Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Societatea Ideala

Recommended Posts

Cum percepeti voi o societate ideala, exista un model in trecut pe care il vreti reeditat sau trebuie sa fie diferita de tot ceea ce exista in prezent.

 

Forma de guvernamant, tipologii sociale, relationare, etc.

Share this post


Link to post
Guest donraulo

sincer, nu cred ca mi-as dori o societate ideala, pe motivul ca viatza ar fi extrem de monotona in acel caz.

Share this post


Link to post

De ce crezi ca ar fi plicticoasa?

Oare nu ai in cap un sablon cu sfintisori in rai?

Crezi ca ne vom plafona?

Share this post


Link to post

Nu stiu daca ne-am putea descurca. Nu atata timp cat suntem impartiti in religii, clase sociale, teritorii, atat timp cat unii se gandesc cum sa domine si isi doresc suprematia sub orice forma si in orice context. Omenirea nu a ajuns la acea treapta de evolutie spirituala pentru a-si crea o societate ideala.

Daca stau mai bine si ma gandesc cred ca cei mai apropiati de aceasta sunt calugarii shaolin. Dupa parerea mea. [-O<

Share this post


Link to post

Ca nu ne-am descurca este evident, eu am intrebat cum ai vedea tu lucrurile.

Share this post


Link to post
Guest donraulo

bun,,, sa nu uitam ca subiectul se refera la IDEAL, atunci, toate ar trebui sa fie bune si frumoase, sa curga mierea, sa nu fie crime, sa fie totul roz, insa, pentru ca toate astea sa fie roz, societatea trebuie sa aiba niste reguli foarte stricte, (ca doar de societate si de formele ei vorbeai), deci revenind, pentru a se putea impune toate astea, trebuie sa se instituie niste reguli si norme sociale al dracului de severe. Ei din acest punct de vedere consider eu ca ne-am UNIFORMIZA si nu plafona, ceea ce dupa umila mea parere nu este tocmai benefic pentru "regnul" uman.

 

Iar pe de alta parte, consider ca ce mai mare deficienta a societatii este NEadaptarea ei la conditii prezente, in concluzie, NU VAD o societate ideala ci o adaptare a celei prezente.

Edited by donraulo

Share this post


Link to post

Aţi văzut/citit "Demolition Man" ?

 

Edgar Friendly: You see, according to Cocteau's plan I'm the enemy, 'cause I like to think; I like to read. I'm into freedom of speech and freedom of choice. I'm the kind of guy likes to sit in a greasy spoon and wonder - "Gee, should I have the T-bone steak or the jumbo rack of barbecued ribs with the side order of gravy fries?" I WANT high cholesterol. I wanna eat bacon and butter and BUCKETS of cheese, okay? I want to smoke Cuban cigar the size of Cincinnati in the non-smoking section. I want to run through the streets naked with green jello all over my body reading playboy magazine. Why? Because I suddenly might feel the need to, okay, pal? I've SEEN the future. Do you know what it is? It's a 47-year-old virgin sitting around in his beige pajamas, drinking a banana-broccoli shake, singing "I'm an Oscar Meyer Wiener".

Share this post


Link to post

Din ceea ce spuneti amandoi intrevad doar o criza de identitate a societatii actuale asa cum bine a evidentiat spaniardul. Dar eu nu asta vreau...

 

Faceti abstractie de cliseele pe care mi le serviti voluntar sa nu. Ceea ce imi spuneti voi seamana a manipulare. De ce spun acest lucru? Simplu, deoarece se doreste perpetuarea actualei situatii.

 

Se ia una bucata populatie prinsa in capcana propriei planete, i se prezinta un viitor atat de fad si anost incat iti vine sa behai. Totul e roz si pufos.

 

Creierele noastre nu pot percepe aceasta situatie decat ca o uniformizare in gandire si simtire, o spalare a creierelor si o marginalizare a propriei personalitati.

 

Care e reactia imediata data? Surprize- vreau sa mananc ce vreau, cand vreau, sa beau ce vreau, sa fumez un trabuc si sa ma uit pe Playboy. A si printre altele libertatea cuvantului intr-o lume in care oricum nu te asculta nimeni.

