Jump to content
Sign in to follow this  
adrian3891

Numere Galbene De Germania

Recommended Posts

Salut si bine v-am gasit! De curand am achizitionat un Daewoo Nexia (cielo), motor 1.5 DOCH 16v, adusa din Germania si am o mare dilema :(  si anume:

 

- numerele de Germania, cele galbene, valabile 5 zile, au fost scoase pe numele unui tip iar contractul de vanzare cumparare din germania este incheiat intre neamt si o femeie care a si scos numere rosii de Romania.

 

Tare as vrea sa stiu daca este vreo problema la obtinerea de numere definitive de Romania, adica daca are importanta cine a scos numerele de germania si cine a incheiat contractul??? Trebuie sa corespunda numele sau nu are nici o importanta???? 

 

Va rog sa imi raspundeti daca aveti cunostiinta de astfel de lucruri!!

 

Multumesc si pe curand!!

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu, trebuie sa corespunda numele de pe contractul de vanzare-cumparare ( factura ), cu numele care solicita inmatricularea in romania definitiva. Nu are importanta pe ce nume au fost luate numerele de germania cele pe 5 zile.

 

Foloseste functia Search din dreapta sus, imposibil sa nu gasesti ce te intereseaza a mai fost discutat subiectul.

 

Succes

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Va multumesc pentru raspunsuri, dar spre disperarea mea o sa descriu problema mai amanuntit (sper sa nu va suparati).

 

- Masina a fost adusa din Germania de unu Nicolae din Timisoara care a si scos numere galbene de zoll (apare numele lui pe cartonasul roz dat la numerele pe 5 zile)

 

- Contractul de vanzare-cumparare al masinii este incheiat intre neamt si o femeie din Timisoara care a si scos un set de numere rosii pe o luna din TM

 

- Masina a fost cumparata de unul din BV care apoi a vandut-o altuia tot din BV care a mai scos un rand de munere rosii de BV

 

- De la cel din urma am luat eu masina cu toate actele, inclusiv contractele de vanzare cumparare anterioare (mentionez ca masina are briff mare si mic pe numele neamtului), scotand si eu la randul meu un rand de numere rosii.

 

 

 

Acum vin problemele:

 

1. programarea la RAR este pe 8 dec. 2008 iar numerele rosii imi expira pe 30 nov 2008. Pot duce masina tractata sau neaparat trebuie dusa pe rampa???

 

2. are vreo importanta ca numerele galbene de germania sunt scoase pe numele lui Nicolae iar contractul de vanzare cumparare de Germania este pe numele femeii, urmand restul de contracte pana la mine???? am auzit ca ar fi o problema la scoterea de numere definitive de Romania unde se cer placutele de germania si acel cartonas roz care atesta cine le-a scos!

 

Va rog sa ma ajutati pentru ca mai am un pic si tre sa ma duc la politie si nu vreau sa am probleme cu actele sau ca acestea sa imi fie retinute!!!

 

Cu stima,

 

Adi

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...