Jump to content
Sign in to follow this  
aztec

Stergator hayon Tico/Matiz

Recommended Posts

Incerc sa imi montez si eu stergatorul pe haion pe o masina e/ac.

Am urmatoarele probleme:

1. Nu am cablajul pt alimentarea motorului stergatorului spate.

2. Maneta din volan pare ca are firele si pt motorasul spate (firul rosu-galben pin 3 si firul alb pin 1), dar banuiesc ca nu merg mai departe din vreun conector intermediar (pana la haion ar trebui sa fie c201 si c402).

Cum identific conectorul c201? Sub bord sunt foarte multi conectori asemanatori. De unde stiu care e ala care imi trebuie?

Pe unde trag pana in masina furtunul de la pompa pt haion? In manual furtunul ala pare ca intra intr-un tub din ala de protectie care contine si fire, dar sunt sigur ca nu am cum sa reusesc sa il bag pe acolo.

Mersi.

 

Scuze, am uitat ceva. Unde gasesc o schema electrica a instalatiei FARA stergator pe haion? Toate manualele pe care le-am descarcat contin schema cu stergator spate. Multumesc.

Share this post


Link to post

La mine curge pe undeva in partea de sus, cred ca este exact in partea stanga sus unde intra furtunul in haion ... este ceva acolo ?Nu as crede ca s-a spart

La un SE al unei cunostiinte furtunasul era sectionat in zona pe care o pomenesti tu, l-am reparat folosind niste varnish de la cablu tv, ala nu mai are moarte :mrgreen:

Share this post


Link to post

Am si eu furtunul sectionat tot la intrarea in hayon...intrebare: furtunul este dintr-o bucata de la vas pana in hayon? Sau mai are vreo innaditura pe traseu?

Share this post


Link to post

Da. Deci stii sa-mi dai un raspuns?

Share this post


Link to post

Raspunsul nu e chiar pe intrebare insa, mult mai simplu e sa folosesti un racord de legatura. Tai furtunul (daca nu-i deja taiat de tot) montezi racordul dupa care il introduci in haion (racordul). Sau schimbi tot furtunul.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Am si eu furtunul sectionat tot la intrarea in hayon...intrebare: furtunul este dintr-o bucata de la vas pana in hayon? Sau mai are vreo innaditura pe traseu?

 

Dai "capitonajul" haionului jos (are niste sigurante de plastic), desfaci firele si le izolezi (atentie de unde le desfaci sa stii sa le pui la loc), legi manunchiul cu banda izolatoare sa faci sa arate ca unul singur si mai gros, legi manunchiul cu un siret (fitil, ceva mai rezistent), dai jos mansonul de cauciuc de la haion din coltul din stg sus (tragi usor inafara) si tragi tot cablajul ala (legi cu firele si furtunasul de la stergator) cca 5-10 cm afara (ai grija sa-ti ramana snurul destul de lung sa poti trage inapoi manunchiul de fire). O sa vezi unde este intrerupt furtunul si poti cauta un stut ceva sa pui acolo (eu am taiat o buc de mina de pix cu gel si am infipt-o in capetele furnului pe care am dat inainte cu niste "picatura" parca :roll: pt ca ma grabeam si merge brici :banana: ). Apoi tragi de siret pana iti revin firele in pozitia initiala, le legi unde fusera, faci proba la lucrare si la lampa de stop, pui capitonajul si drum bun.

Share this post


Link to post

Mersi de sfat, am prins ideea cu demontatul/montatul furtunului si cablajului.

 

Acum, stie cineva furtunul din spate spre motoras, unde are prima inaditura? Sau e dintr-o bucata din spate pana fix in motoras?

Share this post


Link to post

Furtunasul de apa e din trei bucati: motoras spalator (aripa dreapta fata) -> stalp stanga fata sub bord -> portbagaj partea stanga -> duza spalator (brat stergator hayon).

In varianta de echipare E/AC exista doar cel din mijloc.

Edited by lperisoara

Share this post


Link to post

Am notat pe poza locul unde s-a rupt, adica fix in burduf. Asta inseamna evident traseul 3, sa umblu doar in spatele finitiei portbagajului.

Asta vroiam sa stiu...mersi Perisoara! :thumbl:

post-190-0-05807500-1327743221_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salut as dori sa ma ajute si pe mine cineva cu sfaturi concrete pentru a face legaturile electrice la motorasul stergator haion si la pompa stergator haion inclusiv la releul temporizator si maneta please.niste poze ar fi binevenite.Multam mult.Mentionez ca am un matiz din 2004 (chel)

Edited by moisemotor

Share this post


Link to post

as dori sa ma ajute si pe mine cineva cu sfaturi concrete

Te uiti aici ... urmaresti link-ul dat ... descarci manualul de service pt. Matiz ... si mai departe cred ca te descurci ;)

Share this post


Link to post

Ce vrei sa faci la Matizul chel. Nu te apuca sa ii upgradezi... parerea mea

post-3919-0-75445800-1384334270_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...