Jump to content
Sign in to follow this  
Yaz

Daewoo Matiz...transformat Radical.

Recommended Posts

Pune o poza te rog din capatul bandoului la una din poriterele din fata.

Share this post


Link to post

Felicitarile mele pt modul in care o intreti si pentru imbunatatirile care i le aduci!

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post
Pune o poza te rog din capatul bandoului la una din poriterele din fata.

N-am, masina nu e amea, e a fratelui meu. Nu l-am auzit sa zica ca s-au dezlipit, si au cateva luni bune decand le-am montat.

Share this post


Link to post

Mircea am incercat sa fac pe "bizonul", am parcat o alta masina langa a mea si am deschis portiera, lovitura vine fix in bandou oricat de bizon ai fi. :)

 

Daca le puneam pe nervura ramanea un spatiu considerabil gol, lipitura nu mai era cum trebuie si in timp banuiesc ca se duceau pe apa sambetei mai ales cand speli masina si intra apa acolo.

 

Husa o sa fie intretinuta ca la carte, daca se va roade sau murdari in timp, asta este o schimb. :)

 

Daca te uiti la ultimul post al lui The Mircea unde a pus si poze ai sa observi ca si acolo bandourile sunt puse la fel (uite-te in special la Matiz-ul albastru si la Matizul 2, este o diferenta clara la portiere, bandourile comandate au fost de Matiz 2, daca le puneam la 17 cm cum scria iesea un mare kitch).

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...0&start=240

 

Dumitru Cristian- Multumesc, ma straduiesc sa nu o neglijez prea mult. :)

Share this post


Link to post

Pentru a preveni ca rugina sa "lucreze", mi-am refacut pragurile si mi-am curatat si farurile care erau matuite. Din cauza ca am grabit meseriasul pentru ca ramasesem fara masina, lucrarea nu este chiar finalizata deci saptamana asta i-o voi plasa din nou. :)

Share this post


Link to post

Am reusit sa schimb cauciucurile de iarna tocmai cu 3 zile inainte de a da prima zapada sanatoasa, cu toate asta cauciucurile MALATESTA desi au o vechime de 4 ani si-au facut datoria pe deplin, nu am ramas nicaieri cu masina blocat. Am reusit in cele din urma sa ii fac si un bracaj ca la carte.

Luna care vine urmeaza sa schimb placutele de frana si sa imi schimb cotiera ca cea actuala sa rupt clapa de inchidere/deschidere, iar in 2010 chiar daca da DUMNEZEU si reusesc sa schimb masina urmeaza o revizie generala la Matiz...schimbat amortizoarele, poate reusesc sa schimb si tot kitul de ambreiaj si ce mai este de schimbat.

 

Masina a ajuns la 145.000 km fara probleme, mai trancane ea dar asta este, oricum masina indiferent ce va fi pe viitor va ramane in familie.

 

Sa ne auzim cu bine in 2010.

 

 

Share this post


Link to post

Cat ia meseriasul tau ca sa-mi scoata rugina de la pasajele spate+vopsit?

Share this post


Link to post

Pai depinde de cat de avansata este rugina, sa-ti faci o idee pentru pragurile de la usile fata+polisat faruri+chituit plus vopsit pasajele la toate 4 aripi i-am dat 160 RON.

 

Dar intai trebuie sa vada masina si dupa aia discuti cu el de un pret. Sunt multumit de baiat, ma enervat de vreo 2 ori ca a fost neserios in sensul ca masina nu a fost gata cand a promis dar este un meserias bun si ieftin. Daca esti interesat iti dau numarul lui de telefon cand ne intalnim.

Share this post


Link to post

A, pai in cazul asta il intreb cat e un vopsit complet, ca ma asteptam la mai mult. =)) Vad dupa sarbatori, sper ca in 500 de lei sa ma incadrez in a reface toate busiturile si urmele de rugina.

Share this post


Link to post

Pai depinde de cat de avansata este rugina, sa-ti faci o idee pentru pragurile de la usile fata+polisat faruri+chituit plus vopsit pasajele la toate 4 aripi i-am dat 160 RON.

 

Dar intai trebuie sa vada masina si dupa aia discuti cu el de un pret. Sunt multumit de baiat, ma enervat de vreo 2 ori ca a fost neserios in sensul ca masina nu a fost gata cand a promis dar este un meserias bun si ieftin. Daca esti interesat iti dau numarul lui de telefon cand ne intalnim.

 

 

Salut!

Super masinuta, imi place tare mult ce i-ai facut. Poti sa-mi trimiti un PM cu ceva date despre meseriasul care vopseste ca am schimbat capota fata (noroc cu CASCO pe care acum nu-l mai am), si iar e facuta praf acolo unde se inchide...ar mai fi si un colt de usa, ma rog... Eu l-am luat nou si am avut mare grija de el.

Multa bafta in continuare si sute de mii de km fara reparatii!

Share this post


Link to post

Daca nu esti in Galati meseriasul nu te poate ajuta. :)

Share this post


Link to post

Salut, imi poti spune cu ce ai curatat geamurile de la faruri, te rog? :D

Ale mele sunt un pic zgariate si as vrea sa stiu daca le pot face ceva.

Share this post


Link to post

Se poliseaza, mai mult nu ai ce sa le faci dar daca sunt zgariate...

 

 

Share this post


Link to post

Am trecut iarna cu bine si am depasit bariera celor 146.000 km. Cauciucurile de iarna Malatesta nu m-au lasat la greu, bateria trebuie sa o schimb la vara in rest numai bine. Singura problema este rama de la proiectorul de ceata care nu o gasesc nicaieri, ii urez nemernicului care ma lovit in parcare sa o gaseasca si el la fel. Din cauza lui caut un rahat de plastic de 3 luni de zile.

Share this post


Link to post

Daca e vorba de cele poloneze nici nu o sa gasesti rame de schimb. Si eu caut

Share this post


Link to post

Da despre ele este vorba, gasisem la un importator care le aduce dar vad ca nu mai raspund la mail. Neseriosi.

Share this post


Link to post

A sosit si clipa despartirii :) ..................incepand de marti masina are un nou proprietar sau mai bine zis proprietareasa. :) )

 

Foarte multumit de masina, de cei 6 ani petrecuti impreuna, de cei 146.902 km rulati fara probleme majore, multumit ca masina ramane in familie asa ca atunci cand o sa imi fie dor de ea o pot conduce oricand, multumit de tot ceea ce inseamna Matiz.

 

Topicul se poate inchide, acum urmeaza sa vina jucaria mai avansata. :)

 

Multumesc.

 

 

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...