Jump to content
Sign in to follow this  
kpuxxl

Modificare Motor Matiz,chiulasa Euro 2 Cu Chiulasa Euro 3

Recommended Posts

Buna ziua.Detin un matiz din 2000 cu prbleme la axa cu came respectiv chiulasa.Prin urmare aceastea trebuiesc inlocuite cu o alta chiulasa si restul pieselor.Problema este ca aceasta are delco iar ce am gasit eu am gasit doar de la modelele fara delco( la sh ) ,deoarece una noua cu axa ma costa ENORM.Ce adaptari se pot face ptr a putea folosii chiulasa fara delco pe acest tip de motor? stiu ca trebuie bobina individuala + senzorul de pe volanta ptr pozitia axei.Ms.

Share this post


Link to post

... si trebuie alt ECM.

Share this post


Link to post
... si trebuie alt ECM.

 

:( ,,ie'' de rau..

Share this post


Link to post

Nu-iti trebuie ECM si altele ... doar chiulasa de Euro3 este identica cu cea de Euro2. Cea de Euro 3 are un alt capac care astupa orificul de delco, dar se poate demonta, are alt capac chiulasa, dar il poti folosi pe cel vechi, ca astea nu se uzeaza, pui doar garnitura noua. Pana si axul cu came este este identic 99%, cel de la Euro3 are un fel de "terminatie boanta" demontabila, pe cand Euro2 are o terminatie cu o canelura pentru a invarti rotorul delcoului. Se ia de la cel Euro2 canelura asta, se pune pe Euro3 si e in regula.

Share this post


Link to post

Daca vroia sa schimbe sistemul de aprindere, atunci era nevoie de alt ECM, acesta era sensul mesajului.

Share this post


Link to post
Nu-iti trebuie ECM si altele ... doar chiulasa de Euro3 este identica cu cea de Euro2. Cea de Euro 3 are un alt capac care astupa orificul de delco, dar se poate demonta, are alt capac chiulasa, dar il poti folosi pe cel vechi, ca astea nu se uzeaza, pui doar garnitura noua. Pana si axul cu came este este identic 99%, cel de la Euro3 are un fel de "terminatie boanta" demontabila, pe cand Euro2 are o terminatie cu o canelura pentru a invarti rotorul delcoului. Se ia de la cel Euro2 canelura asta, se pune pe Euro3 si e in regula.

 

Faza este ca am intrebat de acea chiulasa si cica nu are acel capac.Personal nu am vazut-o decat pe cea de e2 care o posed.De asta am nev sa stiu daca SIGUR se potriveste.Si inca ceva,acea canelura am incercat sa o scot de cand am desfacut axa si nu iese ptr delco.astept un rasp si respectiv poza sa vad sigur ca acea chiulasa o pot comanda si ca se potriveste sigur.ms

 

acea chiulasa care o pot achizitiona este din 2003 cica fara delco,iar a mea are delco si vroiam sa stiu care ar fi solutia si daca se potriveste cu eventualele modificari sa o pot pune pe acea fara delco sau daca i se poate adauga delcou( daca are capat sau nu)

Share this post


Link to post

Pai poze nu am. Canelura aia se poate scoate, cel putin mecanicul la care am apelat eu a scos-o, si nu o data.

 

Ca sa pui versiunea fara delcou pe masina ta e prea mare bataia de cap. Trebuie sa pui alt ECM, probabil si instalatia electrica, iar in plus nu prea stiu daca baietii de la ITP/RAR n-ar avea chiar nimic de comentat. Deci cea mai buna este tot cu delcou sa o faci.

Share this post


Link to post

pai nu gasesc acea chiulasa...si pot sa fac rost usor de chiulasa din 2003 fara delco..dar numai daca stiu ca se potriveste sigur sa o pot comanda.adik sa o pot adapta

Share this post


Link to post

Intreb maine la un mag. din gl unde stiu sigur ca avea ceea ce cauti.

Share this post


Link to post

...

 

astept un rasp

Edited by tolin
Citare inutila mesaj anterior !

Share this post


Link to post

O chiulasa de Matiz, SH, dezechipata, costa 450RONI la dezmembrari RXM. Cred ca e Euro2 (trebuie sa intrebi).

Totusi ar fi interesant sa vedem si o poza cu o chiulasa Euro3.

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

...

 

Unde se gasesc cu pretu asta?un contact ceva?

Edited by tolin
Citare inutila mesaj anterior + scris !

Share this post


Link to post

Este la GL, am fost la mag. si am intrebat, e pe masina si costa 8 mil. Poti s-o dai singur jos de pe masina cu manuta ta si in acelasi timp o montezi la tine.

Edited by adostar

Share this post


Link to post
pai nu gasesc acea chiulasa...si pot sa fac rost usor de chiulasa din 2003 fara delco..dar numai daca stiu ca se potriveste sigur sa o pot comanda.adik sa o pot adapta

Eu stiam ca din 2005 in colo s-a bagat aprinderea electronica pe matiz, pana atunci avand numai aprindere cu delco. Practic, de cand a aparut E3, adica din 2005. Nu inteleg cum ala din 2003 nu are delco.

Share this post


Link to post
O fi adus de prin alte tari.

 

da a fost adus de afara

 

 

tipii de la rxm nu au si ei un nr de contact nimic ,ca vad ca pe site nu e trecut nici un nr sau adresa.

Share this post


Link to post

Daca te referi la RXM de la Iasi, iata aici pagina lor unde au si un numar de telefon: http://www.rxm.ro/index.php?fuseaction=sit...tails&id=24

 

Intr-un mesaj anterior am spus ca chiulasa aia pe care o vand ei e dezechipata (cel putin asa apare pe situl lor). Tu ar trebui sa montezi pe ea toate celelalte piese: axe culbutori, ax came, culbutori, supape, arcuri supape, simeringuri, etc.

Succes!

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...