 

Libertatea individuala este cheita pe care cine stie o actioneaza cu folos. Fiecare om are o cheita la care reactioneaza. Libertatea individuala este un passpartout. De aceea se spune in viitorul acesta veti fi uniformi, daca vreti sa fiti liberi trebuie sa pastram actuala societate.

 

De ce nu se spune nimic despre faptul ca iti pierzi libertatea atunci cand dai voie sa se intample acest lucru?

 

Goliti-va mintea de orice model pe care il aveti in cap si construiti de la zero.

Share this post


Link to post

Sa se intample o minune cu noi, sa ne spele cineva creierele si sa ni le umple numai cu ganduri bune, iubire pentru aproape,altruism,bucurie,fericire,optimism.

Sa nu existe guvernari. Sa fie un singur< om-zeu - Dumnezeu > care sa ne observe de undeva de sus. Sa nu existe razboaie, foamete, lipsuri, sa nu existe bani iar afacerile sa le facem prin troc. Eu iti dau tie tu imi dai mie. Sa nu existe casatorii, copii sa fie ai tuturor ( barbatii vor fi foarte bucurosi).

Cred ca in stadiul in care suntem nu se poate face nimic.

Trebuie sa o luam de la zero. Cum spuneam creier spalat si traitul in natura. Omul din Neanderthal. Iar acel “zeu” atunci cand facem vreo boacana sa ne altoiasca bine ca sa ne piara cheful s-o mai facem si a doua oara. In cap sa avem numai lucruri bune , sa nu existe fir de rau in noi.Orice graunte de rautate poate eradica situatia si o luam de la inceput.

:spumelagura:

Share this post


Link to post

Ok, am inteles :)

Ai nevoie de un lider care sa gandeasca pentru noi, un lider incontestabil - GOD

Iar noi sa fim albinutzele ce zboara din floare in floare si polenizeaza la intamplare ")

 

E o idee!

Share this post


Link to post

Comunismul aplicat in America, ca tot zicea Marx ca revolutia comunista trebuie infaptuita de tarile bogate.

Share this post


Link to post
o societate ideala

 

ce inseamna mai exact asta? ce inseamna ideal? ce anume din ce se intampla acum nu ar trebui sa se inample sau invers?

Share this post


Link to post

Nu cred ca "spalatul creierelor" ar aduce un rezultat.

Sa speli un creier inseamna sa-l golesti de tot. Unde mai sunt atunci sistemele de referinta? Este ca atunci cand formatezi hard-ul. Fara sistem de operare poti sa ai orice program ca nu merge. nu intelegi nimic fara bagajul minim de experiente.

 

Toate experientele noastre sunt educate in timp. Vedem verde ca asa am fost educati, e cald pentru ca asociem aceasta senzatie de o experienta si pentru ca ni s-a spus ca asta inseamna "cald".

 

Ce ar fi sa lasi intr-o zona izolata, undeva in jungla amazoniana un grup de zece copii, baieti si fete, de varsta foarte frageda, dar destul de maricei incat sa se alimenteze cat de cat singuri.

Ei ar dezvolta un soi de societate de la zero, baza relatiilor fiind instinctele primare.

Probabil ca aceasta "haita" fara prea multe constrangeri dictate de interese, politici, religii ar fi cea mai apropiata de propria natura si de notiunea de perfect.

 

 

Nu fiţi prea asprii daca gresesc, pleease! :osanale:

Share this post


Link to post
Ce ar fi sa lasi intr-o zona izolata, undeva in jungla amazoniana un grup de zece copii, baieti si fete

 

s-a scris cartea. se numeste "Imparatul mustelor". si societatea rezultata a fost departe de perfect.

 

civilizatia se bazeaza tocmai pe reprimarea instinctelor primare. adica nu ii dai in cap vecinului ca sa-i iei masina, chiar daca iti place si vrei sa fie a ta.

Share this post


Link to post

dupa cum ziceam si ieri la carciuma... societatea ideala este aia in care atunci cand imi fac casa, am de ales intre teava verde, teava albastra si teava galbena de facilitati, si ma bransez la reteaua de facilitati aia care imi convine mai mult.

adica, generalizand: cu cat se reduc monopolurile, cu atat viata e mai dulce. cu cat sunt dati afara mai multi functionari ai statului, si privatizate institutiile in cauza, cu atat e viata mai dulce. exemplu: ia ganditi-va ce-ar fi daca s-ar privatiza fiscul -- pai patronul de la fisc ar mai sta la discutii cu colectarea taxelor cum sta statul? exemple istorice sunt destule in aceasta privinta de ex.

