Jump to content
Sign in to follow this  
IulianMitea

Din Autoutilitara In Autoturism

Recommended Posts

SAl,

Am un matiz van in regim de autoutilitara doresc sa-l modific in autoturism, cum as putea face asta? Puate cineva sa-mi spuna?

Edited by IulianMitea

Share this post


Link to post

Il faci sa arate exact ca autoturismul (montezi ce lipseste si demontezi ce este in plus), apoi mergi la RAR pentru omologare.

 

PS Titlul nu trebuia sa fie "Din autoutilitara in autoturism"?

Edited by papie

Share this post


Link to post

Procedura e cea care a descris-o papie. Il transformi in autoturism la propriu si pe urma de duci la RAR sa-l omologhezi.

Share this post


Link to post

Masina din link-ul de mai sus imi apartine. Inainte sa o duci la RAR masina trebuie sa fie identica cu cea cu locuri (atentie, pe ei ii intereseaza mai mult centurile de siguranta si sa fie bancheta prinsa), omologarea costa 550 RON plus eventualele spagi care trebuie sa le dai, ti-o trece fix ca la ITP prin examenul de noxe, frane, lumini, etc. Primesti o extindere de ITP din data in care l-ai facut si o hartie cu care iti schimbi certificatul de inmatriculare la politie. Intai se face modificarea din autoutilitara in autoturism pe cartea masinii si dupa acea umbli dupa certificat. In jur de 1000 RON te costa toata distractia.

 

Mult succes.

Share this post


Link to post

Va multumesc de sfaturi.Dar ma mai gandesc pentru ca singura problema ce ma deranjeaza este ca platesc asigurarea RCA aproape dublu, ca mai mult de doua locuri numi trebuie. Si asta nu inteleg in exterior si interior 80% e la fel ca un autoturism, ce daca doamne fereste de un acident aripile capota caroseria in ceneral si motorul nu tot atat costa ca la un matiz obisnuit.

Share this post


Link to post

Este AUTOUTILITARA de asta costa mult RCA-ul, te rup taxele la o masina de genul asta. Daca nu ai nevoie de mai mult de 2 locuri las-o asa, la urma urmei platesti RCA-ul odata pe an. Initial si eu am zis la fel si crede-ma ca foarte, foarte rar merg cu pasageri in spate si totusi am modificat-o.

Share this post


Link to post

Dar si rovigneta la o autoutilitare usoara este vreo 98-100 de euro pe an. In conditiile in care RCA-ul pe 1 an la o autoutilitara e vre 700-800 de lei/an rezulta ca iti scoti cheltuiala într-un an.

Share this post


Link to post

Da dar sa vedeti chestie ma duc la RAR si intreb de asta ma trimite la un servis autorizat ma duc la servis si ce vor, sa-mi monteze iei tot ce am nevoie banchete, centuri, gemuri transparente,macarale de geam, manerul care desfaci usa si vor sa le faca iei comanda. Ca daca le aduc eu de la un matiz tanponat sau pisale sa fie secand nu acepta.Am facut un calcul cla piesale noi si ma costa cam 2000 de ron.

Share this post


Link to post

Pai incearca la alt servcice, si apoi la altul, pana gasesti unul care accepta; iti spun sigur ca o sa gasesti unul.

Share this post


Link to post

Uare as putea face la orice servis auto sau numai la reprezentanta :( ?

Share this post


Link to post

La orice service autorizat RAR, nu trebuie sa duci la reprezentanta decat daca mai ai garantie si vrei s-o pastrezi.

Share this post


Link to post

Numai la reprezentanta iti accepta, dupa ce fac toata treaba ei iti elibereaza factura cu care te duci la RAR, conform ca masina a fost modificata la un service autorizat DAEWOO. Problema este ca o sa platesti manopera la greu. Incearca sa dai o spaga la un service DAEWOO sa-ti elibereze ei factura cum ca a fost facuta la ei, eu asa am facut, le-am dat niste bani si mi-au eliberat factura desi nu o facusem acolo. Pe tine te intereseaza factura ca sa poti sa mergi mai departe.

Share this post


Link to post

Service autorizat inseamna orice service autorizat RAR, nu reprezentanta. Daca vreau sa omologhez o modificare nu trebuie sa ea fie facuta neaparat la reprezentanta.

Share this post


Link to post

Scuze, m-am exprimat eu gresit, multumesc de atentionare, totusi preferabil este sa o faci la un service DAEWOO, la RAR ti-o controleaza la sange.

Share this post


Link to post

Eu am geamurile pe spate vopsite si usa nu se deschide din interior in spate, nu am gasit macarale de geam si tot ce vine le usa etc. Uare daca montez numai bancheta si centurile ajunge sau trebe absolut tot montat?

post-22186-1244186718_thumb.jpg

post-22186-1244186762_thumb.jpg

Edited by IulianMitea

Share this post


Link to post

O intrebare, folosesti masina la carat? Daca nu scoate barele alea de pe geam ca stau ca dracu, vezi ca niturile alea le lovesti in mijloc mai puternic si cad singure.

 

Trebuie sa ii montezi TOT nu pe bucati, imposibil sa nu gasesti la dezmembrari macarale, manere si ce iti mai trebuie, gasesti oriunde cel putin un matiz busit si te tocmesti cu omul, iei de pe el ce iti trebuie si incerci sa scoti un pret mai bun.

 

Eu cand am refacut-o, am apelat tot la dezmembrari si am iesit foarte bine la bani.

 

Nasol ca ai geamurile vopsite, acolo chiar sunt depasit de situatie.

Share this post


Link to post

Niturile le poti scoate cu o bormasina cu burghiu de 4 mm. Fara sa dai cu ciocan sau alte chestii.

Share this post


Link to post

Barele de pe hayon le-am dat jos cu bormasina, alea de pe usi unele s-au desprins pur si simplu pentru ca atunci cand mergeam cu pasageri in spate se tineau de ele si si-au dat drumul la un moment dat si celelalte le-am dat jos cu o simpla lovitura de ciocan ca aia aveam la indemana atunci, nu sa intamplat nimic, daca dai ca ciobanul normal ca s-ar putea sa ai probleme.

Share this post


Link to post
Eu am geamurile pe spate vopsite ...

Exista solutii de inlaturat vopseaua. Pur si simplu le dai cu pensula. Exista si variante sub forma de spray. Atentie insa, sint extrem de puternice, daca iti pica pe masina, ajunge instant la tabla. Din motivul asta iti recomand sa dai geamurile jos. Oricum vei face asta daca pui macarale.

 

PS: solutie Paint remover sub forma de spray am vazut zilele trecute in Tirgul Vitan, la o tanti care vinde vopsele.

Share this post


Link to post
Oricum vei face asta daca pui macarale.

Nu neaparat, eu nu am dat geamurile jos, macaraua sa introdus prin gaura din usa si asezata pur si simplu.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...