Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Mufa Mp3 Player

Recommended Posts

am cumparat un mp3 player clarion 348rmp.problema este ca nu gasesc mufa la el.Am cautat prin tot clujul si la reprezenta clarion si miau zis ca nu este. Daca stie cineva unde pot sa gasesc mufa as fii tare recunoscator :drinkers: .mufa are 16 pini din care 2 mai groase.Daca se gaseste in buc. sau in alte orase puteti sami trimiteti prin posta?

Share this post


Link to post

Incearca sa faci o poza cu mufa casetofonului, sau cu partea din spate.

Daca nu ai cum, macar cauta modelul poate ii gasesti poza cu mufele pe undeva pe net.

Eu am un Blaupunkt, l-am luat tot fara mufa, dar am gasit la un magazin de electronice (deci nu vreo reprezentanta auto, magazin de difuzoare, cabluri, fire, diode, etc..).

De fapt mufa e alcatuita din 2 mufe, am inteles ca sunt putin diferite la forma si nu se pot incurca (eu am reusit insa sa le pun si invers :banana: ). Ideea e ca o mufa e pentru boxe si cealalta pentru alimentare si ce o mai fi pe acolo (magazie, antena, etc).

Share this post


Link to post

Am cautat pe net, imi pare rau, nu am gasit.

Daca nu gasesti, ai varianta de a renunta la cupla standard a aparatului si sa tai cablurile. Fiecare fir este colorat in mod distinctiv, asa ca nu ai cum sa le incurci. Totul este sa ai identificarea cablurilor pe schema electrica de conectare a aparatului.

Daca doresti sa-ti confectionezi o adaptare, poti sa folosesti cabluri cu fişă mama in capat, cu camasa de izolare, si (cu atentie!) sa le conectezi in cupla.

16 fire inseamna:

2 front right

2 front left

2 rear right

2 rear left

1 ground

1 alimentare permanenta, pentru memorie

1 alimentare de pe accesorii

1 comanda antenei

... si nu mai stiu ce ar putea sa fie, dar cu siguranta gasesti pe schema

Bafta :thumbl:

Share this post


Link to post

playerul nu are mufa ISO de care zici tu akaionut. are o singura iesire cu 16 pini care sunt f apropiate si nu am gasit nici picioruse din alea mici. De umbalt nu vreau sa umblu in player.

Share this post


Link to post

Si ce legatura au toate astea cu topicul de tuning?

Share this post


Link to post
Si ce legatura au toate astea cu topicul de tuning?

 

Pai...cand treci de la cassul de tico la unu d-asta cu cd, se paote numi tuning...iti faci tuning la muzica din masina.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...