Jump to content
Sign in to follow this  
Senna

Am Nevoie Urgent De Sfat Pt Clio Symbol

Recommended Posts

Mi-a sarit cureaua de la Clio Symbol.

Are cineva idee cum se slabeste/strange o curea auxiliara de Clio Symbol? Nu am reusit sa gasesc forum pt Clio, daca stiti va rog sa-mi ziceti.

Nu e ca la DSN/DS, masina vine echipata standard cu AC si servodirectie, asa ca baietzii au pus toate agregatele pe o singura curea (servo, ac, pompa de apa? )

Am descoperit ca fulia de la alternator este mult slabita, daca era mai mult loc in compartimentul motor probabil cadea. Vreau o indicatie competenta, de ieri imi julesc degetele prin ingustul spatiu de lucru de sub capota. SI in alta ordine de idei ma *** pe ea de masina, nu are nici 40.000km si am avut o gramada de probleme. In loc sa o ansambleze Gheorghe Acarciumaresei din Cuca Macaii o ansambleaza omologul lui turc. :(

Share this post


Link to post

pai parca era un forum reno pe la noi... dar nu ii stiu adresa... intreaba-l si pe strumfuadi... :-?

 

later: vezi aici: http://forum.reno.ro/

 

:thumbl:

Share this post


Link to post

reno.ro

 

dar dde ce nu te duci mai omule la un service? te va costa vreo 200k lei...

nu e grav daca nu e vorba de cureaua de distributie.

Share this post


Link to post

M-am interesat, ma costa 300k sa rezolve problema dar numai daca imi monteaza alta curea, care mai costa inca 600k. Deci ajung la 900k + benzina si spaga si ajung la 1 milion. Si nu ti se pare mult? Sunt jnapani, pt schimbatul uleiului mi-au cerut 1.5 mil in conditiile in care in carefour se gaseste ulei Elf 10 w 40 la 4 litri la un pretz sub 1 milion si unde mai pui ca filtrul de ulei pt clio e mai scump decat cel de solentza fara sa tina seama ca e acelasi motor.

Share this post


Link to post

am eu un mecanic care iti schimba asta...

si nu cred ca cere atata...

daca te intereseaza mp. zona berceni.

se poate merge cu masina, nu? adique nu e cureaua de distributie, sigur, da?

Share this post


Link to post

Pai se poate merge, sper ca nu e si pompa de apa, altfel nu mai ajungea sora-mea cu ea de la piata alba iulia pana la soseaua panduri (5km) Stii cat de greu merge servodirectia? Parca merg cu camionul pe care am facut scoala de soferi in facultate :D da-mi te rog nr de tel al meseriasului.

Share this post


Link to post
...in conditiile in care in carefour se gaseste ulei Elf 10 w 40 la 4 litri la un pretz sub 1 milion si unde mai pui ca filtrul de ulei pt clio e mai scump decat cel de solentza fara sa tina seama ca e acelasi motor.

 

in cora, 4l Elf Competition ST 10W-40 (de care folosesc la reno) costa 699mii lei..

filtrul de ulei... mergi pe MANN, nu mai luatzi tot ce vind jnapanii din servisuri...

recomandarea e sa pui alta curea, totushi..

Share this post


Link to post
Pai se poate merge, sper ca nu e si pompa de apa, altfel nu mai ajungea sora-mea cu ea de la piata alba iulia pana la soseaua panduri (5km)

 

Pompa de apa e actionata de cureaua de distributie, deci ar trebui sa fie ok.

Share this post


Link to post

Asta cu pompa de apa si cureaua de distributie e noua ! :) )))Din ce film e mai ca eu n-am mai auzit asa ceva !?!?!

Share this post


Link to post

pai, mare zeu, chiar din filmul de zi cu zi...

din cate stiu eu, cureaua de distributie actioneaza, cel putin, pompa de apa, axa cu came si vilbrochenul.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...