Jump to content
Sign in to follow this  
gorea

Pregatire Nubira Drum Mai Lung

Recommended Posts

@Salex,el zice ca ii pierde lichid de frana pe la caseta de directie! Exclus! Acolo iti pierde ulei hidraulic.Verifica tu mai bine pe unde iti pierde lichid de frana,daca iti pierde!

 

Nu pierde lichid de frana, ulei hidraulic, credeam ca e acelasi circuit directie cu ambreiaj.

 

Am rezolvat si cu rola intizatoare de la curea alternator, imi trebuia doar rotita astia la magazin mi au dat cu tot cu suport 120 ron, si cu uleiul directie pierde de vreo 3 ani completez 1 litru cam la 6 luni, si e masina care niciodata nu a facut figuri pe drum doar nu o avea nebuneala acum.

In comparatie ca alte masini noi e ceva mai simpla si i se poate da de cap sa nu ramai pe camp.

 

Pe autostrazi nu am vazut daewoo care stau pe dreapta avand capote ridicate decat daca nu mai au benzina.

 

Uitasem, am observat cauciucurile din fata sunt parca ceva mai uzate ca cele din spate si as vrea se fac rocada si nu stiu cum, in X sau stanga fata cu stanga spate... si daca trebuiesc reechilibrate?

Share this post


Link to post
cauciucurile din fata sunt parca ceva mai uzate ca cele din spate...

fac rocada si nu stiu cum, in X sau stanga fata cu stanga spate..?

 

Conform instructiunilor din manualul de utilizare..

post-14331-1244206149_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Bine a mai zis Salex in primul post de pe pagina. Acum 3 ani cand am venit in Belgia tot ce am avut de rezerva a fost: 2 becuri de farur, 1 bec lampa de ceata, roata de rezerva si ghenzina. Nu a facut nici o fita, nimic... nici nu are voie atata timp cat e intretinuta. Daca ai joc in caseta de directie o sa-ti blestemi drumul, masina fiind destul de instabila la viteza mare, iti recomand schimbarea casetei de directie daca are joc. E ceva de genul tu misti de volan stanga-dreapta usor si masina merge tot inainte sau unde vrea ea, astea fiind la 140-150 km/h... Rotile sa fie echilibrate bine si DRUM BUN!

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Jumatate din bagaje si dublu bani. Asta-i tot ce iti trebuie.

 

Asa pregatisem si eu Clio cand a trebuit sa plec la Costinesti. Spala-l, verifica lichide, etc. Cu 2 ore inainte de a pleca a prins apa in benzina, de mergea in 2 pistoane. Asa ca am luat Matizul lui taica-miu. Pe drumul spre benzinarie am vazut ca nu mai are gram de antigel, am completat repede, mi-am luat si la mine sa-mi ajunga, apoi am vazut ca n-are nici ulei, am pus ceva ulei ELF peste ARAL-ul de il avea in baie, si am plecat la drum. Drum de noapte, in afara de o pana de cauciuc provocata de gropile noastre si de completat antigel ca pierde pe la caloriferul de la climatizare, n-am avut nici o problema si sunt sigur ca ajungeam si pana la Istanbul cu el daca m-ar fi lasat sa trec granita fara actele lui.

 

Morala e ca, daca e sa te lase in drum, te va lasa, indiferent de cat de multe piese ai avea la tine, va pica fix cea pe care nu ai. Sau nu. :D

Share this post


Link to post

A mers fara probleme si fiind serpentine mergand cu ea numai pe la 3000rpm, parca e mai nervoasa cred ca s au curatat injectoarele si am obtinut un consum de 6.44l/100km, autostrada 120/140 serpentine 40/60, drum european 80/100, 4 persoane si aerul conditionat cam 50% din drum.

 

Oricum bravo bulgarilor pentru noua autostrada, pana si macedonia are prin munti, un prieten de acolo a facut un circuit albania muntenegru croatia si a ramas uimit de autostrazile lor, suntem mult in urma lor.

Nu am vazut nici o masina busita pe drum, cum am intrat la noi pe la adunati copaceni 3 masini praf, avem impresia ca suntem tari dar suntem praf...

 

Conform instructiunilor din manualul de utilizare..

 

am schimbat in X asa a zis ala de la vulcanizare, are ceva?

Share this post


Link to post
am schimbat in X asa a zis ala de la vulcanizare, are ceva?

Daca nu ai gume cu sens de rotatie, atunci e OK. Daca ai gume cu sens de rotatie, fugi repede si pune-le cum trebuie.

Share this post


Link to post
Daca nu ai gume cu sens de rotatie, atunci e OK. Daca ai gume cu sens de rotatie, fugi repede si pune-le cum trebuie.

 

Nu stiu de care am, ce ar trebui sa scrie pe ele ca sa imi dau seama daca au sau nu sens rotatie.

Share this post


Link to post

O sageata cu o directie pe lateralul lor si, de obicei, au un profil in forma de V.

Share this post


Link to post

Nu am nici o sageata si nu e profil in V, sunt firestone luate de la carrefour 3 cumparate a 4 a gratis acum 2 ani si se tin bine, mai greu iarna cu ele.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...