Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Ing Si Birocratia Romaneasca

Recommended Posts

Daca va ganditi sa va deschideti un cont de credit sau ExtraRol cum pompos l-au denumit mai bine nu.

 

Pe langa faptul ca trebuie sa completezi o gramada de hartii care de care mai aberante, azi m-am trezit cu linia de credit blocata pentru simplul fapt ca am o restanta de 29.000 lei.

 

Sunt sunat si parasunat pentru enormul rest de plata de 1$.

 

Din pacate escalarea cazului la superiorii omului in cauza s-a soldatul cu concluzia justa din partea bancii ca sunt un "infractor" si ca daca nu ma deplasez pana la un ING Office sa platesc dolarul nu mi se ridica restrictia de pe linia de credit. :wallbanger:

 

Sa traiasca ING si minunata politica de promovare si retention. Pentru ei era mai important sa platesc 1$ decat sa ma tina in continuare ca si client al lor si sa le bag dobanzi in buzunar prin folosirea in continuare a descoperitului de cont.

 

Minunata si inflexibila politica...

 

Daca aveti stire despre o banca care sa nu se cramponeze de asa ceva va rog sa imi spuneti si mie. Tocmai am reziliat contractul cu ei.

Share this post


Link to post

Traiasca mirobolanta si fascinanta Romanie :thumbl: ... Luc, go for Raiffeisen :D

Share this post


Link to post

Din pacate am sunat la Raiff si mi-au confirmat ca si ei fac la fel.

Share this post


Link to post

:o Adica tu i-ai sunat si i-ai intrebat ce fac daca muschiul tau nu are chef sa plateasca un dolar?

Share this post


Link to post

E offtopic dar "bace" Lucman atunci ...

Pai ia sa sa te invitam un pic la noi cand pregatim actele ptr. intrarea in contract cu casa de agigurari de sanatate : anul asta sunt 947 de pagini numerotate , stampilate, semnate de administrator si mai scrie pe copii si cf.cu originalul. Infractor ptr. 1$ ? Pai noi suntem infractori inca inainte de a "beneficia" de vreu leu !! Interesant e ca suntem infractori in ... fiecare an de parca am face totul tabula rasa .

Ca banca destul de prompta si serviabila la noi in TM e , culmea, BC Ion Tiriac (asta daca nu vanezi ...mistreti probabil) . Sincer nu am avut nici o problema cu ei ca firma e drept . Parca si hartogaraia a fost decenta cantitativ si se misca relativ rapid. (acum avand in vedere institutia de tortura pomenita mai sus se prea poate ca banca sa ni se para numai ca fiind prompta) :)

Share this post


Link to post

Cam asa ceva, le-am expus urmatorul caz:

 

Sa zicem ca o terta banca, sa ii spunem X imi comisioneaza un transfer bancar catre Raiff din suma pe care o am de plata la scadenta si nu il percepe extra sumei de plata, astfel incat la banca dvs suma scadennta ajunge minus comisionul de sa zicem 29.000 lei. Dvs imi blocati linia de credit in acest caz ?

Trebuie fie sa dau 20.000 lei pe RATB ca sa ma duc la banca, fie sa dau comision 30.000 lei ca sa fac un transfer de 29.000 lei, sau ma lasi in puii mei sa ii platesc la scadenta urmatoare.

 

Raspuns NU se poate, se blocheaza linia de credit! :wallbanger:

 

Apropo: RAIFF si-a retras comisionul din suma de plata :)

 

 

Cu BCIT sunt alte magurele, astia sunt atat de tampiti incat cer adeverinta de salariu ptr deschiderea contului de debit. Situatie patita de colegii mei!!!!

 

Sa inteleg ca nu exista in Romania o banca atat de flexibila pe partea de retail?

Share this post


Link to post

imi pare rau sa aud asta, eu chiar ieri mi-am deschis cont la ING. (fara linie de credit deocamdata). chiar mi-au placut ce frumos s-au purtat cu mine si ce putin a durat totul. stat frumos in fotoliu, dat buletin, raspuns la cateva intrebari si in 5 min gata.

 

cu birocratia, nu stiu unde nu te intalnesti cu ea in romania.

 

am fost nevoit sa imi fac un credit (pt cunoscatori, vezi topicul cu pamantul).

asa ca m-am dus din prima la hvb. deh, banca austriaca, mi-am zis ca sunt profesionisti.

 

pe dracu.

la depunerea dosarului am nimerit peste un idiot. habar n-avea ce acte trebuie (venisem pregatite cu toate, oricum) si cum se completeaza cererea de credit. a trebuit sa-i arat eu (vezi dom'le, scrie jos, nu se scrie asa, se scrie asa, NU LA SOTIE, LA MINE... , NU, NU TREBUIE CERTIFICAT DE CASATORIE, SCRIE AICI :wallbanger: )

 

ma rog, a doua zi primesc un tel de la idiot ca nu am copie integrala dupa cartea de munca. ii zic: domle', paginile lipsa sunt goale! el : nu-i nimic, tb sa mi le aduceti.

asa ca mergi la contabila si roag-o frumos de tot sa faca copii dupa 20 de pagini goale si sa scrie pe fiecare "conform cu originalul", sa semneze si sa stampileze.

 

asta s-a intamplat joi-vineri.

marti ma gandesc sa sun sa vad in ce stadiu e dosarul. iau numarul de pe internet, sun, nu raspunde nimeni. era 15:30. a, ba da, a 3-a oara a raspuns cineva in sensul ca a trantit receptorul la loc, probabil ca il deranjam.

 

inca nu intru in panica.

