Jump to content
Sign in to follow this  
LollyPop

Ford Puma

Recommended Posts

Dupa ce am vandut Matizul destul de in pierdere (2600 euro), am luat un Ford Puma 1.4, din 1999, 70.000 km reali, verificati, amortizoarele schimbate, bateria schimbata, curelele schimbate, kitul de ambreiaj schimbat, A/C, servo, geamuri electrice, oglinzi electrice incalzite heliomate, ABS, SRS, sistem audio cu 8 boxe, pager, toate draciile + jante in spite superbe. :) Toate astea cu 3600 de euro si era inmatriculata. Nu stiu de ce au dat-o atat de ieftin, dar nu m-am suparat. :) )

 

Poze diseara! :)

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post

Cum, frate, adica sa dai Matizu din 2004 pe un ford din '99, ieftin si cu "doar" 70K la bord? :o

Nu te-ai suparat ca l-au dat asa ieftin? Las' ca probabil o sa te superi cand o sa stai prin service cu el!

Share this post


Link to post

Nu voi sta. A fost verificata la service, tot ce au schimbat e adevarat, masina are km reali, se afla in stare perfecta. Nu are rugina / nu are volanul tocit / nu are zgarieturi sau chestii d-astea. Merge ireprosabil.

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatoasa, e o jucarie superba. Piesele sunt ieftine(in general merg de fiesta) si masina e foarte fiabila. pe mine ma bate un gand la aia de 1.7.

Share this post


Link to post

:worthless: S-o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post

Sanatoasa. :) )

 

Mersi oricum! :)

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, la ford nu se poate verifica daca numarul de km este cel real. In alta ordine de idei, 70.000/9 ani= ~7800km pe an ceea ce mi se pare extrem de putin, ca si de altfel pretul(mic).

Anyway, s-o stapanesti sanatoasa.

Share this post


Link to post

Domnul de la care am luat-o a luat-o tot de la un roman, care a adus-o din Germania, unde a fost condusa de un mos care nu a mai trecut testele...

Share this post


Link to post

stiu despre fordurile puma ca au in general probleme la ambreiaj - deci kitul deja schimbat la 70k km nu e anormal...

 

pana nu pui poze nu mai zic nimic... :P

Share this post


Link to post
Multumesc! :D

 

Pai ia-ti-o.. :)

 

Acusi.

Share this post


Link to post

Eu pe asta cu mosu' nu o mai cred demult :P . Kilometrii este greu de crezut ca sunt reali, in special la pretul asta (vezi cat costa una pe mobile.de) si cat mai costa si taxa de prima inmatriculare... ORicum, masinuta e draguta, interiorul nu e chiar stralucit...

Share this post


Link to post

ca sa nu mai vorbim de target-market-ul masinilor gen Ford Puma - formata in special din pensionari, mosi, etc... > :)

Share this post


Link to post

Acum conteaza mai putin a cui a fost si ce a facut cu ea, masina a fost cumparata.

Sa ai parte de ea cati mai multi km!

Share this post


Link to post

Am fost in Germania si vara trecuta, si acum doi ani, si e adevarata faza. Cei care au coupe-uri / cabrio sunt mosi sau babete, sau persoane care mai au inca vreo doua masini.

 

Interiorul e ca nou. Volanul si portierele nu sunt deloc tocite, totul este foarte bine intretinut. Din pacate a plecat sotul meu cu ea sa ii dea jos jantele, sa le duca la restaurat. :( Deci nu am cum face poze acum.

 

Il trimit pe baiatul meu la poze, cu toate ca nu stiu ce va iesi pe lumina asta. :) )

 

Aa, si indiferent de cati km o avea, ma bucur ca e ingrijita, si ca merge incredibil de bine. Asa e dupa un an de Matiz. :D

 

Pozele...

