Jump to content
Sign in to follow this  
skara0

Trepidatii Puternice La 90/h

Recommended Posts

salutare,

am un piTICOt din 2000,eram foarte multumit pana am derapat pe o portiune de gheata,m-am lovit de bordura cu roata dreapta spate,si de atunci au inceput problemele...Initial nu am observat nici o defectiune vizibila,dar pe la 80/90km/h incepe sa-mi trepideze mai ceva ca o dacie din 80' :( .Ce pot sa-i fac? mai bine zis ce i-am bulit?E normal sa-mi trepideze la viteza asta?Stiu ca nu e super car dar nici carucior de butelii :(

Share this post


Link to post

Iar eu ştiam că Tico nu e nici Cielo... (vezi secţiunea în care ai postat...)

Share this post


Link to post

Cred ca ai strambat jeanta! Da-o la echilibrat! Primul pas.

Share this post


Link to post

Janta sigur e varza daca ai intrat tare. Roluieste-o(indreapt-o) daca prezinta indoituri vizibile.

Daca nu la echilibrare cu ea.

De ex la mine numai un nenorocit de petic pe cauciuc si la 100km/h deja incepe sa trepideze.

Share this post


Link to post

sorry am postat pe fuga(de la munca :P ) faza e ca janta pare ok,o sa ma duc maine sa le echilibrez pe toate.Intrebare s-a mai putut buli altceva?nu de alta dar s-a auzit destul e tare(aveam vreo 60km/h)cand m-am izbit de bordura dupa ce am dansat pe contrasens 2/3 secunde :shocking: ma pot astepta sa-mi sara naibii roata din mers? / :) va multumesc

Share this post


Link to post

Stai linistit..au dat altii mai bine in borduri > :) .Posibil sa fi strambat cauciucul..unul din ele.Pana nu te duci la echilibrat nu iti dai seama ce si cum..cu ele pe masina.Mi-e imi trepida puternic la 49..50 la ora,si aveam un cauciuc dus pe fata.Sa-ti verifici si unghiurile.Merg cam o data pe saptamana cu ea pe la 120..130/h (Pitesti-Bucuresti) si nu dardaie absolut nimic,nici o vibratie in volan.Ar fi una sa fi strambat puntea spate..ceea ce e cam nasol.

Edited by Denied

Share this post


Link to post

multumesc pentru raspunsuri,ma duc maine cu ea la "doctor" sa vad cat ma costa... :wallbanger:

Share this post


Link to post

Cum au zis si colegii: roata dezechilibrata, roata stramba, fuzeta stramba, punte stramba. Cam asta ar fi cauzele posibile, in ordinea gravitatii si a costurilor. Totusi, nu inteleg cum, dupa ce ai lovit o bordura la 60 la ora, te intrebi de ce-ti trepideaza masina... si mai faci si comparatii cu dacia...

Share this post


Link to post

schimbai roata cu totu ca e stramba

Share this post


Link to post

ok,am fost sa echilibrez rotile,janta afectata am aruncat-o,ca au zis baietii de la vulcanizare sau cum s-o fi chemand astia care baga presiune in roti,schimba cauciucuri etc,ca nu mai am ce face cu ea.Dar pe la 100/h aud un zgomot circular,ca si cum as avea cauciucuri de iarna si ar "hurui" mai tare.Zgomot asemanator(numai ca mai proeminent)auzeam la dacia cand aveam rulmentii spate dusi.E posibil sa-mi fi bulit si rulmentii?M-as fi dus la un service ca lumea dar habar nu am ude pot sa merg in iasi,plus ca am program de munca destul de scarbos: 10-19 :-S si in weekend nu stiu daca mai gasesc vreun service deschis :(

Share this post


Link to post

Salta masina pe cric si verifica daca ai joc in rulmenti.

Share this post


Link to post

Zgomotul poate sa fie de la rulmenti, dar, e bine sa verifici si puntea spate, sa nu se fi strambat (eventual un paralelism la roti pe spate)... Daca doar ai joc in rulmenti ai scapat mai usor, daca puntea e stramba, roata nu ruleaza bine si poate sa fie un pic virata si de aici si zgomotul la viteza mare... eventual vezi si pe cauciuc ceva urme. Ideea e ca la ochi nu prea ai sa vezi daca s-a strambat puntea asa ca e musai sa vizitezi un service si asa cum zic si oamenii mai inainte, dupa asa o lovitura nu ma mir sa ai puntea stramba... (si se poate stramba si la alte masini mai cu pretentii).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...