 

noi sa fim albinute si altcineva sa gandeasca pentru noi: noi ne diferentiem de animale pentru ca gandim. cine nu vrea sa gandeasca, e liber sa se duca pe munte, in jungla, sau pe o insula pustie. dar nu in societate. societatea e o duda bazata pe schimb de valoare intre oameni, si daca nu gandesti nu poti sa creezi valoare, deci nu ai ce schimba contra mancare, deci mori de foame. si ca sa faca tuturor un bine, cei care nu vor sa gandeasca mai bine s-ar duce singuri in jungla decat sa moara pe strazile alora care gandesc.

 

despre libertate: dupa cum spun obiectivistii, libertatea este absenta constrangerilor prin forta fizica. libertatea e un lucru foarte util si placut pentru ca iti permite sa creezi mai multa valoare, pe care sa o schimbi pe o masina mai buna, pe o casa mai mare, pe un barbat mai bine, pe o plimbare pe amazon, etc. prin valoare nu inteleg neaparat bani, ci lucururi, sentimente, servicii care pot insemna ceva pentru cineva intr-un anumit context si pentru care acel cineva e dispus sa dea altceva la schimb.

asa ca: o societate ideala, daca nu este comunista, in nici un caz nu ne plafoneaza, ci dimpotriva, ne da aripi. o societate ideala n-are treaba cu razboaiele, pentru ca daca fiecare ar _gandi_ destul cat sa fie in stare sa isi inteleaga propriul interes, ar observa ca este nerentabil sa te razboiesti. o societate ideala nu inseamna sa nu mai gandim, ci dimpotriva sa folosim la maxim abilitatile noastre de oameni.

dupa cum spunea ayn rand, nu exista contradictii, ci doar premise false, pe care daca construiesti rationamente, ajungi la holocaustul nazist, sau la siberia comunista.

Share this post


Link to post

In Dune este exprimata o idee cu care eu sunt de acord, chiar daca este trista: razboiul este cel mai bun dezhibitor al progresului.

Probabil vorbeau metarforic, dar oricum... care mai este rostul evolutiei daca nu pentru a invinge raul. Exista raul in ideal? Nu, am inteles de la voi. Atunci de ce am mai evolua? De placere?

Share this post


Link to post

"raul" e o inventie care sa complice lucrurile simple. ce treaba are evolutia cu raul? evolutia are a face cu o masina mai buna, cu o casa mai mare, sa muncesti mai putin si sa ai mai mult timp liber fara sa iti scada standardul de trai. cel putin in ultimii 2000 de ani evolutia in asta a constat: sa iti creasca standardul de trai.

daca e ceva de invins, aia e statul cu monopolurile si birocratia lui.

Share this post


Link to post

Mdea... vorbim de planuri diferite, Ana. Eu il inteleg pe al tau, tu il intelegi pe al meu?

Lucman, sigur le intelegi pe amandoua, care dintre ele te intereseaza? Cat de ideal este 'ideala' din intrebarea ta?

Share this post


Link to post

civilizatia se bazeaza tocmai pe reprimarea instinctelor primare. adica nu ii dai in cap vecinului ca sa-i iei masina, chiar daca iti place si vrei sa fie a ta.

 

 

Ca vecinul ala sa aiba o masina asta inseamna ca au trecut deja multe, foarte multe genaratii, iar aia mici au inventat cam tot ce trebuia ca sa aiba "pofticiosul" de masina la ce se uita.

 

Evolutia nu inseamna neaparat masina frumoasa a vecinului, ghiulul, sau Burj Al Arab. De ce sa crezi ca "vecinul" tau cu vile-n piscina si Jeep e mai evoluat?

 

Atunci cand esti evoluat nu mai faci compromisuri cu propria constiinta. Te impaci in primul rand cu tine insuti si accepti ideea ca nu TREBUIE sa astepti intotdeauna ceva in schimb. Daca faci un gest frumos, numai gandul ca celalalt s-a bucurat sa-ti fie destula rasplata.

