Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Proiect De Ordonanta De Urgenta

Recommended Posts

Ai vazut tu vreo petitie din-aia sa aiba vreun efect? Frectie la picior de...impozit

Share this post


Link to post

Guvernul reseteaza impozitul forfetar si TVA-ul la leasing

de Dragos Mihnea - 10.04.2009

 

A- A+ .Grila de impozitare a fost iar resetata de Guvern. Astfel, pentru firmele care au o cifra de afaceri de pana la 52.000 lei, circa 12.000 euro, impozitul platit in acest an va fi de 1.467 lei, adica 341 euro, calculat la un curs de 4,3 leu pentru un euro. Incepand cu 2010, impozitul platit va fi de 2.200 lei.

 

Firmele cu cifre de afaceri de 52.001-215.000 lei (n.r. 50.000 euro) vor plati anul acesta la buget un impozit de 2.867 lei si 4.300 lei anul viitor.

Companiile care vor incheia anul cu o cifra de afaceri de 215.001-430.000 (100.000 euro) vor plati 4.333 lei pentru 2009 si 6.500 incepand de anul viitor.

Pentru cifrele de afaceri de 430.001-4,3 milioane lei, impozitul datorat va fi de 5.733 lei anul acesta si 8.600 lei din 2010.

La o cifra de afaceri de 4,3-21,5 milioane, impozitul va fi de 7.333 lei, respectiv 11.000 lei. Intre 21,5 si 129 milioane lei CA impozitul stabilit este de 14.667 lei si 22.000 lei de anul viitor. Companiile cu cifra de afaceri de peste 129 milioane lei vor plati un impozit forfetar de 28.667 lei si 43.000 lei din 2010.

 

In ceea ce priveste deducerea TVA-ului, Finantele au revenit si au decis ca firmele si-l vor putea deduce in continuare atunci cand achizitioneaza masini, piese de schimb si combustibili, cu mentiunea ca doar pentru cele incluse in flote auto. Masinile cumparate in leasing beneficiaza in continuare de deducerea taxei pe valoare adaugata.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

+++++++++++

 

 

Fără paradisuri fiscale!

Autor: Ionut Popescu

Publicat: 8 Aprilie 2009

Vizionari: 2470;

 

«Nimeni nu garantează că acest moment ar putea însemna sfârşitul crizei.»

 

Liderii celor mai importante 20 de ţări din lume s-au întâlnit săptămâna trecută la Londra pentru a găsi un leac comun împotriva crizei. Divergenţele au început din vre­me; preşedintele Franţei, Nicolas Sar­ko­zy, anunţase că dacă nu va fi mulţumit de evoluţia discuţiilor, va părăsi reuniunea. Diferenţele de opinie veneau să confirme faptul că nu există o reţetă anume pentru combaterea crizei.

 

Liderii europeni par să fi ajuns la un consens că scăderile de impozite nu reprezintă în niciun caz o soluţie. De altfel, ţările care au aplicat astfel de metode au operat reduceri minore, de un procent sau jumătate de procent, din impozitul pe profit sau pe venitul individual. Dar e vorba despre ţări care au un nivel ridicat al acestor impozite. Stimularea consumului e o lozincă la care s-a renunţat aproape total; o criză de supra-consum nu poţi s-o tratezi prin stimularea consumului când, de fapt, trebuie să laşi cererea să se aşeze la niveluri rezonabile şi nu s-o compari cu momentele de exces maxim.

 

Reuniunea de la Londra va rămâne un reper din mai multe puncte de vedere. Momentul acesta ar putea însemna începutul sfârşitului pentru paradisurile financiare, adică pentru locuri precum Liechtenstein, Monaco, British Virgin Islands sau Antilele Olande­ze, în care cei bogaţi îşi puteau ascunde în mod legal veniturile, sustrăgându-se plăţii impozitelor în ţara de origine. Este pentru prima oară când se stabileşte o poziţie comună împotriva acestor paradisuri fiscale, în care banii gangsterilor se amestecă şi cu cei ai politicienilor corupţi, dar şi cu ai afaceriştilor care vor să plătească impozite mai reduse. Tot la Londra s-a stabilit ca sistemul bancar să fie reglementat la nivel mondial, inclusiv fondurile de hedging sau agenţiile de rating.

