Jump to content
Sign in to follow this  
hades

Vacanta La Amsterdam Si Praga

Recommended Posts

Salutam,

 

Anul asta am setat ca destinatie/destinatii de vacanta Praga si Amsterdam. Vreau 3 nopti la Praga si 7 la Amsterdam. Vom merge cu masina.

Asadar, va rog ca daca aveti vreun sfat referitor la ruta, cazare, etc...sa il oferiti. Este mai mult decat binevenit.

Va multumesc de pe acum :)

Edited by hades

Share this post


Link to post

Amsterdamul ce oras!!! Unul dintre orasele mele preferate: nu te plictisesti niciodata in el.

 

Multe lucruri de vazut in el: muzee, galerii, cladiri istorice, baruri, Red District, magazine.

 

Amsterdamul se viziteaza numai pe jos, cu bicicleta sau in vaporase speciale. Rar vezi cite o masina prin oras, in centru. Daca inchiriezi biciclete trebuie sa stai tot timpul cu ochii pe ele, se fura intr-o veselie.

 

Hoteluri sint multe si pentru orice buzunar.

 

Simbata si Duminica cam aglomerat cu foarte multi englezoi la cumparaturi si veniti sa fumeze droguri.

 

Daca ajungi in Amsterdam sa vizitezi si capitala administrativa a Olandei, Haga. Ajungi cu trenul easy de la gara principala, Amsterdam Centraal. Haga nu e chiar o atractie turistica dar poti sa vizitezi muzeul Mauritshuis (parca asa se cheama) si parcul Madurodam.

Share this post


Link to post

Am notat, hitman, multam.

Nu a mai fost nimeni pe acolo?

Share this post


Link to post

Praga da. Amsterdam peste 1 luna

Nu am fost cu masina.

Preturile sunt cat de cat ok.

Se simte amprenta evreieasca. Majoritatea comerciantilor stau cu POS-ul pitit sub tejghea sau vor sa cumperi de o anumita suma.

Distantele nu sunt mari. Ce m-a dezamagit: Castelul, Hotelu cu micul dejun(initial era inclus iar la fata locului aflu ca treb comandat cu 3 zile inainte si costa 5 E) Am dat de o carciuma in adevaratul sens al cuvantului(pe niste stradute prin centru) cu bere si haleala (multa si buna)-mai ieftina decat restul.

Multi se plang ca Cehii gatesc f. gras. Nu stiu eu nu am avut probl.asta.

La zoo (desi ca spatiu e imensa) nu sunt f multe animale(au avut acu ceva ani o inundatie si multe au murit) , dar dac te pasioneaza au niste sere amnenajate gen jungla.

Daca vrei mai multe inf. spune exact ce si daca-mi mai amintesc te clarific

Share this post


Link to post

Pai, de exemplu, la ce hotel ai stat si cat te-a costat? L-ai recomanda? Sau e vreun hotel pe care il poti recomanda?

Share this post


Link to post

Despre Amsterdam iti pot da relatii fara numar, pe pm sau messenger daca vrei.

Share this post


Link to post

Te-am adaugat in lista ;)

Share this post


Link to post

http://www.prague-hotels-site.com/hotel-prague-lion/

Asta e hotelul-hostel la care am stat

Nu au un site propriu.

E foarte aproape de centru ,de gardina lor botanica, Cladirea Dansatoare( The Dancing Building). Era curatel.Acu depinde care mai sunt preturile. Cred ca se poate gasi si loc de parcare, dar ar fi bine sa intrebi. Nu am vazut ca locurile sa fie marcate ca la noi. A si inainte de a face rezervarea trimite un mail sa verifici pretul. Eu am gasit hotelul pe un site care nu reactualizase pretu si dupa ce fac rezervarea ma trezesc cu mail ca pretul e altul.

Cu banii ori schimbi in tara coroane(BCr-Universitate), ori ii tii pe card si faci retragere de la bancomate. La ei cursul de schimb se negociaza cu angajatul de la ghiseu-asta daca are el chef-, se percepe comision.

Share this post


Link to post

confirm si eu ca la Praga e mai bine sa ai coroane luate in tara sau card, aveau comisioane destul de piperate

gasesti apartamente de inchiriat, in zone bune si la preturi ok,

Share this post


Link to post
Anul asta am setat ca destinatie/destinatii de vacanta Praga si Amsterdam.

Frumoase alegeri; exact pe astea le am si eu in agenda pentru viitorul apropiat :)

Vezi ca la Praga au fost mai multi forumisti chiar destul de curand; detalii mai jos:

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=16140

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=3039

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...