Jump to content
Sign in to follow this  
Apocalips

Cablu 5.1

Recommended Posts

Pe scurt, am o placa de sunet Genius 5.1 si o statie de aplificare cu home theatre.

 

Momentan iesirea din placa de sunet e stereo (Jack si 2 mufe RCA). In spate la statie am mai vazut digital imput, care presupun ca e cea de 5.1 opitc si 3 mufe de coaxial. Ce cablu mi-ar trebui de la placa la statie ca sa pot auzi 5.1?

 

8807s2.jpg

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

Exista un cablu care se da de obicei la sistemele 5.1 "all in one", si scoate din trei mufe de 1/4" (alea colorate) 5 perechi de mufe RCA, adica taman ce iti trebuie tie pentru a baga in partea de jos a statiei. Il poti inlocui cu 3 cabluri de genul asta, dar ti-as recomanda sa schimbi placa de sunet cu cea mai ieftina, dar care sa aiba iesire optica. Avand transport optic pana in statie, scapi de o conversie D/A din lant si vei avea calitate mult mai buna.

Share this post


Link to post

In partea de jos a statiei nu pot baga numa Left si Right, atat. Nu am mai multe intrari (adica ceva ge denu: front, back, middle).

 

Deci numa prin transfer optic pot? :(

 

Ca aici apare alta problema, as avea nevoie de un cablu de... 4 metri. Un convertor din 3 jack-uri in optic nu exista?

Share this post


Link to post

Exista transmisie digitala si pe suport electric, daca nu ma insel. SPDIF. In tot chenarul ala marcat intrarea e digitala.

Share this post


Link to post

Bineinteles ca exista, sunet digital pe coaxial, dar Geniusul ala nu cred ca scoate asa ceva. Optic is the way. Inspiratie aici.

Share this post


Link to post

Apropos de asta cu 5.1... am un sistem 5.1 si un DVD player standalone care are si el iesire 5.1. As vrea o solutie sa pot asculta in "regim" 5.1 si muzica sau filmele .avi care nu sunt inregistrate in 5.1. Stiu ca nu se va auzi niciodata in dolby sau surround dar macar sa se auda in toate cele 6 difuzoare ale sistemului. Stiu ca exista un fel de adaptor (NU placa de sunet) care sa fier instalat intre sistemul de sunet si aparatul cu pricina .. DVD sau placa de sunet pe doua canale. .. dar nu am gasit pe nicaieri.

Share this post


Link to post

N-ai nevoie de adaptor, seteaza 5.1 pe emulare Dolby Pro Logic.

Share this post


Link to post

Pai n-am in meniul DVD-ului asa ceva. Pentru calculator nu stiu cum o fi ca am placa 5.1 si se aude in toate boxele. Dar pe mine pt DVD ma intereseaza... in filme avi si muzica: cd audio si mp3. Nu suport sa ascult muzica (mai ales clasica) pe calculator cu vajaituri in background. Nici macar laptopul nu e mai breaz.. cand incepe ventilatorul sa mearga se duce dracu tot farmecul. Mai ales cand vrei sa si atzipeshti.

Edited by Nasul

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...