Jump to content
Sign in to follow this  
ph47axg

Supraalimentare Motor Tico

Recommended Posts

sincer cred ca o supraalimentare pe motorul de tico nu isi are rostul, poate eventual pentru un plus de putere incearca cu un filtru de aer sport si o evacuare tot sport

p.s. : in plus o supraalimentare la motor cred ca ti-ar da bataie de cap cu RAR-ul

Share this post


Link to post

Pe orice motor aspirat, se poate face supraalimentare. Problema este cu functionarea acestuia. Adica orice modificare in volumul si presiunea de aer aduce dupa sine modificari in restul sistemelor, carburant, aprindere, etc. Nu zic ca e imposibil dar e mult de lucru, nu e doar "plug & play". Chiar daca reusesti vei fi nevoit sa folosesti carburant (benzina) cu cifra octanica mai mare, pentru evitarea detonatiilor aparute din cauza maririi presiunii in cilindri. Ca si cum ai avea compresia marita. Alta problema ar fi uzura mai mare a componentelor acestui motor.

Share this post


Link to post

sincer cred ca o supraalimentare pe motorul de tico nu isi are rostul, poate eventual pentru un plus de putere incearca cu un filtru de aer sport si o evacuare tot sport

p.s. : in plus o supraalimentare la motor cred ca ti-ar da bataie de cap cu RAR-ul

Astea-s incercate deja ,placebo sau frectie la picior de lemn cum vrei sa-i zici ,se simnte ceva cu o galerie majorata si traseu complet de 50 mm + toba sport sau numai cu intermediara !Crede-ma e pe incercate !

In japan se gasesc motoare mici supraalimentate de 500-900 cmc(sau un Suzuki Alto Works cu totul ) dar este cam departe ! :caaalm:

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Cea mai buna si accesibila solutie este motorul de Matiz, pus pe Tico. Se poate, am mai vazut pe net si cu motorul de Matiz te poti juca mai mult findca are ecu, daca nu ma insel. Voi urma calea asta in curand. Va tin la curent.

Edited by sorin_maican20

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...