Share this post


Link to post

@satori: ideal vine de la idee => societate ideala = societatea asa cum o descriu ideile mele. eu mi-am expus ideile mele, care sunt pamantene si tangibile. daca de fapt discutia era despre nemurirea sufletului, trebuia sa scrii la inceput: atentie nu se accepta decat idei metafizice.

@gerula: societate bazata pe reprimarea instinctelor au inventat doi indivizi: hitler si stalin. a treia categorie de oameni care intra la categoria 'reprimarea instinctelor' sunt criminalii in serie. americanii insa au facut o societate in care omul sa se poata comporta ca om, asa cum este -- stramb, chel, gras, slab campion la atletism, homosexual, fustangiu, patron, gunoier, etc -- dar sa fie lasat sa traiasca fara sa fie obligat sa devina altceva decat este.

de-aia s-a inventat si proprietatea privata. ca sa poti sa tragi un gard intre tine si vecin si sa nu te mai deranjeze ca vecinul e cret, sau sa il deranjezi tu pe vecin ca ai 6 degete.

Share this post


Link to post
" evolutia are a face cu o masina mai buna, cu o casa mai mare, sa muncesti mai putin si sa ai mai mult timp liber fara sa iti scada standardul de trai. cel putin in ultimii 2000 de ani evolutia in asta a constat"

 

Pai atunci e supersimplu: bifezi sase numere norocoase, iei potul cel mare si ai si vila si masina si timp berechet, asta de la inaltimea celor douamii de ani pierduti pe altarul evolutiei numai ca sa inventeze cineva masina si standardul ala bun de trai.

Share this post


Link to post

sa bifezi 6 numere norocoase e la fel de usor ca a pune sa stea oul in picioare. dupa ce ai raspunsul, zici ca era banal. insa cat de banal a fost sa faci oul sa stea in picioare, doar columb a stiut cum.

2000 de ani n-au fost pierduti, pentru ca nimeni n-a trait acum 1000 de ani pentru mine, ci si-au facut viata lor si atunci ca si acum. iar evolutia nu vad de ce ar trebui sa aiba un altar, pentru ca face parte din lucrurile proprii noua, ca mancatul sau dormitul. e altar numai pentru cine viseaza sa nu faca nimic si sa capete de pomana de la altii.

Share this post


Link to post
de-aia s-a inventat si proprietatea privata. ca sa poti sa tragi un gard intre tine si vecin si sa nu te mai deranjeze ca vecinul e cret, sau sa il deranjezi tu pe vecin ca ai 6 degete.

 

 

Eu am vazut in filme ca la americanu nu prea sunt garduri decat "picket-fence" si alea numai de decor si tocmai aici e smecheria : sa stii ca cel de alaturi are sase, degete si sa-i zici: "-Foarte bine vecine, felicitari!" Iar el sa zica:"Hai la o bere creţule! :drinkers:

Share this post


Link to post

Uf ce rau imi pare ca stau atat de prost cu timpul ...SOCIETATE IDEALA NU EXISTA cred ca suntem de acord cu asta cu totii...In mintea mea asta comunista evolutie inseamna sa iesi pe strada si sa nu mai vezi cersit inseamna sa nu mai vad Observatorul la A1 insangerat, sa poti sa-ti lasi copilul afara cu cheia de gat (mai tineti minte), sa poti citi ce vrei si cand vrei sa muncesti pentru tine da' si pentru profi care iti educa copilul, doc la care te duci cand te doare capul, aia cu fiscul de-ti iau banii si tu patron nu vrei sa-i dai :) )), pentru pensionarii care au platit profii care te-au educat etc...Sa poti sa simti ca traiesti liber sa ai STARI SENTIMENTE SA TE INFIRIPI SA COBORI IN FATA BLOCULUI LA SAPAT GARDINA COMUNA SA POTI SA FI LINISTIT CA DACA PATESTI CEVA PE STRADA NU SE UITA TOTI LA TINE SI NIMENI NU FACE NIMIC sa fie toata LUMEA PLINA DE AL SAPTELEA SIMT...

 

Citit si voi Utopia moderna a lui Wells ... :) )))......

 

 

ps ptr Ana Inginera :

1. mai daca ne izolam nu tindem spre mai bine never...

2. Vrei sa vezi cate privatizari s-au facut si au dat chix..

3. monopoluri vor exsita mereu n-ai ce le face..numai ca unele sunt naturale!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...