Jump to content
Sign in to follow this  
Maryusrow

Au Voie Cei Cu Radarul Sa Stea Ascunsi?

Recommended Posts

De foarte multe ori mi s a intamplat sa vad pe cei de pe masinile de politie(ma refer la cei care stau cu RADAR ul)sa stea cat mai ascunsi prin diferite colturi si tufisuri Exemplu:dupa academia de politie la Baneasa stau cateodata bagati in tufisuri pe partea dreapta cum mergeti spre Otopeni sau la Prisma dupa un chiosc sau la Saftica tot pe dreapta in sensul spre Ploiesti pe o straduta laterala cu botul putin iesit spre DN1 etc etc Mie unul nu mi se pare Normal si POATE chiar ILEGAL Voi ce parere aveti?

PS:Enumerati si voi daca stiti alte coltisoare pe unde se mai ascund ca sa le aratam noi cine e hotu si cine e prostu :lavolan: :D

Share this post


Link to post

Ascunsi?

De ce neaparat? Poate ei nu cred asta. Dupa tufis sau dupa colt este un loc expus vederii pentru cel care vine din sensul tau opus. Iar cum noi suntem romani, se vor gasi destui binevoitori sa te semnalizeze s-o lasi mai moale cu acceleratia.

Nu consider ilegal. Decat daca stationeaza unde este interzis. :) >-

Share this post


Link to post

Ba da, este ilegal să "stea la pândă". Scrie şi în Cod.

Share this post


Link to post

Nu am textul în format electronic, deci nu pot să dau search... cert este că scrie, şi eu m-am mirat când am învăţat. Era ceva cu obligativitatea montării radarului doar în locurile unde e montată avertizarea aia cu "atenţie radar".

Share this post


Link to post

Dar ca treci printr-o comuna si ai pe un stalp o camera video-radar mascata de un copac e tot ilegal? Ideea e alta,militienii nu stau de capul lor pe strada ci au posturi comandate de oameni muuuult mai inteligenti decat ei in puncte fierbinti(accidente).Sunt si oameni fara capatai(militieni),dar gandeste mai profund si ai sa realizezi ca in spatele lor e o echipa care monitorizeaza traficul(uneori cam defectuos,ce-i drept).Dar problema e alta ,suntem civilizati????? :-?

Share this post


Link to post

nu ar trebui sa se ascunda.

atunci la radio, tv de ce se mai anunta pe unde stau caralii cu radaru?

Share this post


Link to post

... unde'ai vazut trafic monitorizat , echipa aia de politishti inteligenti ? :-? numai nemtii au asha ceva ... redesenarea curbelor , curatzarea carosabilului , semnalizarea pericolelor de orice fel , etc .

Militianu' roman e din neam de vinator/shpagar :-W

Share this post


Link to post

pe un prieten l-a amendat odata...ca a trecut calea ferata fara sa se opreasca sa vada daca trece trenul...!! politaii erau aschnsi in boscheti cu binoclu !! nesimtiti...rau de tot X(

Share this post


Link to post

De cand se ocupa politia de vopsit si curatat asfaltul? Ne-am obisnuit noi sa dam cu hua dupa ei.Intradevar padure fara uscaturi nu se poate,dar daca nu esti informat si ai o idee preconceputa in privinta lor nu te poate ajuta nimeni.Apropo nu sunt militian si nici nu ma dau in vant dupa ei,dar intru in contact f des cu ei si am observat clar o alta atitudine si un alt fel de abordare in toate problemele.Apropo o sa te uimesc dar cuvantul hazardat nu mai e o necunoscuta pt ei.

Share this post


Link to post

Să nu transformăm topicul într-o discuţie pro şi contra poliţie.

 

bobi, în Germania de exemplu, dubiţele alea în care se plimbă poliţia conţin şi detergenţi şi scule pentru curaţarea asfaltului după un accident.

