Jump to content
Sign in to follow this  
dark_M

Help.rulmenti Roata Fata Tico

Recommended Posts

Spuneti-mi va rog si mie ce indicative sant inscrise pe rulmentii de roata pe fata la Tico.Vreau sa-i schimb si vreau sa-mi iau de la Ghezaco si nu stiu ce indicative au.

Share this post


Link to post

Salut,

Imi puteti spune si mie va rog care e diferenta intre rulmentul 6007A si 6007RS?

Am un rulment nou SKF 6007A care este identic la marime ,diametru etc. cu 6007RS .Singura diferenta este ca A-ul este necapsulat iar RS-ul capsulat.

Ar trebui sa schimb rulmentii la roata stanga fata si ma gandeam sa cumpar doar unul daca tot il am pe acesta nou si nu stiu sigur daca n-or sa fie probleme.

Va multumesc

Share this post


Link to post

Cel RS au niste protectii de plastic pe laterale, care mai protejeaza de praf/mizerie dar pt rulmentii de roata nu este cazul pt ca au semeringuri.

 

 

P.S. daca tot schimbi rulmentii shimba si semeringurile/garniturile de la fuzeta.

Share this post


Link to post

Salut,

Am schimbat si eu rulmentii pe stanga fata la un service.

Cand i-am intrebat ce vaselina au folosit mi-au zis ca e vorba de vaselina cu calciu speciala pentru rulmenti, care rezista pana la 80 de grade.I-am intrebat daca nu cumva e cam putin 80 de grade pentru rulmentii de la roti

iar ei mi-au zis ca nici vorba ,in conditii normale nu are cum sa fie probleme .

Totusi mie mi se pare cam putin 80 de grade, voi ce ziceti?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...