Jump to content
Sign in to follow this  
Apocalips

Recurve Bow

Recommended Posts

Se pare ca pe parcursul vietii mele scurte am tot adaugat cate o pasiune, una dupa alta. Unele au fost trecatoare, altele de durata medie si unele tin si in ziua de azi. Recent mi-am cumparat un arc recurve. Adica ceva de genu asta:

 

The-Bow.jpg

 

Arcul a fost 2.5 mil, fara bara stabilizatoare care o vedeti in poza (tzava aia in fata arcului + cele doua tevi mai mici in lateral)

si 8 sageti din fibra de sticla cu 8 ron bucata. Apoi mi-am facut o tinta din spuma care se pune la parchetul laminat (mai multe fasii puse sandwitch). Si o protectie pentru antebrat care momentan nu mi-a folosit la nimic deoarece sunt destul de inalt (1.83) si arcul are 1.70m deci nu prea am cum sa-mi dau peste antebrat cu coarda.

 

Forum-uri cu arcasi n-am gasit in romania numai unul dar acolo se discuta numai despre arcuri de lemn si respectivii isi fac singuri sculele incepand de la arc pana la sageti si corzi si pene si maner de piele etc. Pe aici este careva pasionat de asa ceva? :D

Share this post


Link to post

Frumos hobby. Un site unde se gasesc arcuri? Timo liber nu prea am eu, insa mi-as face- e ceva de cand eram mic si-mi faceam arcuri din otel de 3-4mm care trimiteau sagetile la 100m. Mi-ar place sa trag din nou cu arcul- de data asta cu ceva mai modern.

Share this post


Link to post

Tinte in miscare nu? > :) Aveam un fost coleg pasionat de asa ceva... si sincer si mie mi-ar place...dar imi e sa nu scap vreo sageata pe la vecini > :)

Share this post


Link to post

Ceva-ceva stii tu... ;)

Sincer- unele chestii pe care nu ti le permiteai in copilarie ti le permiti acum. Si daca tot dispui de ceva banuti- de ce sa stai in casa cand te poti relaxa in aer liber, basca mai pui si de-o friptura. Acuma de-o fi maidanez, porumbel, cioara sau cine stie ce pisica din vecini- treaba fiecaruia. Personal dispun de o gradina mare pe care o pot folosi ca poligon. Padurea o am aproape- dar inafara de copaci si ciuperci n-ai ce vana in ea. Iar cu vecinii ma inteleg bine, deocamdata :D .

Share this post


Link to post

Exista 2 site-uri decare stiu eu in romania:

 

http://www.arcuri-cutite.ro/ro/produse/2-Arcuri

 

http://www.arcuri-sageti.ro/arcuri-complete.html

 

Vanatul cu arcu este interzis la noi in romania. In rest, daca tragi la distante mici 10metri cam greu scapi vre-o sageata la vecini, mai ales daca inainte de a trage de la 10m ai tras de la distanta mai mica.

 

Daca vreti sa trageti la tinta din ceva spuma luati-va sageti de fibra de sticla sau aluminiu (cele de carbon nu merita pentru inceput deoarece se rup mai usor. Daca vreti sa trageti in copaci sau lemn luati sageti de lemn pt ca alea au si varf de tir (adica metal).

 

Si o chestie pe care eu am ignorat-o a fost manusa de piele folosita la tragere sau un sistem de tragere. Pe mine ma cam dor degetele.

Si neaparat sa trageti intr-o tinta mai groasa nu in cutii de carton prin care trece sageata. Daca aveti o tinta prin care sageata poate sa treaca veti strica aripioarele din capatul sagetii. Dar sagetile se pot repara deoarece gasiti acesorii pentru ele (aripioare, varfuri, nock-uri).

 

Si inainte sa luati un arc, ar fi bine sa vorbiti prin mail sau telefon cu cei de la care vreti sa cumparati arcul si sa le spuneti inaltimea si greutatea ca sa va dea coarda si lamele cat mai potrivite pentru inaltimea si greutatea voastra.

Share this post


Link to post

Mai Apocalips...sincer chiar imi cautam un hobby in afara de butonat...si acum chiar imi surade asta... ma mai gandeam luna trecuta la asa ceva... http://www.youtube.com/watch?v=cab4RF_dLhU...feature=related pocket bike. vazusem pe cineva, un malac pe una deasta mica si ma rupeam de ras... Dar sa stii ca de cand eram mic si ma jucam cu cornete/gornete, pistoale cu bile, chiar imi placea sa trag la tinta sau ceva. De curte maricica dispun si eu...vreo 2 chiar, si cred ca e ceva calumea sa tragi cu un arc deasta... mai cer niste parerei si de la fostul coleg ala si mai vedem...poate stiu ce cadou sa imi fac de craciun :P Tu zici ca e calumea nu?

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Si daca trece mosul pe la tine il iei in colimator si-i ceri cadouri babane?

Share this post


Link to post

Eeeee...uite ca la asta nu m-am gandit =)) Eu ma bazam pe cosul stramt, dar daca o fi slabit mosul din cauza crizei mondiale? Cred ca ar fi calumea cu un arc deasta, dar m-as plictisi probabil dupa vreo 2-3 saptamani. Pe cand cu amaraciunea aia de pocketbike cred ca ar fi mai funny... parti in miscare, cazaturi etc > :)

Share this post


Link to post
Tu zici ca e calumea nu?

