Jump to content
Sign in to follow this  
hawkeye

Cd-rw Pe Model 2004

Recommended Posts

am incercat azi un cdrw (8x-10x desi nu cred ca are importanta) pe cdchanger-ul de pe kalos model 2004 si n-a vrut sa-l citeasca. cd-r a mers fara nici o problema.

 

pe cdplayer-ul de pe modelul 2005 merge brici acelasi cdrw, chiar dupa vreo 20 de rescrieri.

 

de mentionat ca am incercat mai multe cdrw-uri si n-a vrut sa citeasca nici unul.

 

(am facut toate mentiunile pentru a evita intrebarile ulterioare).

Share this post


Link to post

cd-rw nu am incercat. cd-r merge, al meu e plin cu asa ceva.

Share this post


Link to post

Pai cred ca cel mai simplu e sa vezi ce model de player ai, il cauti pe net si vezi ce stie sa faca, mai citesti un review, doua...

Share this post


Link to post

Cel de pe Kalosul 2005 citeste si CD-RW. Am testat personal. Presupun ca e acelasi model si pe Kalosul 2004, deci ar trebui sa mearga.

Share this post


Link to post

CD-R si CD-RW folosesc tehnologii diferite de scriere si exista diferente de "sensibilitate" necesare pentru a le citi. Cu alte cuvinte, CD-RW necesita o sensibilitate mai mare la citire si de aceea unele cititoare (fie ele de PC mai vechi sau audio mai vechi sau mai noi) nu le pot citi.

Mai mult decat atat, posibilitatea de a fi citit poate depinde si de calitatea CD-ului. Asta nu inseamna neaparat de marca, dar lucrurile sunt legate de chestii delicate cum ar fi transparenta sau non-transparenta la lumina laser.

Si ca totul sa fie complet variabil, mai depinde si de "forta" de scriere a writerului.

Si daca mai vrei, depinde si de viteza de scriere, ba chiar de algoritmul implementat de softul de scriere si de metoda de scriere adoptata.

Mult mai multe informatii la Andy McFadden

Astea fiind spuse, testul "merge/nu merge" trebui facut mai intai cu un CD-RW de calitate, inregistrat "cu grija" (Nero, 1/2 din viteza maxima, audio CD one session) pe un recorder bun (Plextor, chiar TEAC).

In functie de rezultat se mai pot testa compromisuri (daca merge, evident).

Nu conteaza ce scrie pe scula. Pe al meu (2004) nu scrie nimic, dar merge cu CD-R de duzina, trase pe TEAC 40X la 24X cu Nero in Audio CD. Nu am incercat cu CD-RW ca nu folosesc asa ceva.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...