 

Premierul ţării gazdă, Gordon Brown, a declarat că liderii europeni au făcut şase promisiuni pentru refacerea economiei mondiale: restabilirea încrederii în pieţele fi­nanciare, repararea sistemului financiar, re-glementarea mai strictă a sistemului financiar, noi finanţări pentru instituţiile financiare, promovarea comerţului mondial, continuarea luptei împotriva încălzirii globale.

 

Cinci mii de miliarde de dolari! Atât îşi propun cele 20 de ţări să injecteze în economie până la sfârşitul anului viitor, acesta fiind cel mai mare stimul fiscal din istorie. Lucrurile nu sunt încă foarte clare: de unde vor proveni aceşti bani, direct din tipografie sau vor fi găsite alte surse? Care ar fi acestea?

 

La nivelul intenţiilor, reuniunea a fost foarte generoasă. Nimeni nu garantează însă că acest moment ar putea însemna sfârşitul crizei, chiar dacă imediat după încheierea reuniunii G20 pieţele financiare au reacţionat favorabil. Criza s-ar putea încheia într-o inflaţie cu cifre greu de anticipat. Ce ar putea aduce această reuniune este chiar mai important decât sumele vehiculate: o fărâmă de încredere...

Share this post


Link to post

Si cu firmele care nu au activitate deloc , ce se intampla?

Share this post


Link to post

500 ioro pe an impozit :D

Share this post


Link to post

Nu are cum!Ma refer la acele firme care nu au activitate deloc!Care nu au nici cheltuieli...etc.

Share this post


Link to post

inchizi sandramaua sau platesti 500 ioro pe an

Share this post


Link to post

De cand intra in vigoare?Si cat ai la dispozitie sa o inchizi?

 

Ideea sta in felul urmator: am dreptul constitutional de a deschide o firma si de a avea cifra de afaceri cam cat vor muschii mei. Deci chiar si 100 europe an.Nu am chef sa inchid si cu asta basta, si daca vrea Pogea sa ma inchida cu forta, sa vina cu mine de manuta la CEDO sa vedem cum e cu drepturile omului in ROMANIA ASTA JEGOASA.

Si eu ca tanar intreprinzator, de unde sa scot profit in primii 3 ani sa zicem, decat daca ma ocup de exemplu cu alba neagra. In primii ani am de investit in produse demonstrative, in marketing, in resurse umane, in stocuri, sediu. Bancile nu ma ajuta pt ca sunt la inceput si nu am garantii.

 

Ca idee, in Bulgaria impozitul pe profit este 10%, iar cel pe dividende este de numai 5%. Nu mai vorbesc ca taxele salariale sunt jumatate cat cele din Romania.

Astfel, dupa episoadele "Sa facem concediul in Bulgaria" si "Sa ne inmatriculam masina in Bulgaria", urmeaza episodul "Sa ne deschidem firma in Bulgaria". Daca oligofrenii astia nu vor sa ne ia banii, lasa sa contribuim la bugetul bulgaresc.

 

Din cate am citit la acest impozit au renuntat francezii.Dar noi nu vom face nimic...pentru ca noi ROMANII nu suntem uniti.Sa iesim in strada sa protestam...

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post
Ca idee, in Bulgaria impozitul pe profit este 10%, iar cel pe dividende este de numai 5%. Nu mai vorbesc ca taxele salariale sunt jumatate cat cele din Romania.

Astfel, dupa episoadele "Sa facem concediul in Bulgaria" si "Sa ne inmatriculam masina in Bulgaria", urmeaza episodul "Sa ne deschidem firma in Bulgaria". Daca oligofrenii astia nu vor sa ne ia banii, lasa sa contribuim la bugetul bulgaresc.

Avand in vedere faptul ca asta pare alternativa, ai/aveti idee cum se face?

Share this post


Link to post
De cand intra in vigoare?Si cat ai la dispozitie sa o inchizi?

 

Ideea sta in felul urmator: am dreptul constitutional de a deschide o firma si de a avea cifra de afaceri cam cat vor muschii mei. Deci chiar si 100 europe an.Nu am chef sa inchid si cu asta basta, si daca vrea Pogea sa ma inchida cu forta, sa vina cu mine de manuta la CEDO sa vedem cum e cu drepturile omului in ROMANIA ASTA JEGOASA.

Du-te, bre, la CEDO! Nu te inchide nimeni. Doar tu poti sa ti inchizi firma daca nu iti convine mediul de afaceri. Ca masura e nasoala, bine, dar nu incalca niciun drept. Mie, care nu am firma ta care nu produce nimic si doar inghite bani, nu imi pasa. Totodată ai dreptul sa nu faci un ban, ai dreptul sa nu produci nimic, ai dreptul sa o freci. Ai obligatia sa platesti taxe, la fel cum esti obligat sa platesti impozit pe o masina pe care o tii in parcare ani de zile.

