Jump to content
Sign in to follow this  
raskala

Ce Model De Matiz Este Acesta?

Recommended Posts

Pot gasi elementele de caroserie si in Romania, sau mai exact merge sa-i fac un face-lift ca al acestuia? Tare fain imi pare.

post-3602-1229358785_thumb.jpg

Edited by raskala

Share this post


Link to post

Care, cum, ce fel?

Share this post


Link to post

E un matiz care a fost produs pt alte tari mai putin Romania.

Share this post


Link to post

Se numeste Chevrolet Matiz, am vazut zeci de astfel de exemplare asta vara in Italia...Numai ca la noi ...mai putin :(

Share this post


Link to post

Bre, nu este "Chevrolet" Matiz...

Este Daewoo, toata ziua (uitati-va si la sigla)! Prin 2004, se stia despre acest model aici:

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=607

Iar aici, very muci tuning:

http://www.matiz.lol.pl/foto/index.html

Membrii Daewoo (dinozaurii) de pe atunci, îl numeau Matiz II, cu precizarea ca avea sub capota un motor de 1L si se comercializa numai în "afara".

Share this post


Link to post

E un Matiz2. N-o sa gasesti piese pentru asta pe la noi. Mie mi se pare mai urat decat Matizul nostru.

Share this post


Link to post

Am vazut de mai multe ori la Cluj unul negru in parcare la Kaufland in Marasti.Arata bine de tot.

Share this post


Link to post

Da, este un matiz 2, sunt si prin gl dar cu motor de 1 L, piesele sunt ca si la matizul autohton mai putin cateva elemente de caroserie.

Share this post


Link to post
Da, este un matiz 2, sunt si prin gl dar cu motor de 1 L, piesele sunt ca si la matizul autohton mai putin cateva elemente de caroserie.

Este un Matiz II exista si in varianta de 0,8 si in varianta de 1l, numai ca nu s-a produs niciodata in Romania(suntem prea bananieri). Matizul III este cunoscut si ca Chevrolet Matiz si este precursorul Spark-ului (a inceput productia inainte sa preia GM fabricile Daewoo din Europa), diferenta la elementele caroseriei intre cele doua consta in stopuri(mai apropiate de Spark decat de Matiz).

 

Am vazut aceste lucruri pe un site al unui autohouse din Germania, imi scapa numele acum.

Share this post


Link to post

S-au produs si la noi vreo 10 masini daca tin bine minte. Ca sa arate fata de Matiz 1 ca cea de la matiz 2, banuiesc ca nu se poate schimba doar capota si partea accea de sub faruri si buclierul fata nu? Plasticele alea de sub faruri de la matiz 1, parca sunt mai inguste decat ce vad eu in poza la asta nu?

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ca Matiz 1 arata mai bine decat 2-ul.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Pai, modelul I a fost desenat dupa gustul unui artist. Celelalte sunt face-stifturi dupa trendul pietii.

Share this post


Link to post

Da' niste poze mai mari nu gaseai? ;)

 

In alta ordine de idei, mi se pare ca faci o confuzie. In prima poza atasata (cel alb) este un Matiz III daca pot spune asa, sau Chevrolet Matiz aka Chevrolet Spark. Deci nu e Matiz II !

 

Matiz II e cel din poza din dreapta, ala e Matizul cu facelift de care pomenesti (si da, exista si cu motor de 1L, dar si de 0.8) . Iar cel din primul mesaj al acestui interesant topic este tot Matiz II.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...