Share this post


Link to post

bine zis...in GERMANIA...dar in ROMANIA nu prea cred eu ca exista asa ceva...prea occidental :) )

Share this post


Link to post
cert este că scrie, şi eu m-am mirat când am învăţat. Era ceva cu obligativitatea montării radarului doar în locurile unde e montată avertizarea aia cu "atenţie radar".

In legislatia din Germania poate. La noi eu nu stiu de asa ceva. Cind ai timp , pls cauta!

Share this post


Link to post

Din punctul meu de vedere este total ilegal sa pui radar. Cum domle cand ii dau si eu mai la metal sa ma ia politzaii in poza. Este total ilegal.

 

Din punctul legii de vedere mi se pare normal sa se monitorizeze circulatia (si radarul tot un instrument de monitorizare e) fara a se influenta cursul ei. Evident ca o masina de politie pe marginea drumului are efectul de incetinire a traficului. Nu se doreste acest lucru pentru ca ar fi o solutie de moment. Daca ei stau ascunsi pot lua mostre din viteza vehiculelor din trafic fara a influenta valorile masurate. Evident ca aplicand sanctiuni lumea se potoleste si cu timpul o ia mai moale. Cine nu se potoleste inseamna ca-si permite. Mi se pare normal, deci, ca radarele sa fie montate in zone cu "infractionalitate" crescuta si sa fie amplasate cat mai discret.

 

Acum exista si o alta discutie. De ce se monteaza radare pe arterele cele mai largi/libere care te invita la o talpa sanatoasa sau in zone cu sosea buna, lata, sigura dar cu neajunsul de a fi inainte de semnalizarea "sfarsit localitate" ? Daca tot exista zone in care se poate merge mai repede, de ce nu se creste limita de viteza. Asa cum pe unele, prea putine, artere ale capitalei se permit 60km/h, asa s-ar putea studia posibilitatea cresterii acestei viteze maxime si pe alte portiuni.

Nu mai stiu situatia pe Splai unde si eu mi-am incasat un "63 cu fotografie" dar mi se pare o zona unde s-ar putea creste limita maxima de viteza.

 

Si dupa cum obisnuiesc eu, un post mare o concluzie mica: ilegal, in nici un caz. Daca am conduce toti corect ar ramane radar-istii fara serviciu. De noi depinde.

Edited by remix

Share this post


Link to post

Codul rutier in forma electronica AICI!!!

Share this post


Link to post

Fratilor fiecare are punctul lui de vedere Cat despre faptul ca sunt amplasati in zone predispuse la accidente e cam cu dus si intors pentru ca in 70% din cazuri ei stau la SPAGA nicidecum sa previna accidente Daca voiau sa previna stateau la vedere frate nu bagati prin cine stie ce boscheti si era mai simplu si mai eficient

PS :Aveti grija pe E85 Bucuresti-Urziceni in localitatea Movilita au instalat camera in dreptul sectiei de politie din comuna si am inteles ca pe unii chiar i a ars(Posibil RADAR)

Share this post


Link to post

In Iasi a fost acum vreo 4 luni scandal mare pe tema asta: stateau politistii cu masina dupa o cascarabeta prin Letcani(5km de Iasi) iar in Iasi stateau cu Dacia fara numere sau cu alte nr (rosii in genere). Dupa scandalul mediatic monstru au desfiintat cascarabeta din Letcani, nu mai stau chiar prin tufisuri si cativa militieni au fost demisi pt ca stateau cu Dacia cu alte nr. > :)

Share this post


Link to post
Era ceva cu obligativitatea montării radarului doar în locurile unde e montată avertizarea aia cu "atenţie radar".

Pai la noi ar trebui sa puna la iesirea din Galati spre Tecuci un panou cu atentie radar, iar dedesubt "pe o zona de 78 km" :dizzy: :mda: si s-au scos.

Share this post


Link to post

Dupa cate stiu eu prin toate tarile civilizate radarul este pus in loc vizibil sau anuntat pt. ca este un mijloc de prevenire a accidentelor nu de colectare de fonduri. Mentalitatea insa la noi e... diferita. Eu insa din principiu in localitati rar depasesc 60. Afara insa in functie de masina pe care o conduc merg si cu 130-140 constant. "Ma adaptez la conditiile de drum".

