Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Folii Protectie Vopsea

Recommended Posts

Tocmai am primit o noua oferta de la baietii care mi-au polishat masina si care o sa mi-o polisheze din nou.

E vorba despre folli protectie vopsea, invizibile. Ce naiba sunt astea? Ce stiti despre ele?

Share this post


Link to post

nu stiu...dar citind..mesajul tau cred ca asta explica o mica exfoliere pe care o am pe portbagaj...la litere unde scrie DAEWOO...zici ca e plastic...

Share this post


Link to post

a nu mi se lua ca parere de expert dar zic si eu din auzite

 

este o folie prezenta adesea pe masini straine, la noi in Romania a venit pe masinile SH dar e posibil sa fie acolo chiar din fabrica la unele modele. se aplica peste vopsea si lasa impresia de polish, adica are un luciu specific si, pare-se, are si un rol de protectie.

 

Cam asta stiu eu despre folia asta care initial a fost privita de romanul sceptic drept o pacaleala trasa de SH-istii vestici cumparatorilor neavizati din est care luau masina drept excelent vopsita cand ea de fapt avea o amarata de folie de plastic pe ea.

 

E cunoscuta "industria" second hand din vest care ia masini uzate si le refurbish-eaza de arata ca noi. De la schimbatul rotii de rezerva pana la aplicarea de folii toate sunt solutii de cosmetizare a masinii. Trebuie totusi discutat cu o persoana care chiar a avut aceasta folie pe masina pentru a obtine informatii de longevitate a ei si a efectului produs (presupun ca o folie de plastic se matuieste destul de repede si trebuie schimbata la un anumit interval)

Share this post


Link to post

Destul de interesanta chestia asta astept si eu sa se scrie mai mult de catre cei ce cunosc subiectul poate eventual neste preturi pentru aceste folii Intre timp spune mi si mie te rog cat te a costat polishul ca de mult cam am de gand sa fac si eu unul la masina mea :osanale:

Share this post


Link to post

Folli protectie vopsea. Eu am avut pe o masina asa ceva, se pun in general pe capota, bara fata si faruri pt a le proteja de zgarieturi, ciupituri (de la griblura, pietre... care sunt aruncate de masinile ce merg in fata). Am cautat si in Constanta dar nu am gasit, am inteles ca exista la Expertauto in Bucuresti folii 3M. Ceva informatii aici.

Share this post


Link to post

da, de ExpertAuto este vorba.

am platit la vremea respectiva vreo 1,3-1,4 milioane: spalare exterioara, spalare motor (nu poti sa ii opresti sa ti-l spele, dau inclusiv cu silicon pe suprafetele de plastic la motor - nu o sa il vezi mai curat in viata ta!), polish si ceara. Mie mi-a convenit ca m-au scapat de zgarieturi.

 

Folia costa destul de mult... nu dau date precise dar undeva intre 100 si 300E parca. Foliile sunt transparente, dar, cu toate astea, oare nu provoaca urme in vopsea dupa o vara torida? Oare se dau usor jos?... Prea multe variabile!

Share this post


Link to post

Nu ai nici o problema cu foliile, se dau usor jos si nu-ti lasa nici o urma. Problema poate fi cel mult pretul lor, dar merita.

Share this post


Link to post

Nenea Satori, obisnuieste-te cu ideea ca atita timp cint nu ai garaj, o parchezi pe strada pe unde apuci si folosesti masina, e imposibil sa scapi de micile incidente soldate cu zgirieturi. O sa dai de lucru baietiilor care maninca semnintze si stau rezemati de masina ta cu foliile alea, mai ales daca se decojesc usor.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...