Share this post


Link to post

Guvernul elimina deductibilitatea TVA la achizitia de masini pe firma

 

Firmele vor putea deduce TVA, in perioada 1 mai - 31 decembrie 2010, doar pentru masinile folosite la anumite activitati, precum taximetria, scolile de soferi sau utilizate in scop comercial in vederea revanzarii, dar nu si pentru autoturismele destinate exclusiv transportului rutier de persoane, se arata in ordonanta de urgenta aprobata, sambata, de Guvern.

 

Cu alte cuvinte, daca exista masini “pe firma”, iar firma nu se ocupa cu taximetrie, leasing, dealer sau activitati conexe nu se mai deduce nimic, nici la impozit pe profit nici la TVA.

 

"Taxa pe valoare adaugata nu se va aplica societatilor care realizeaza leasing. Vor fi scutite de TVA masinile si autoturismele care au destinatie, spre exemplu, transportul de persoane, distributie, serviciile de distributie, carele de reportaj, agentii de vanzari", a declarat ministrul Finantelor.

 

Masurile "sunt luate pentru a elimina deducerea unor cheltuieli pentru multe masini care sunt inregistrate pe firme si sunt utilizate in scop personal", a explicat el.

 

Ministrul a mentionat ca prin aceste masuri s-a dorit "eliminarea abuzului de cumparare a zeci de autoturisme pe firma".

 

"Prin introducerea impozitului forfetar si din alte masuri privind deductibilitatea TVA-ului la masinile de transport si amortizarea la calculul impozitului pe profit, estimam ca vom colecta in acest an 315 milioane de euro, din care circa 350 milioane lei reprezinta veniturile incasate din impozitul forfetar", a mai declarat Gheorghe Pogea, precizand ca este vorba de cresterea veniturilor cu 0,25% din PIB, masura convenita cu FMI.

 

 

Si linkul hotnews: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...asini-firma.htm

Share this post


Link to post

Da domle, se incadreaza in viziunea lui Pogea de a incuraja consumul =))

Oare astia cand fac sedinta de guvern nu-l iau la tinta pe limitatul asta? Sau macar la p..a?

 

Zmeule, nu e 100% asa, pentru ca si rulajul cu profit zero aduce colectare.

 

Sergiuhusca, nu-l ia nimeni la cedo nici pe voronin.. tu esti visator, se vede, ceea ce e frumos intr-un fel :)

Share this post


Link to post

Pogea viseaza ca o sa creasca incasarile la buget dar probabil efectul va fi exact invers. Eu unul o sa inchid firma. Am norocul ca sunt cu ea la zero, am avut grija sa-mi platesc taxele si darile la stat. E drept ca pe 2007 si 2008 am platit impozit foarte mic(1000 si 1200 roni) dar anul asta este alta treaba. Am inceput cu stangul din cauza crizei astea idioate si nu prea am de unde sa mai platesc la sfarsitul anului 500 de euro. Si statul o sa piarda nu numai astia 500 de euro ci si tva, taxele pentru angajati etc.

Share this post


Link to post
Zmeule, nu e 100% asa, pentru ca si rulajul cu profit zero aduce colectare.

 

Stiu asta. Sunt convins ca aia care au rulaj, profit zero si care totusi genereaza colectare nu vor fi influentati de impozitul forfetar. Suma e un pic mai mare decat taxa minima pe care o platesti contabilului.

 

Pe de alta parte ar fi trebuit ca oprirea deducerii TVA la masinile achizitionate pe firma sa fie conditionata de anumite criterii de rulaj, cam ca la impozitul forfetar.

Share this post


Link to post

Eu nu m-am lamaurit ce se intampla cu piesele , carburantii , etc...

Se mai pot deduce pe firma?

 

Iar referitor la faptul ca sunt visator...ce sa zic...ma intreb cum dracu la bulgari se poate si la noi nu?

Share this post


Link to post

Zmeule, pogea ala nu e in stare fara sprijin de la stat sa nu bage in faliment nici un chiosc de ziare, el vede doar un pas inainte.

Dar prinde bine electoral masura in schimb la proletari si bugetari, sa-i f..m pe privati.