Share this post


Link to post

Eu din cate stiu, si din cate am vazut mai de mult la stiri, radarul trebuie sa fie instalat obligatoriu pe masina inscriptionata cu "AITILOP" "POLITIA", si trebuie sa stea la vedere, si nu va faceti voi griji ca nu au ei ce manca daca nu dau amenzi, fondurile politiei sunt date din PIB nu din amenzi, si oricum nu ajung prea multe amenzi la sediul politiei, eu am o gramada de amenzi, si cand am plecat sa-mi platesc niste taxe la fisc, nu aveam decat 2 amenzi ne platite sin vreo 7 sau 8. asa ca... Ei stau acolo pt. spaga, si de aia stau ascunsi.

Oricum cu prima ocazie cand ma mai ia radarul o sa ma iau de ei: Vreau poza, vreau sa stiu unde a fost radarul, de ce nu era inscriptionata, e voie?, etc. si tot scap eu si de astia, ca pana acum nu am facut gura niciodata la radar, in rest am facut gura si am si scapat, dar cand e vorba de parcari neregulamentare, nu ai ce face, ori te blocheaza, ori vine garcea si scapi de blocare, dar iei amenda.

 

Ideea e simpla, sigur nu au voie sa stea ascunsi si cu masini ne inscriptionate.

 

Bafta!!

Share this post


Link to post

Cum sa nu? Cine zice ca in afara nu au voie cu masini neinscriptionate? Am vazut un reportaj nu mai stiu la ce post cu soferi idioti ( de aia care fac accidente tampite) si unul dintre ei loveste dand cu spatele o masina a politiei cu camera si radar fara insemne (unmarked). Tin minte bine mai ales ca remarca aceluiasi crainic a fost " nu o sa mai fie unmarked for long".

 

Eh, in aceeasi situatie am fost eu azi. Eram pe Colentina, ma indreptam spre d-na Ghica. Mergeam in coloana pe banda a doua. Dupa Ziduri Mosi, unde era Colgate-Palmolive inainte (ala de l-au daramat prin implozie) ma depaseste un microbuz de persoane particular si se baga in fata Solenzei care era in fata mea, dupa care trage imediat pe banda din dreapta fara semnalizare, fara nimic. A trecut cam din scurt dar nu mi s-a parut prea periculoasa miscarea. Imediat vad cum Solenza franeaza, aparent fara nici un motiv, si ii vad pe aia din ea ca tipa la soferul eu microbuzului. Deja se blocase traficul din cauza Solnitei. Eu... smecher ... claxoane prelung acompaniate de un plin de patima " [biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip] ma-tii! Acu mi te-ai gasit sa il bati? X( " Cand se intorc mai bine tipii din masina (erau 4) vad ca aveau caciuli de alea cenusii si veste reflectorizante iar pe bordul Solenzei trona un mare radar cu camera :o . S-au uitat ei urat la mine, dar nu eu eram tinta.

 

Deci sa recapitulam: masina fara insemne cu radar si care blocheaza doua benzi de circulatie dupa amiaza la ora 16, cand e traficul mai intens (s-a pus de-a curmezisul in fata aluia cu microbuzul). Insemnele pe masina de politie si girofarurile au rost. Ele atrag atentia. Una e sa intri intr-o intersectie pe rosu cu o masina de politie (chiar daca nu are girofarurile aprinse) si una e sa intri cu o masina normala (chiar daca esti politai). Masina fara insemne este clar pentru surprindere in flagrant, nu e de nici un fel pentru fludizarea traficului.

Share this post


Link to post

Mama lor de militieni nenorociti,duminica erau ascunsi dupa un tir,era limitare la 60km/h dar eu cred ca am avut vreo 65-70km/h acu sa vedem ce iese :mda: .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...