Jump to content
Sign in to follow this  
autom

Tico B 24 Pnb

Recommended Posts

Asa cum ziceam ceva timp, am hotarat sa mai achizitionez inca un Tico. Deci, pe langa cel al sotiei, avem inca unul pentru usul meu.

 

Masina a fost cumparata de la o persoana de incredere, vopsea originala, 37 000 de km !!!!!!!, originala 100 %. pretul a fost mai mare decat media , 2400 euro. Masina e promotie 2000, cu euro 2 la norma de poluare.

 

Sunt satisfacut 120 % de aceasta gargarirta mica. Deoarece fac drumuri rare si scurte, consumul este mare ( peste 10 %). Nu e motiv de ingrijorare avand in vedere conditiile de exploatare.

 

Postez cateva poze...

post-3058-1241783702_thumb.jpg

post-3058-1241783749_thumb.jpg

post-3058-1241783763_thumb.jpg

post-3058-1241783774_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Hai că asta e prea de tot! > :) E mai "ocazie" ca maşinuţa soţiei.

Să vă bucuraţi de ele fără probleme, norocoşilor :P

Share this post


Link to post

Frumos fulg alb,sa aveti parte de km fara numar si fara probleme. :)

Share this post


Link to post

Multumim mult!!! [-O< [-O< [-O<

 

Oamenii, de obicei uita de unde pleaca...noi nu am uitat! MNodestia e ceva scump in ziua de azi!

Asa ajungi sa te intinzi mai mult decat e plapuma...

 

 

Trebuia sa avam si eu si sotia doua masini, nu? (Dacia 1100 nu o pun la socoteala :D :D )........decat sa facem credite pe 5-7-9 ani pentru Logan sau ceva similar, am investit in doua Tico, adevarat ca scumpute, dar boboc ca mecanica si tabla...asa am rezolvat doua probleme, cu minim de bani si cu maxim de satisfactii.

 

La mine la servici am ramas tot cel mai modest ( aveam Dacia 1400 inainte) dar , acum, lipsa creditelor ma face mult mai deconectat si invidiat de colegii care platesc numai la Casco 5oo de euroi!

 

Merci mult Cataline! Ce mai face Braileanca de la facultate?

Edited by autom

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos... da' totusi, Tico 10% :o ?!?!?!?!??! Nici Matizu meu nu consuma atat desi mergeam 2km dimineata si 2 dupa-masa!

Share this post


Link to post

Merci :D

 

Eu fac 4 km dus si 4 intors pana la servici, de 7-8 ori pe luna. Un plin imi ajunge pentru mulllttt timp...pe timp de iarna, pe aceste traseu imi consuma 9,5-10 la suta. In afara ia cam 4,5-5. Am unitate de aia Lovato si imi indica led-ul verde. Cred ca e de vina traseul nu masina.

 

Ps. nu sunt sportiv la condus.

Share this post


Link to post
...pe timp de iarna, pe aceste traseu imi consuma 9,5-10 la suta. In afara ia cam 4,5-5. Am unitate de aia Lovato si imi indica led-ul verde. ...

 

Pai consumul asta e pt GPL?

 

Atunci mi se pare unu normal in acest regim

 

Daca e benzina, e cam marisor, schimba-i filtrele si probabil va mai scadea ceva

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Aaaa, pai daca-i GPL, sorry, n-am stiut. Eu credeam ca zici de benzina.

Share this post


Link to post

Nu e pe GPL, Tico Euro2 au o unitate Lovato de control al aprinderii.

Share this post


Link to post

Scuze ca raspund tarziu...

 

Asa cum a zis Dl Wolfman, este unitate Lovato de control ( pseudocontrol, mai bine zis) a carburatiei. Are 3 leduri care indica starea amestecului.

 

Filtrele sunt schimbate la zi. Oricum, nu imi fac probleme de consum. E normal sa fie asa la cum exploatez masina ( drumuri scurte si rare).

Share this post


Link to post

pai ... ca sa fie cat de cat concludenta o analiza a consumului ar trebui sa fie facuta pe un minim de 500 Km ... tu autom in cat timp faci astia 500 Km? ... ca daca zici ca ai curse de 8 Km de 7-8 ori / luna => minim 7-8 luni

 

PS: cu TUE ce ai mai facut? ...

Edited by tarzy

Share this post


Link to post

Exact asa gandesc si eu. Trebuie sa merg pret de un rezervor sa imi dau seama. Eu nu consum un rezervor decat in 3-4 luni ( acum cand merg cu 1100 vara). Nu imi fac probleme de consum. Totusi Tico e o masinuta buna, am incredere in ea si mereu la datorie.

 

Ps TUE asteapta vremuri mai bune...Sub gard abandonata.

Share this post


Link to post

O instalatie de A/C de tico nu ajunge mult si poate fi folositoare, dar daca depinde acum si de om. Unii au si nu folosesc, altii vor si nu gasesc :) Sa stapaniti sanatos cei 2 ticozauri! Numai respect pt modul Dvs. de a gandi :)

Share this post


Link to post

Masina arata bine de tot. A meritat banii! Oricum, nu simt nevoia de aer conditionat.

Share this post


Link to post

Un Tico cu acesti km merita fiecare banut! Multi km fara probleme alaturi de el!

Share this post


Link to post

Sa te bucuri de amandoua si calatorii frumoase si linistite!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...