Jump to content
Sign in to follow this  
Alex.T

Cernavoda-calarasi

Recommended Posts

Saptamana viitoare plec la mare si la intoarcere as vrea sa merg spre Calarasi si sa trec cu bacul la Ostrov.

A fost cineva de curand pe acest traseu? Cum se prezinta drumul? Cat a costat bacul? Ce diferenta de km este intre Cernavoda-intersectia spre Drajna (A2) si Cernavoda-Ostrov-Calarasi-intersectia spre Drajna (A2)?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

Eu ca sa trec cu bacul la Braila am platit 18ron din care 17ron masina si inca 1ron pasagerul.

Am auzit ca la Ostrov ar fi vreo 24 de lei bacul dar nu sunt sigur :)

 

Iata ce zice google:

 

Tarifele vor fi aceleaşi ca ale Ostrovitului

 

Potrivit informaţiilor oferite de reprezentanţii firmei, pentru început îşi propun o cursă dus-întors pe oră. În funcţie de numărul de clienţi, cursele s-ar înmulţi. Tarifele ce vor fi practicate sunt aceleaşi ca şi cele ale Ostrovitului, şi anume 250 de lei pentru un tir, 200 de lei pentru un autocar şi 25 de lei pentru un autoturism, gratis pentru pasageri. Cu alte cuvinte, concurenţa nu va fi una de ordin financiar, ci al calităţii serviciilor. Societatea Global Linie de Transport Dunărean are încheiat un contract cu CN Administraţia Porturilor Dunării Fluviale pentru o perioadă de cinci ani, însă, se pare că investitorii au în plan extinderea afacerii şi a serviciilor.

 

SURSA

Share this post


Link to post

Intr-adevar, bacul este 25 de lei. Ce-i drept, e cam mult 50 de lei dus-intors.

Daca nu vrei sa mergi pe A2, mai ai o varianta, pe la Slobozia, dar si pe A2, depinde de noroc daca stai mult sau nu la coada la taxator, depinde de zi, de ora.

Share this post


Link to post

Plec in seara asta si nu cred sa fie probleme la punctul de taxare (ajung acolo pe la 4). La intoarcere vreau se trec pe la Ostrov dar nu ca sa scap de taxare ci pentru plimbare. Ma interesa mult cam ce ocol este (cati km). Vreau sa intru pe A2 pe la intersectia cu Drajna. Intoarcerea va fi vineri.

Share this post


Link to post

Am reusit sa fac un calcul si rezultatul aproximativ ar fi 110 km.

In seara asta plec si nu voi mai avea acces la internet pana la intoarcere.

Daca nu mai sunt persoane interesate sa afle alte detalii despre acest traseu consider ca se poate inchide topicul.

 

Multumesc pentru informatii @mike.omega si @Axel7.

Share this post


Link to post

Stai putin, nu pleca înca!

La întoarcere, ia-o pe la Basarabi spre Adamclisi, apoi du-te la Pestera Sfantului Andrei (comuna Ion Corvin), iar de aici te intorci in comuna (cam 1km) si ia-o de-a lungul Dunarii pâna la Cernavoda. Va fi ceva de vis!

Drumul este exceptional (pe harta esta marcat cu gri - adica "alte drumuri"): Dunarea in partea stânga (marginita de un ghizd de beton) si plopii uriasi, de o parte si de alta a drumului, alcatuiesc un fel de "tunel" prin care te strecori.

Daca as fi avut pilot automat...

Dar, deh, am Matiz. Ai grija la furatul peisajului. Drumul este complet liber, vreo 3-4 sate si vreo 6-7 masini.

Drum bun!

post-76-1250533160_thumb.jpg

post-76-1250533195_thumb.jpg

post-76-1250533211_thumb.jpg

Edited by florinbad

Share this post


Link to post

Multumesc.

Ma voi gandi si la sugestia ta pana plec.

Edited by Alex.T

Share this post


Link to post
Stai putin, nu pleca înca!

La întoarcere, ia-o pe la Basarabi spre Adamclisi, apoi du-te la Pestera Sfantului Andrei (comuna Ion Corvin), iar de aici te intorci in comuna (cam 1km) si ia-o de-a lungul Dunarii pâna la Cernavoda. Va fi ceva de vis!

Drumul este exceptional (pe harta esta marcat cu gri - adica "alte drumuri"): Dunarea in partea stânga (marginita de un ghizd de beton) si plopii uriasi, de o parte si de alta a drumului, alcatuiesc un fel de "tunel" prin care te strecori.

Daca as fi avut pilot automat...

Dar, deh, am Matiz. Ai grija la furatul peisajului. Drumul este complet liber, vreo 3-4 sate si vreo 6-7 masini.

Drum bun!

Exact drumul asta l-am facut eu duminica, la intoarcere de la ctza si am ramas surprins de drumul "gri" :D Sunt 40 de km de drum ca in palma, desi e drum judetean...privelistea e superba iar drumul se termina (sau incepe, in functie de directie) exact la sensul giratoriu de la capatul autostrazii.

 

Lungimea traseului 295 km in comparatie cu 225-230 cel clasic Constanta-Cernavoda-Bucuresti

Share this post


Link to post

M-am intors pana la urma pe acest traseu. Intr-adevar drumul este superb. Mi-a iesit o diferenta de apoximativ 70 de km. Din pacate in loc sa urc pe podul spre Calarasi m-am dus dupa semnul de Bucuresti si am ratat orasul. Chiar vroiam sa-l vad... Dupa ce ca am ratat orasul cred ca am impuscat si un radar. Am vazut masina de politie tarziu (mergea) si aveam cam 70 km/h si nu stiu cat era limitarea acolo.

Poate ma pot ajuta colegii din Calarasi sa-mi spuna ce limita de viteza este acolo. Eram pe strada "Varianta Nord" la 1-2 km de intersectia cu "Prelungirea Bucuresti".

 

Revin maine cu poze de pe drumul Cernavoda - Calarasi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...