 

a doua zi, miercuri, dimineata, suna la sediul central si cer numerele de la sucursala cu pricina. imi da 3 numere, sun la toate, nu raspunde nimeni. (unu din numere era ala de pe site)

 

acu incep sa intru in panica. : :-W

 

asa ca ma duc la ei, si aflu ca idiotul e in concediu si ca o sa treaca diseara, sa las numarul de telefon, ca sigur ma suna. nu, nu pot sa vorbesc cu altcineva, ca doar idiotul e ocupa de dosarul meu. :wallbanger:

 

a doua zi, ma duc la 9 (ora deschiderii) cu nevasta-mea peste ei. aflu ca atat idiotul, cat si directorul, ajung mai tarziu. asteptam peste juma de ora. intre timp aflam ca idotul e de fapt student in practica :wallbanger: vine idiotul, si cu ajutorul unei tipe care era un fel de manager peste ei, reuseste sa ne prezinte dosarul care mai trebuia sa fie semnat doar de director. cica felicitari, sa plecam acasa, ca ne suna ei cand se aproba :shock:

 

am cerut imediat sa vb cu directorul (eram cam nervos, asa ca poate din pacate nu am fost foarte coerent). i-am zis toate problemele mele, ca nu ma asteptam, alea alea. n-a fost prea cooperant (adica le-a cam tinut partea la angajati), dar a cerut dosarul, l-a semnat pe loc, si ne-a spus sa asteptam sa semnam si contractul de credit, deschiderea de cont, si maine avem banii.

 

asa ca am mai asteptat, tot dupa idiot, vreo ora, pt ca ala era atat de incompetent incat nu stia nici sa bage niste date in calculator, nici sa printeze doar o foaie, si cand gasea o greseala, scotea tot contractul, si il corecta pe tot de la inceput :wallbanger:

 

ma rog, pana la urma am scapat de ei, mi-am luat banii, dar am ramas cu un gust amar in gura :-?

Share this post


Link to post

Luc sa stii ca toate bancile fac la fel. Nu conteaza suma restanta si ca e mai scump biletul de tramvai decat restanta. Nu poti face reglementari interne pe categorii de sume indexabile in functie de biletul de tramvai. Daca erai restant 100.000 in loc de 29.000 era ok? Sau mai precis unde e pragul la care spui: "Nu-ti mai dau d-le nimic, nu vezi ca esti deja restant cu XXX". Daca am client care e plecat in Australia si are 1.000 EUR restanta e aceeasi poveste - ala n-o sa vina in Romania sa achite pentru ca il costa mai mult. Dar aici e vorba de principiul de a da credit cuiva care dintr-un motiv sau altul nu s-a achitat fata de tine ca banca.

Acum in cazul tau ca Raiffeisen nu ti-a spus de comision si ca vor ajunge mai putini bani nu e vina ta. Din pacate cei de la ING vor spune la fel ca nu e vina lor. Dar tu patimesti din motive de lipsa info Raiffeisen. Lipsa de informatii coerente si de customer care e grava din pacate (see Ticolino). Daca faci un sondaj in orice banca si intrebi 5 persoane acelasi lucru ai sanse ff mari sa capeti cel putin 2 rapunsiri diferite. Ceea ce e grav.

Sistemele de credit/restante sunt la fel peste tot dar tu nu ar fi trebuit sa ajungi in situatia asta [-X . Sfatul meu este ca pe viitor, indiferent de banca, sa intrebi de 2 ori cat trebuie sa dai si cat ti se va lua pentru asta pentru a evita situatiile de genul asta.

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu tine numai ca in Collection exista o limita minima sub care colectarea este pur si simplu ineficienta. Suma general acceptata la momentul actual este de 100.000 lei.

 

Daca pui la socoteala apelurile telefonice pe care le face banca catre debitor, salariul ofiterului de collection, infrastructura folosita, etc pur si simplu e ineficient sa colectezi pe cineva sub 100.000 lei.

 

Pe langa acest aspect pur tehnic, trebuie sa tii cont si de imagine. Eu ca si utilizator al unei linii de credit de de cateva sute de ori mai mare decat debitul meu, sunt stresat si pus pe drumuri ca sa platesc ce? Asta e Nu putem face comparatia cu 1000$ deoarece nu rezista, sa datorezi 1 $ e diferit de 1000$, iar pe de alta parte daca eram un client cu rata de 1000$ te asigur ca eram altfel tratat.

 

Este vorba de confortul psihologic al clientului, ii arati ca ai incredere in el, ca tu esti ING si ai grija de segmetul de retail(care fie vorba e destul de limitat in acest moment). Pe tine ca si banca nu te costa nimic, ba mai mult mai iei si 5 lei dobanda pe chestia asta.

 

Ar mai fi multe de spus pe aceasta tema, dar sincer mi-au facut un bine. M-au determinat sa nu le mai folosesc serviciile.

Share this post


Link to post

Am avut de curand ocazia sa vad pe propria piele cum te trateaza o banca in momentul in care esti big fish. Este incredibil. In timp ce altii stateau la coada, eu zburdam pe acolo. Chiar si adeverintele si imputernicirile erau uitate. Ce fac niste mici atentii de sarbatori...

Share this post


Link to post
Am avut de curand ocazia sa vad pe propria piele cum te trateaza o banca in momentul in care esti big fish. Este incredibil. In timp ce altii stateau la coada, eu zburdam pe acolo. Chiar si adeverintele si imputernicirile erau uitate. Ce fac niste mici atentii de sarbatori...

Asa-i !!

Si nici nu trebuie sa fi chiar big fish ... ajung niste mici atentii (chiar mici pe bune) .

Nu mai scriu ce ca ajung la PNA !!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...