Jump to content
Sign in to follow this  
dan22y

Deschidere Din Interior A Hayon-ului La Matiz

Recommended Posts

mi-am achizitionat si eu ieri piesele necesare deschiderii hayonului din interior. nu m-au costat decat 48 lei. ramane sa vad cand am timp sa le si montez. o sa revin cu poze din timpul montarii.

Edited by mariusionutceausescu

Share this post


Link to post

si eu am reusit sa-mi cumpar piesele din sibiu, toate trei componentele, codurile sunt:

94580481 levier hayon

96503417 zavor hayon

96315587 cablusmilies29.gifdrive.gifdrive.gif

 

din pacate nu miau dat zavorul cu parghie ci partea aia superioara de pe hayonheadbang2.gifheadbang2.gifheadbang2.gif daca ma poate ajuta cineva!!!

multumesc!!

 

 

 

 

 

IMI TREBUIE PLACA ZAVOR!!!!!!!!1

Share this post


Link to post

mi-M LUt si placa zavor codul este 94580477, pentru cei interesati din sibiu sau apropiere le pot da numarul de telefon de la firma la care eu am gasit piesele!!!!drive.gifdrive.gif

Multumesc celor care au postat imaginile de mai la inceput si care mi-au fost de ajutor, multumesc...mie!!offtopic.gif41000000.gif41000000.gif

Share this post


Link to post

Salut

Ma poate ajuta cineva cu cele trei piese pentru deschiderea portbagajului la Matiz. Fac plata in ramburs.

Va multumesc.

Share this post


Link to post

Am facut si eu minunata operatiune.

 

20lei maneta de comanda;

26lei cablul;

6 lei carligul respectiv.

 

Le aveau pe toate pe stoc la autodaewoo (iasi).

 

Am dat jos si finitia inferioara de pe stalpul B, ca sa pot da la o parte mocheta (e un pic mai greu de pus la loc). In rest e foarte simplu.

Succes

Share this post


Link to post

Am facut si eu minunata operatiune.

 

20lei maneta de comanda;

26lei cablul;

6 lei carligul respectiv.

 

Le aveau pe toate pe stoc la autodaewoo (iasi).

 

 

 

6 LEI??

Fa o poza te rog.

Share this post


Link to post

de cand au fost frugurile astea,am si io o mica problema,pot sa deschid portbagaju doar din parghia interior,cu cheia ciuciu,am desfacut si haionu in spate acolo da nimic.

cu ce pot curata butucu ala? ca cheia intra detot da nu pot sa rotesc,poate sau blocat dintii aia.

Share this post


Link to post

asa ca asteptati-va si la poze.

 

Te rog si poze cu solenoidu' cu pricina !

Share this post


Link to post

@MaxiTechnicus ... multumesc ... si astept si pozele cu solenoidu' montat =D>

Share this post


Link to post

Bun, dar care este utilitatea iluminarii butoanelor de deschidere a haionului si capacului de la busonul de benzina? E drept, realizarea este una de exceptie dar imi scapa utilitatea ei :|

Share this post


Link to post

Teoretic, ai porcbagaju spre usa si benzina spre sofer.PRactic ai semnale luminoase de ghidare. :) No ofence...

Share this post


Link to post

Salutare,

 

cine ma poate ajuta si pe mine sa montez un astfel de sistem la un Spark? Ma intereseaza o solutie "la cheie" ca sa zic asa, cu materiale si montaj incluse.

Multumesc.

Share this post


Link to post

imediat dupa pasti miam montat si eu deschiderea mecanica portbagaj, a fost relativ usor , singura piedica a fost sa desfac surubul de la finitia de la usa din spate stanga matiz sa vad unde sa intepenit cablu, si apoi lam tras pana la capat fara sa desfac nimic, am mai taiat un pic mocheta ca sa iasa manerul de la deschiderea portbagaj a iesit super, ca nou, acu nu mai opresc motorul ca sa deschid portbagajul, era f. nasoala chestia asta si ma enerva!10000000.gif10000000.gif

 

 

Share this post


Link to post

Am reusit si eu azi sa primesc zavorul de la Craiova. Montat in jumatate de ora, functioneaza excelent. Multumesc celor care au postat ghidul, tipsuri si codurile pieselor!

Share this post


Link to post

 

 

sal matizaci! vreau sa pot deschide haionul din clapeta stie cineva din bucuresti sau imprejurimi pe unde se gasesc piesele si cat ar costa. ca unii vanzatori nu au auzit ca ar exista asa ceva pe matizheadbang2.gif va rog

Share this post


Link to post

Citeste postul 127.E cu o pagina in urma.

Share this post


Link to post

 

 

sal! un magazin la care sa gasesc piesele. va rog

Share this post


Link to post

am sunat la cam toate magazinele radacini din bucuresti si nu am gasit piesele, daca stie cineva din bucuresti unde se gasesc va rog sa lasati un mesaj.

Share this post


Link to post

Incearca la magazinele Acsa. Sunt 2 in bucuresti. Tel. le gasesti pe pagina lor. La ei am gasit pana si agrafa(in forma de omega) ce fixeaza manerul de macaraua geamului

Share this post


Link to post

Am gasit la magazinul acsa de pe brancusi aveau 2, pentru cei care cauta din bucuresti recomand sa sunati pentru ca stocurile nu sunt actualizate. M-au costat 50 de lei toate 3

Share this post


Link to post

si eu ieri aa montat mecanismul de haion.Eu lam cumparat Sh tot asamblu 2 manete 2 cabluri(rezervor + haion).acum urmeaza sa montez geamurile electrice

Share this post


Link to post

Ziua buna celor care au instalat sau vor sa instaleze cele impricinate in topic! Mi-am pus si eu chestia pe Matiz inspirandu-ma din postarile voastre si vreau s-o dau mai departe.

Treaba sta cam asa: piesele le-am achizitionat de la magazinele A.C.S.A. din Bucuresti (http://www.acsa.ro/) si din targul Autovit, in perioada mai-iunie 2010. Adresele magazinelor A.C.S.A. se regasesc la link-ul anterior iar in targ sunt doua locuri de unde pot fi cumparate piese Daewoo, imposibil de ratat - se intreaba la fata locului. In Bucuresti, am mai gasit niste magazine cu piese Daewoo pe Calea Vacaresti la intersectia cu B-dul Abatorului (http://www.salutbucuresti.ro/harta/).

Preturile pieselor sunt cam aceleasi indicate in postarile de pana acum.

 

Sa nu uit: este vorba despre un Matiz E/AC din noiembrie 2003. Piesele si adresele magazinelor A.C.S.A. sunt indicate in poze, la fel ca si montajul care mi-a iesit mie.

 

Multam fain si drumuri bune!

post-22247-036026800 1285338908_thumb.jpg

post-22247-062197000 1285338928_thumb.jpg

post-22247-060353700 1285338942_thumb.jpg

post-22247-010957700 1285339129_thumb.jpg

post-22247-085386000 1285339140_thumb.jpg

post-22247-087907100 1285339403_thumb.jpg

post-22247-001247100 1285339417_thumb.jpg

post-22247-039554600 1285339429_thumb.jpg

post-22247-095223800 1285339495_thumb.jpg

post-22247-043423600 1285339505_thumb.jpg

Edited by mateivlad

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...