Jump to content
Sign in to follow this  
Vlad

Revizie Cielo 100.000km

Recommended Posts

Salutare! Se aproprie revizia de 100.000 de km. Ce trebuie sa ii pun pe baietii de la service sa verifice sau/si sa schimbe...ma gandesc ca voi mai stiti diverse chestii pe care mecanicii nu se mai deranjeaza sa le verifice..Multumesc

Share this post


Link to post

Vlade.. la 100 k nu se intampla nimic spectaculos... Filtre aer + ulei + benzina, iti trag de roti, se uita pe la directie, bucse... etc... mai intind o curea...de ce e nevoie poate placute si se uita la saboti + discuri si tamburi... (apropo, sa schimbi lichidul de frana :"> DOT 5.1) ... un tester pe masina nu strica... da tre sa ceri tu... poate scapi si de relantiul ala buclucas al tau :D

Share this post


Link to post

da...poate desi nu cred ...aha deci un tester sa cer si sa ii pun sa se uite la discuri ..si tamburi

Share this post


Link to post

GATA! maine ma duc sa verific masina..revizia.. Sa vedem ce gasesc baietii. Eu zic ca e klar ca una din probleme vor fi amortizoarele..la cum zdrangane.Sa vedem in rest.

Share this post


Link to post

Vlad telescoapele nu zdrangane in cel mai rau caz bucsile acestora la cele de pe spate.Telescoapele ori sant moi si sare masina in sus ca mingea ori sant blocate si zici ca ai roti de tren.

Share this post


Link to post

ma nu stiu sa zic ca nu ma pricep da e klar ca e foarte deranjant comportamentul masinii...la gropi, denivelari si curbe. In plus ma sacaie ca de cand am schimbat arcurile pe spate ( s-a rupt unul) masina e mai lasata pe spate! de ce? cand am fost de am rezolvat bordul, i-am zis mecanicului s-a uitat la ea si a zis :D A ai dreptate e mai lasata :wallbanger:

 

ORicum multumesc din nou OVI_JER!Daca ai fi in Bucuresti ai avea un abonat sigur la reparatii si diagnostice

Share this post


Link to post

GATA! M-am hotarit sa ii fac o super revizie:

 

cumpar:

amortizoare

ulei castrol txt Softec 5w 40 MERSI OVI_JER :thumbl:

filtru ulei

filtru benzina

bujii NGK? sper sa imi dea aia la magazin de care imi trebuie mie

schim antigel+curatare instalatie de racire

lichid de frana DOT5.1+ aerisire curatare instalatie frana

verificare completa saboti rulmenti si alte alea

curele +rola intinzatoare

si tester pe masina..

cred ca atat...oare ce vreau sa fac? sa imi iau masina noua? :scarpin: :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...