post

problema asta mi-e cunoscuta si mie. stii cumva ce garnituri din cauciuc?

vibratiile au disparut?

Share this post


Link to post

am facut un pas spre "rezolvare" am lipit cauciucul ala de imbraca maneta de nuca si maine voi vedea cum se comporta. va anunt daca ajuta sau nu.

 

btw, la voi mai sta cauciucul ala pana sus sau e undeva sub nuca de plastic ? eu inca n-am vazut Tico cu maneta frumos imbracata in cauciuc.

Share this post


Link to post

@hellcat: Nu stiu ce garnituri, sunt afon la d-astea. Am zis problem solved, deci evident ca nu mai am trepidatii.

Share this post


Link to post

Cred ca ar trebui sa va bagati un picut pe sub masina s-ar putea sa aveti uzuri pe la timoneria shimbatorului deoarece este expusa la apa si noroi din cand in cand ,necesita gresare! :thumbl:

Share this post


Link to post

Deci lipirea cauciucului de maneta nu ajuta. Se mai estompeaza putin dar vibratiile si zgomotul sunt omniprezente.

 

Ma gandesc sa ma duc sa-mi verific ambreiajul sa vad ca la relanti am un cloncanit care se linisteste daca apas ambreiajul. Nush ce sa zic... mai investighez si astept in continuare idei.

Share this post


Link to post

am citit threadul acela mai demult si m-am jucat cu maneta. zgomotul dispare oarecum, la faza cu relantiul. dar reapare prompt la eliberarea manetei.

nu asta ar fi marea problema. durerea mea este la turatii mai ridicate la care vibreaza si vajaie sau nu stiu exact cum sa descriu sunetul.

cloncanitul ala de relanti sa zicem ca-l accept mai usor dat fiind faptul ca este foarte comun mai multor posesori de tico sau chiar matiz. dar trepidatiile si zgomotul la turatii mari nu e chiar asa "normal"

Share this post


Link to post

salutare

 

am si eu o problema in genul asta - in treapta a III-a e o vibratie si un zgomot specific la maneta schimbatorului de viteze.

 

Daca tin usor cu mana/un deget pe nuca schimbatorului zgomotul dispare.

 

Ma are cineva problema asta ? Stiti ce poate fi ?

Share this post


Link to post

Eu am postat mai sus ce am avut si cum s-a rezolvat (in termeni generali). E posibil sa fie acelasi lucru.

Share this post


Link to post

Am la matizoi aceeasi problema:maneta vibreaza in treapta a III a,la turatii ridicate.

Share this post


Link to post

am patit si la dacie tremuratul asta la relanti cu ani in urma. Mi-a rezolvat-o un nene de la bloc... a schimbat o garnitura pe dedesupt si gata. Oricum nu e o problema grava... doar enervanta uneori.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...