 

Nu am facut multe, pentru ca nu se vad prea bine.. :(

post-11938-1227632394_thumb.jpg

post-11938-1227632465_thumb.jpg

post-11938-1227632486_thumb.jpg

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post
Aa, si indiferent de cati km o avea, ma bucur ca e ingrijita,

Pozele...Nu am facut multe, pentru ca nu se vad prea bine.. :(

 

Sa te bucuri de masina si sa coste in intretinere la fel ca si Kalos-ul meu !! :) )

Bine ca pozele nu au iesit prea bine altfel as fi crezut ca pe la pasajul rotii a aparut cumva urme de coroziune?

post-2099-1227634097_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:lollol: Si eu care credeam ca nu va veti da seama. :) )

 

Oricum, e normal, are 10 ani! Matizul meu din 2004 avea mult mai multa rugina. Maine ma programez la revopsire, deja am dus la restaurat jantele, sa o duc la un polish, trebuie sa arate ca noua. :D

 

Mersi pt urari! :)

Share this post


Link to post

Nu vreau sa fiu carcotas...dar primele poze nu prea o aseamana cu descrierea ta...adica impecabila...Oricum sa o stapanesti sanatoasa...

Share this post


Link to post

Inafara de rugina aia, si de zgarietura aia din spate arata chiar impecabil. :D

 

Ma rog, zgarietura am obtinut-o azi, in parcarea de la Cora. :( Rugina aia chiar nu sare chiar atat de mult in ochi, adica pot spune ca nici nu am vazut-o. :D

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post

o sa incepi sa ma urasti daca continui asa dar nu pot sa nu iti spun...

Cielo meu de 11 ani si ceva nu are rugina la aripile spate (e drept ca exe mai noi au, dar deh)

sa nu fi fost lovita...

 

si ceva de bine - e simpatica culoarea :)

si multi km fara probleme alaturi de ea!

Share this post


Link to post

Scuze, am uitat sa-ti zic ce culoare era Matizul meu.

 

Era alb. :D

Share this post


Link to post

Mda..nu stiu unde am citit ca are 4 airbag-uri. :D

 

Cauta data viitoare pe site-uri din Romania. Gasesti unele ieftine, pe care probabil le treci cu vederea, crezand ca nu sunt inmatriculate / avariate / inmatriculate in alte tari.

 

 

Are rugina cam 10 cm. Paguba-n cartofi! Daca te gandesti putin (de fapt nu necesita gandire, e logic), tu compari Toyota ta (credeam ca lumea s-a potolit cu masinile noi, si ca au inteles ca nu se mai merita) cu o masina veche de 11 ani, si imi reprosezi ca are 10 cm rugina! Right! Rusine sa-mi fie!

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post

Hai sa clarificam cateva lucruri.

 

Unu la mana nu am comparat nici o toyota cu masina ta. Compar de exemplu cieloul lui madkat cu puma ta. Al lui nu are pic de rugina pentru ca a fost intretinut.

 

Am un vecin tot cu o masina de 11 ani fara strop de rugina. Treaba asta se intampla pentru ca au fost intretinute. Chiar nu vreau sa iti umbresc bucuria dar risti sa devi un pic stresanta cu mega afacerea facuta de tine. O masina care are atat de multa rugina la vedere sigur are si in alte locuri si sigur are si probleme ascunse.

 

Pe langa amanuntul asta nu inteleg de ce il condamni pe andrei ca a dat cam mult pe ca-ul lui cand tu ai facut o asa "mare afacere". Sa iti vand un pont. Afacerea a facut-o el.

 

Cat despre cumparatul masinilor noi cu "s-a potolit lumea" e o conceptie total imatura (ca sa ma exprim elegant). Te-ai gandit vreo secunda ca poate unii au alte necesitati si alte asteptari legate de o masina? Fiecare isi ia ce vrea. Sa fiu eu prost ca nu am inteles ca nu mai merita.

Share this post


Link to post

Sa fii!

 

Sincer, ma bucur ca nu ai comparat masina mea cu alta din Israel, chiar ma bucur. Unii nu vor sa isi puna carpe pe ea. Nu vad nicio afacere la Andrei. A iesit cam scump cu taxa si cu banii pt situatiile prevazute, care ma rog, se pot transforma in bonusuri.

 

Noapte buna!

Edited by LollyPop

Share this post


Link to post

Chiar am evitat sa te jignesc pentru ca am un oarecare bun simt fata de rasa feminina dar acuma zau ca am o dilema! ... si e pacat sa ma duc la culcare asa.

 

Oare cine e (mai) prost? O persoana care isi cumpara o masina noua oarecare sau o persoana care mai crede in Mos Craciun si batranei din nemtia care au vandut o masina la foarte putini km "tzipla" pentru ca nu au mai trecut testele? :D Asta si la un pret de Matiz indoit. L-)

Edited by andreib
Incetisor, incetisor... Chill

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...