Jump to content
Sign in to follow this  
fry

Masina Covini C6w

Recommended Posts

Covini C6W... prototip. Se chinuie sa iasa in productie de prin anii 70, abia acum se pare ca ar fi gasit finantare. Producatorul italian sustine ca ideea sa este foarte buna impotriva aquaplanarii, ca franarea e mult mai buna, stabilitatea sporita si in plus riscul la impact frontal e mult redus. Personal mi se pare urata. Voi ce parere aveti?

 

 

 

Edited by fry

Share this post


Link to post

Daca nu ar avea un set de roti prea mult mi-ar place :mrgreen: .

Share this post


Link to post

Din poza aia cu volanul in prim plan, mi se pare ca are rotile montate invers :scarpin:

 

In rest, subscriu, ar arata chiar bine cu doar doua roti pe fata. Din aunmite unghiuri pare a fi o corcitura Corvette-Ferrari

Share this post


Link to post

Un "six uilăr" ciudat rău :mrgreen: Din unghiul din care e făcută poza cu interiorul, pe lângă înghesuială parcă nici volanul nu e pus unde ar fi trebuit să fie.

Share this post


Link to post

Deci are fourwheelsdrive :D . Tractiunea e pe rotile din fata? Sau e 6wd. Interesanta, dar as prefera ceva mai... clasic.

Share this post


Link to post

ma gandeam si eu ca ar fi aratat bine fara rotile alea in plus.

e foarte inghesuita masina, pare alcatuita cu greu. sincer eu nu vad nici schimbatoru de viteze, nu-i nicaieri. oricat de automata o fi ea, nu vad butoane nici pe volan, nicaieri :) ) nu vreau sa fac misto de un prototip, dar mi se pare prost gandit. mai bine mai ii lungeau botul putin, rotile alea aproape se incaleca. nu cred ca ar fi afectat deloc aerodinamica, ba din contra.

Share this post


Link to post

Salex, ai vazut bine, e montata guma invers pe janta =))

Share this post


Link to post

Daca saracii baieti se chinuie sa o scoata din anii 70...cate modificari sa-i aduci in aproape 4 decenii???

Share this post


Link to post
Salex, ai vazut bine, e montata guma invers pe janta =))

 

Nu-i adevarat. Scaunul e invers.

Share this post


Link to post

Imi da senzatia de camion, sau si mai tare de remorcher TATRA KOLOS 6x6 ( doua osiii fata una pe spate) fratele mai mic al lui KOLOS T 813. De ce nu au facut-o 8x8 !?

Share this post


Link to post

Mai degraba radical din 64 =)) .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...