Jump to content
Sign in to follow this  
adicrl

Toba Intermediara Tico 2001

Recommended Posts

Ma bate gandul sa schimb toba intermediara de la Tico, incat zdrangane ca toate alea si mecanicul care mi-a schimbat toba finala (care se rupsese de tot) mi-a zis ca ar fi de vina sitele din interior, care s-ar fi rupt si vibreaza prin teava.

 

Problema este ca am pus pe cineva sa se intereseze la un magazin de piese Daewoo din Craiova (eu stau in Bucuresti) si l-a incuiat cu intrebarea : de care toba, mai lunga sau mai scurta, ca sunt 2 tipuri pe modelele din 2001.

 

Cum pot sa-mi dau seama de care am nevoie, in afara de varianta de a urca masina pe rampa si a masura cu o ruleta ? Exista vreun indiciu in talon/carte dupa care sa-mi dau seama ce fel de toba intermediara am? Din ce am vazut sub masina cand am schimbat finala, are o toba mica imediat sub motor (aia include catalizatorul?), dupa care urmeaza racord flexibil, intermediara, racord flexibil, toba finala.

Share this post


Link to post

Sunt doua tipuri ,un tip pentru cele pana in 2000 si un tip,pentru cele dupa 2000 (cele cu catalizator respectiv Euro 2 )

Concluziile le tragi singur ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Sunt doua tipuri ,un tip pentru cele pana in 2000 si un tip,pentru cele dupa 2000 (cele cu catalizator respectiv Euro 2 )

Concluziile le tragi singur ! :thumbl:

 

Salutare! Si eu trb sa schimb toba intermediara si nu stiu de care sa iau...am vazut ca se tot vorbeste de catalizator dar din cate stiu eu catalizatorul se afla imediat la iesirea din motor, in fata. Cum eu trebuie sa schimb toba intermediara, ce trbuie sa cer la magazin? Adica cu ce se diferentiaza toba intermediara non-euro de cea euro 2?Mentionez ca euro 2.

Share this post


Link to post

Ceri toba intermediara pt. Tico Euro 2 (cu catalizator), este mai scurta decat cea pt. Tico non-euro.

Share this post


Link to post

Ceri toba intermediara pt. Tico Euro 2 (cu catalizator), este mai scurta decat cea pt. Tico non-euro.

 

In primul rand multumesc pt raspuns. Dar cum insist sa inteleg pe deplin puteti sa-mi spuneti, va rog, daca toba euro 2 se diferentiaza vizual de cea non-euro?Nu de alta dar ma gandesc ca sunt unii vanzatori "binevoitori" care vor sa-ti vanda orice, numai sa vanda. Mai exact, si toba non-euro are acele site sau e doar o simpla teava? Multumesc anticipat pt raspuns/rabdare.

Share this post


Link to post

toba e2 este mai scurta are cam 1,45m ,cea non euro are vreo 2 metri

Edited by vali-05rzj

Share this post


Link to post

salutare,

am si eu tot o problema la ticalos,m-am bagat sub ea si nu stiu de unde se aude toba sparta,daca o fi ea,parca ar pleca de la motor de undeva de acolo,aveti idee cat costa una cu totu adica tot traseul de la iesirea din motor?si unde ar fi locatia mai ieftin la pret? :) cred ca targ la vitan!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...