Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Facerea De Bine.....

Recommended Posts

Intr-o actiune umanitara, considerati ca banii stransi vor fi folositi in scopul declarat? (In Romania sau oriunde altundeva)

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

In Romania? :) ) Poate de acum incolo, dar pana acum cred ca intr-un procent destul de redus. Am spus cred pentru ca nu detin dovezi, dar ele se pot gasi in cartierele de lux, pe sosea, in conturile din banci s.a.m.d.

In strainatate, cu siguranta intr-un procent considerabil.

Share this post


Link to post

Daca vrei sa faci actiuni umanitare nu te apuci sa urli in gura mare in mass media - Uite ce am facut eu !!

Daca esti smecher si ai bani si vrei sa faci si un bine , o faci pur si simplu si nu spui la nimeni. Crezi ca ma impresioneaza Gigi Becali care zbiara ca el da bani la biserica?? Si apoi se foloseste de treaba asta in campania electorala??Un dobitoc cu importanta de sine cam mare!

Share this post


Link to post

Un exemplu de incercare de facere de bine:duminica trecuta pe la 11 aud cum se bate cu putere in toate usile de pe scara(cred ca auzeam cu se bate in cele de la et 5 si eu locuiesc la et 1).In sfarsit suavul zgomot ajunge si la usa mea si bate de zici ca a luat blocul foc.Deschid si o tanti imi baga o legitimatie pe sub nas cum ca strange bani pentru nu stiu ce copii cu deficiente.Dar ce m- enervat:batea la usi ffffffff tare si cand i-am deschis parca tipa la mine.Ce vreau sa subliniez:scopul este nobil dar punerea lui in practica nu.Nu cred ca banii strinsi in astfel de scopuri ajung in totalitate la destinatie.

Share this post


Link to post

Nu conteaza ce se intimpla cu banii. Gestul facut ramine, indiferent daca altii profita. Daca in sufletul tau sti ca ai facut un bine asta conteaza,restul e doar publicitate, imagine etc. Automat inainte de a face un asemnea gest filtrezi informatia primita. Daca trece de "filtrul" fiecaruia si ai scos banu, mai conteaza?

Share this post


Link to post
In sfarsit suavul zgomot ajunge si la usa mea si bate de zici ca a luat blocul foc.Deschid si o tanti imi baga o legitimatie pe sub nas cum ca strange bani pentru nu stiu ce copii cu deficiente.Dar ce m- enervat:batea la usi ffffffff tare si cand i-am deschis parca tipa la mine.

In locul tau o trimiteam pe centura sa "produca" banii astia pentru ca spui ca are gura potrivita. Daca vrei sa ajuti pe cineva, ceva etc atunci o faci pentru multumirea de sine asa ca teoretic nu trebuie sa conteze ca trebuie sa mai afle cineva sau nu.

In Romania nu m-am lasat niciodata convins de altii ca sa ajut, ba dimpotriva, au cam murit de foame cei care se asteptau la mila mea (daca intradevar existau); nu-mi place sa fiu tras de maneca ca sa dau ceva. Mi se pare furt acceptat. Exista alte 1000 de posibilitati de a ajuta si fara sa vina cineva sa-mi ceara bani. asta pentur ca nu am incredere in asa ceva.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Nu conteaza ce se intimpla cu banii.

Ba cum sa nu? Adica se duce un smeker si-si deschide un cont... ii zice contu Libertatea si apoi inventeaza o poveste cutremuratoare si eu tre sa ma simt bine ca m-a fraierit ala si el de fapt isi face o casa, nu?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...