Jump to content
Sign in to follow this  
EM!L

Înhumare Vs. Incinerare

Ce vrei... dupa?  

15 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tare sunt curios cati dintre voi o sa fiti incinerati...

Ce naiba...obiceiurile nu prea se schimba...

Are vreo unul dintre voi curajul sa incinereze o persoana draga si sa incalce toate dogmele bisericesti?

Share this post


Link to post

Incet, incet preturile vor schimba si obiceiurile.

Share this post


Link to post
Mda, eu si mai devreme, dar nu asta e ideea. Niciodata nu esti pregatit, oricat de inaintat in varsta ai fi.

 

Nu e vorba despre pregatire care, apropo, este posibila in cazul in care moartea survine unei boli lente, ci de efectul pe care il are asupra ta.

Iar scopul nu era sa ma... "laud", ci sa explic ca la 16 ani nu am decizie asupra a ceea ce se intampla. Iar, cei ce au, cu siguranta vor prefera inhumarea traditionala.

 

 

- dupa ce trec 20 de ani - se pot deschide criptele si se aduna oasele (da, de la toti) si se ingroapa impreuna, ca sa se faca loc pentru urmatorii. Asa ca nu e o priveliste deloc placuta (stiu, e cam morbida discutia).

 

De fapt, 7 ani. Si chiar mai putin. Si nu, nu este o priveliste foarte neplacuta pentru ca nu ramane mare lucru. A trebuit sa fac asta, sa culeg oasele bunicului meu, si... nu ramane mare lucru.

 

 

Ce naiba...obiceiurile nu prea se schimba...

 

Depinde de costul locului de veci.

Share this post


Link to post
Depinde de costul locului de veci.

 

Sato asta mi-a placut!

Share this post


Link to post

Sato, nu prea vad unde e loc de lauda in asta. Pierderea unui parinte ramane la fel de grea la orice varsta, si chiar daca te astepti - mereu mai speri. E adevarat ca atunci cand esti copil este o experienta mult mai traumatizanta; nu cred ca o voi putea uita vreodata. Dar intr-adevar de asta era vorba, de deciziile pe care poti (sau nu) sa le iei.

 

Cat despre 7 ani, cred ca depinde de zona. Pe la mine nu era atat de devreme, in mod sigur. Iar oasele scheletului, chiar fara nimic pe ele, nu reprezinta o priveliste de vazut nici macar atunci cand persoana respectiva nu ti-a fost deloc apropiata in vreun fel.

Share this post


Link to post
Nu e vorba despre pregatire care, apropo, este posibila in cazul in care moartea survine unei boli lente, ci de efectul pe care il are asupra ta.

Eu nu am fost pregatit, in toamna, cand mi-a murit bunicul care m-a crescut...nu am fost pregatit nici dupa 7 ani, cat a tras de boala, la pat. Stiam cu totii ca o sa se intample. Eu am tot sperat sa nu. Dar...

Share this post


Link to post
Totusi, e mult mai curat si civilizat sa incinerezi. Ma indoiesc ca m-ar interesa ce se intampla dupa. Oricum, la inhumare - dupa ce trec 20 de ani - se pot deschide criptele si se aduna oasele (da, de la toti) si se ingroapa impreuna, ca sa se faca loc pentru urmatorii. Asa ca nu e o priveliste deloc placuta (stiu, e cam morbida discutia).

Hmm, depinde, pe mine nu m-a deranjat sa vad oasele bunicilor si ale strabunicilor mei, ba chiar am ajutat la strangerea lor ca sa fac loc, in timp ce maica-mea se tinea la minim 5 metri. Pana la urma tot oameni au fost, nu altceva. Eu nu mi-am vazut bunicile niciodata, doar atunci pe una din ele.

 

 

Tare sunt curios cati dintre voi o sa fiti incinerati...

Ce naiba...obiceiurile nu prea se schimba...

Are vreo unul dintre voi curajul sa incinereze o persoana draga si sa incalce toate dogmele bisericesti?

Eu cred as avea curajul, cand va fi sa fie. Nu de dogmele bisericesti mi-ar fi frica, ci de aia de m-ar freca la cap ca "de ce l-ai incinerat, cand puteai sa-l ingropi crestineste?"

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Ce naiba...obiceiurile nu prea se schimba...

Nici părerile. De cele mai multe, în cazul majorităţii, sunt puţine şi fixe.

Cat despre 7 ani, cred ca depinde de zona...

Pe-aici, sigur, e "termen" de 7 ani.

Share this post


Link to post
Mah, da' voi sunteti sanatosi la cap, cu topicuri d-astea?

 

:o fftopic: Nu-i asa ca sint inteligente ? =)) :banana: :tongue: toata ziua numai :lavolan: ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...