Jump to content
Sign in to follow this  
zavatecristian

Rugina Clapita Rezervor Si Portbagaj

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Zilele trecute am renuntat sa duc masina la spalatorie si am facut eu onorurile in garaj si am avut supriza sa descopar un strat frumos de rugina pe clapitele care actioneaza deschiderea la usita de la rezervorul de benzina si la portbagaj.

Am masina de aproape doi ani si nu credeam ca asa ceva se poate intampla, mai ales ca masina nu a vazut noroaia ci am mers doar la pantofi si fara sa ploua in masina...nu am poze dar daca verificati si voi s-ar putea sa nu fiu singurul cu problema asta.

Spatiul de manevra in zona respectiv e destul de mic, pt ca decupajul in mocheta de destul de mic si daca trag prea mult de ea risc sa o rup...inca nu am investigat posibilitatile de a demonta mocheta in fata si de a curata zona ci doar am mascat zona cu un fel de scotch si am dat cu un spray antirugina pe piesele atacate...rugina pare sa existe doar in zona in care cele 2 clapite se unesc. Credeti ca e vorba de service si garantie sau se rezolva treaba cu ruginol, hartie abraziva si multa rabdare?

Se pare ca rugina nu a mers pe podea, sub clapite, ci am izolat-o acolo.

Bafta tuturor!

Share this post


Link to post

Garantia anticoroziune nu este degeaba...

Mergi la dealer si vezi ce e de facut.

Share this post


Link to post

Faza e ca am mers...au vazut care e treaba, au rezolvat problema, dar ulterior mi-au zis ca de fapt nu era treaba de garantie. Si cu toate astea nu mi-au facturat nimic. Oricum au zis ca e prima data cand vad pete de rugina in zona aia.

Share this post


Link to post

Ti-au zis motivul pentru care nu tinea de garantie? A fost masina lovita in acea zona?

 

Bine macar ca ai rezolvat problema. :thumbl:

Share this post


Link to post

Baieti, voi cititi inainte sa postati? Sau unii cred ca un Aveo seamana cu un Focus (care evident are "clapitele" pe undeva pe sub bara de protectie spate :D )

 

@Cristi

Baga si tu o poza! Dar nu cu un telefon de cacao! Ceva din care sa vada si ochiu' nostru care e treaba.

Share this post


Link to post

:o fftopic: @AB am recitit primul post si mi-am dat seama ca am gresit cu ultima postare (am confundat postul lui cu al altui coleg de pe alt forum).

Imi cer scuze pentru greseala facuta.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...