Jump to content
Sign in to follow this  
vlad_andrei

Zgomot Tico

Recommended Posts

Salut! Am o problema la masinuta...mai exact un zgomot ca si cum s-ar "roade" ceva in partea dreapta-fata. Zgomotul nu e permanent ci la interval de aproximativ o secunda(depinde si de viteza de deplasare), iar in momentul in care se aude se simte si o vibratie in pedale. Aveti idee care este cauza? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

La viraje se aude?Sa nu fie vreo planetara???

Share this post


Link to post

Nu, la viraje nu se aude. Am schimbat ambele capetele de planetara acum aprox 10 luni din cauza ca una dintre ele batea la viraje, dar atunci se manifesta cu totul altfel asa ca nu cred ca e de la planetara. Mentionez ca am ridicat-o azi pe cric sa verific roata dreapta fata si pare sa fie in regula. Am verificat si roata din stanga in vederea unei comparatii, dar nu am sesizat diferente intre ele.

Share this post


Link to post

La interval de o secunda ,la ce viteza ? Ai incercat in rulaj liber (scoasa din viteza ) ,in volan nu se simnte nimic ? zici ca se simnte in pedale ,in pedala de frana banuiesc ,cand franezi cum face ?

Share this post


Link to post

Cu cat viteza creste cu atat intervalul se micsoreaza. Pana la viteza de 20 km/h nu prea se aude dar peste se aude din ce in ce mai tare. Am incercat si pe liber si este la fel. In volan nu se simte nimic la viteze de pana la 80-90 km/h, peste, tremura un pic dar cred ca e normal la un tico ca asa face de cand il am. In pedale se simte usor cand tin piciorul pe acceleratie, iar la franare se simte mai tare, dar ma gandesc ca e din cauza ca si forta de apasare pe pedala e mai mare.

Share this post


Link to post

mai tu sigur nu auzi tacanitu de la pietrele din roti ? :)

Huruit de obicei vine de la rulment :)

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Cred ca rotile tale sunt de vina , nu are voie sa trepideze la 80-90 si nu este normal pt un Tico (eu i-am dat 160 si nu trepideaza ) Cred ca rotile tale sunt de vina ,echilibreaza-le si dupa aia mai stam de vorba !

Share this post


Link to post

O sa merg maine sa verific. Va multumesc pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

fugi la vulcanizare si mie imi trepida intrun timp volanu la 120 pe ac am fost la vulcanizare,erau dezechilibrate,dupa asta iam dat cat a putut el adica 138 real 160 pe ac si nu mai trepida neam :) .Sigur ai rotile in opturi :P

 

Mie-mi place la tico ca nu poti lua amenda pe autostrada nici daca ti-ai dori :) )))) :P :) )

Edited by CatalinC

Share this post


Link to post

Am si eu o bataie de genul asta pe dreapta..in functie de viteza.Asta dupa ce m-am afundat lejer intro groapa destul de mare la vreo 60/h.Am ridicat roata pe cric si nimic..rulmentii ok,roata parea in regula.Am pus pe cineva sa apese foarte usor frana si atunci se simtea ca la un moment dat se agata de ceva.Automat am zis placutele de frana sau discul stramb.Am desfacut roata si am constat ca de vina este un fel de aparatoare pt. discul de frana...este chiar in spate la discul de frana.daca trageam sau miscam de ea...roata facea mai rau in momentul cand o invarteam.Cum n-am reusit sa o centrez,(probabil ca e dusa definitv) si nici nu am avut cu ce sa o desfac de pe disc am lasato asa..macar stiu ca nu e ceva grav.Am inteles ca se poate da complet jos...fara sa afecteze cu ceva roata/masina.Poti sa verifici si chestia asta.

Edited by Denied

Share this post


Link to post

Am fost la vulcanizare si intradevar cauciucul de pe dreapta e varza(precizez ca am Montana pe fata) si o sa trebuiasca neaparat schimbat pentru ca nici echilibrat nu mai merge. M-am uitat s la aparatoarea respectiva si nu pare sa atinga de disc. O sa schimb anvelopele si o sa vad atunci cum se comporta. Va multumesc tuturor pentru ajutor!

Share this post


Link to post

aparatoarea aia e o tabla care o are si dacia 1310,care cica mai inpiedica namolul sa se aseze pe disc ,multi mecanici o stramba cu ciocanu cand umbla pe la roti . sa aiba acces la suruburi etc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...