 

Lasa-ma mai husca cu exemple gen bulgaria, nu stiu ce la ei se poate si ce nu, nu face obiectul topicului si nu vreau sa traiesc in bulgaria. Vrei du-te si fa-ti firma acolo, ai mai scapa de stat 20 de ore pe zi pe net.

Share this post


Link to post

Poate tie iti convine politica fiscala a lui Pogea si ti se pare normal sa ca noi sa preluam politicile fiscale la care altii renunta!Recte francezii!

Este strict opinia ta...Din partea mea poti plati la stat ce impozit vrei tu...

Cat despre Bulgaria a fost un exemplu de tara in care lucrurile se pot face si altfel...Unde cel putin aparent tara si politica acestei tari sprijina cetateanul de rand...

Gandeste in ansamblu...tara asta nu are numai firme care produc sute de mii de euro pe an sau milioane!

Are si firme care nu produc nici 12.000 pe an...si sa nu uitam ca micului intreprinzator aceasta politica fiscala ii da in efectiv in cap!

Cat despre statul pe net...atata timp cat o fac pe banii si pe timpul meu...nu cred ca ar trebui sa priveasca pe nimeni...

Share this post


Link to post

1. tu nu pricepi si de aia jignesti pe pm

2. scrii ce vrei.. dar stii ce scrii?

Share this post


Link to post

mdeah, cica ar vrea sa introduca sau sa creasca taxele de inchidere a firmelor... se vorbeste la adm financiare...

totusi, 1 masina devinde deductibila pentru fiecare post de conducere/administrare.

 

oricum, it's shitty... very shitty.

eu ma gandesc mai degraba la un offshore decat la firma in BG.

Share this post


Link to post

Nu va mai tine mult nici cu astea, G20 s-a cam suparat.

Share this post


Link to post
1. tu nu pricepi si de aia jignesti pe pm

2. scrii ce vrei.. dar stii ce scrii?

 

Nu-mi aduc aminte sa-ti fi trimis vreun PM astazi ,ieri , zilele astea!

Stiu eu...Poate am nevoie de vreun expert sa-mi traduca propriile ganduri...

Spune-mi un tarif!

Edited by sergiuhusca

Share this post


Link to post
Zmeule, pogea ala nu e in stare fara sprijin de la stat sa nu bage in faliment nici un chiosc de ziare, el vede doar un pas inainte.

Dar prinde bine electoral masura in schimb la proletari si bugetari, sa-i f..m pe privati.

Cred ca impozitul forfetar prinde mai mult la firmele performante prin faptul ca mai cerne din cei care tin deschisa o firma din varii motive netangentiale cu ideile capitaliste. Pe bugetari si proletari ii cam lasa reci.

Share this post


Link to post

Husca, cat de "inteligent" trebuie sa fie cineva incat sa inteleaga ca eu sustineam masurile lui pogea?

..pogea ala nu e in stare fara sprijin de la stat sa nu bage in faliment nici un chiosc de ziare, el vede doar un pas inainte.

 

Cat de puternica memorie trebuie sa aiba cineva ce a scris acum cateva zile:

In al cincilea rand cu riscul de a-mi lua warn sau chiar BAN imi permit sa te fac NESIMTIT si sa te invit sa-ti vezi de posturile tale inteligente"!

 

P.S. :P OTI SA TE INSCRII IN ATLASUL DE MITOCANIE URBANA.TE PRIMESC AIA SIGUR!

 

Zmeu, am auzit multi incantati in domeniul bugetar ca ce bine le face privatilor ca nu mai fura ei "impozite" la masini.

Te mira gandirea unora sau lipsa urmei ei? Pe mine nu, uite la hsc tv =))

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@sergiuhusca, tommy: in momentul asta va opriti si nu va mai atacati/faceti misto. Primul care mai scrie ceva de celalalt, chiar si subtil, are warn pentru offtopic.

Treaba e prea serioasa ca sa va certati voi pe chestii de semantica...

Share this post


Link to post

Te rog sa te uiti la data mesajului respectiv...DAR UITA-TE BINE...SI ADUTI AMINTE CUM SA AJUNS LA ACEST PM...

Eu nu pot sa readuc in prim plan jignirile tale pentru ca Vaxxi a facut curatenie pe respectivul topic...

Eu nu am afirmat ca sustii masurile lui Pogea...ci ca poate tie iti convin...sau nu te afecteaza...

 

alx: post offtopic conform avertizarii de mai sus.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...