Jump to content
Sign in to follow this  
g_race

Chip Tuning, Oferta!

Recommended Posts

CHIP TUNING, oferta!!!!!! Softul din ECU (Electronic Control Unit) este responsabil cu intreg management-ul motorului, controland si regland toate operatiunile importante ale acestuia.Producatorii de autovehicule sunt obligati sa faca multe compromisuri in momentul in care proiecteaza acest soft, supunandu-se standardelor din mai multe tari ale lumii unde urmeaza sa fie exportate automobilele, ei trebuind sa ia in considerare diferenta de calitate a combustibilului la nivel mondial, emisia de gaze de esapament in cazul in care se foloseste combustibil de calitate inferioara, precum si diferentele in functie de tara ale intervalelor de service.Foarte importante sunt si considerentele de ordin financiar, ca de exemplu taxele si asigurarile.In mod normal orice companie producatoare de masini fabrica motoare cu o putere mai mare decat cea pe care o foloseste cu adevarat. Aceasta le da posibilitatea si de a face un joc de marketing prin productia a doua masini identice cu puteri diferite, desi autovehiculele au acelasi motor.Adesea un nivel sporit de performanta de obicei mai scump este realizat prin modificarea soft-ului din ECU, ceea ce noi numim CHIPTUNING / FLASHTUNING/ REMAP.

 

In urma chiptuning-ului se obtine o crestere de putere de 20-30% pentru motoarele turbo si de 8-12% pentru motoarele normal aspirate, ceea ce duce la o imbunatatire a acceleratiei, a elasticitatii motorului, toate acestea permitand in continuare o utilizare cotidiana lipsita de probleme, nivelul emisiilor de noxe pastrandu-se in limitele impuse de producator.Consumul la acelasi stil de mers va fi mai mic cu aproximativ 6 – 9 % din consumul actual al masinii.

 

Precizam ca scrierea si citirea ecului se face cu o interfata profesionala (CMD) pentru a se obtine o calitate cat mai buna a lucrarilor, nu cu clone chinezesti care pot cauza blocarea ECU-ului.

Nu sunt folosite harti de putere/cuplu downloadate de pe internet sau cumparate pe cativa euro de pe ebay. Hartile sunt unice pentru fiecare masina si sunt realizate din softul salvat de pe masina clientului in cateva minute si trimis apoi in Budapesta la firma cu care colaboram pentru modificarea necesara, dupa aproximativ 30 minute e primit noul soft si rescris pe masina.

 

Softul original va fi salvat pe un CD si inmanat clientului, iar revenirea in orice moment la acesta este gratuita.

 

Oferta pentru membrii forumului:intre 200-300 euro in functie de motorizare.

 

0727854471 George

Share this post


Link to post

e posibil un chip tuning pt cielo/2007/Sohc si gpl din fabrica pe el? mersi

un pret aproximativ?

salutare

Share this post


Link to post

dar pentru leganza de 2.0 133 cp se poate efectua remapare?

Share this post


Link to post

Anuntul e din 2009, eu zic ca ar fi mai bine sa-l sunati... daca nu aveti ce face cu 200-300 de euro.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Anuntul e din 2009, eu zic ca ar fi mai bine sa-l sunati... daca nu aveti ce face cu 200-300 de euro.

 

am crezut ca e de actualitate cand l-am vazut sus.. nu m-am uitat la data. my bad :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...