Da, e fain din mai multe puncte de vedere. Daca pana acum nu ai mai tras cu arc din asta, o sa-ti placa. In capul meu, trasul cu arcul se rezuma la arcul pe care l-am avut cand eram mic... deci unu dintr-o creanga si o sfoara + niste sageti cam curbate :) . fata de acel arc diferentele sunt la:

 

1. Viteza cu care se duce sageata spre tinta si puterea cu care se infige. Eu am infipt una in faianta ca in prima zi am tras in casa... si a trecut sageata prin cutie si s-a infipt in faianta din baie. Oricum trebe renovata baia si chiar am nimerit o placa sparta in colt.

 

2. Te simti ca si cand intr-adevar ai avea o arma in mana si poti sa gauresti pe cineva daca tragi mai tare de coarda nu doar sa-l zgarii.

 

3. E greu. Greu in sensul ca simti ca ti ceva in mana nu doar o nuia.

 

4. Sistemul de ochire. Abia acum 2 zile am invatat cum se foloseste si cum se regleaza. Documentatii nu prea am gasit si m-am informat de pe youtube dintr-un filmuletz cu un tip care monta o luneta pe un arc compound. La sistemele cu un pin e mai greu sa reglezi sistemul de ochire dar dupa ce l-ai reglat e destul de precis. Reglat = tragi cateva sageti si analizezi daca trage mai sus sau mai jos decat inelu de ochire. Dupa ce reglezi inaltimea, treci la stanga si dreapta. Trebuie sa unesti punctul din mijloc al inelului de ochire cu locul unde intra sageata. Apoi mai trebuie sa-ti formezi un automatism sa tragi coarda in acelasi loc. Daca te uiti pe youtube ai sa vezi mai multe tehnici de tragere dar cea mai intalnita este ca acea coarda sa ajunga pe mijlocul nasului.

 

Cred ca ar fi calumea cu un arc deasta, dar m-as plictisi probabil dupa vreo 2-3 saptamani.

 

Probabil ca asa va fi. Dar, poti sa mai gasesti persoane care vor sa traga cu arcul si in loc sa jucati remi sau carti faceti un concurs de tras cu arcul (fie cu arcul tau sau fiecare cu arcul lui :P )

 

La mine arcul are 2 scopuri.

1. Hobby-ul meu

2. cand mai merg la teambuilding-uri pe langa pozat si tinut seminarii, scot bani si din trasul cu arcul. La noi in romania inca este un sport la inceput si sigur ar fi multi doritori care ar da 10ron sa traga 16 sageti (sau alta suma raportata la mai multe sageti).

 

Deci eu oarecum am facut si o investitie cu care voi scoate ceva banuti. Nu stiu cat de multi dar fiind un teambuilding, daca sunt 25 persoane, 2.5 mil ies lejer.

 

Arcul asta recurve e pentru incepatori si nu are forta asa de mare. Este usor de folosit, usor de intretinut si avand multe componente, daca se strica ceva la el, inlocuiesti doar ce s-a stricat nu tot arcul.

 

Crosa - 1 mil

Lamele - 1 mil (astea ori le rupi ori le schimbi daca vrei ceva mai greu sau mai usor... in functie de cat esti de tare in brand

Coarda - asta probabil se uzeaza cel mai usor dar o coarda este 12ron, si la fel este in functie de dificultatea pe care o vrei de la arc. Dar pana sa rupi coarda aia cred ca o sa dureze ceva timp. Coarda este unu din lucrurile care trebuiesc intetinute, adica trebuie sa o mai dai cu ceara din cand in cand. Ceara este 7ron un tub

Suportul pentru sageata - aici sa fiti atenti si sa luati ceva klumea din prima. Nu va protiti la suporti din plastic cu 2,5ron ci luati unul de metal cu 10ron sau chiar mai avansat daca vreti cu 50ron.

 

Si ca la un aparat foto profesional poti face multe upgrade-uri:

- stabilizatori (acea tzeava din fatza + cele laterale) care absorb vibratiile (astea is pentru a tine arcul cat mai bine si sa nu te doara incheietura de la socuri

- sisteme de ochire mai performante

- etc...

 

Si arcul suprem este cel COMPOUND pentru care trebuie sa instiintezi politia ca vrei sa iti cumperi asa ceva. Arcul compound este arcul lu RAMBO, ala cu mai multe corzi. De fapt nu sunt mai multe corzi, e doar una dar celalalte fac diferenta intre un arc recurve si unul compound. La arcul recurve tregi de coarda cu o anumita forta si trebuit sa o ti trasa cu aceeasi forta. La arcul compound tragi coarda cu o forta dar o poti tine foarte usor si in timpul asta sa ochesti mai bine pt ca nu ai mainile incordate.

Share this post


Link to post

am si eu arc recurve si trag cu el in gradina,care are 60 m ,dar trag de obicei la 30 m.Am bagat si pe you tube un filmulet "tir cu arcul la 30 m". am mai tras si in gard si am stricat scandurile,trece prin scandura de 2,5 cm.

 

am si eu arc recurve si trag cu el in gradina,care are 60 m ,dar trag de obicei la 30 m.Am bagat si pe you tube un filmulet "tir cu arcul la 30 m". am mai tras si in gard si am stricat scandurile,trece prin scandura de 2,5 cm.
asta din oza a fost de la 20 m

Share this post


Link to post

Pana acum 2 zile cand mi-a zis un prieten ca si-a dat comanda de prin Belgia de nu's ce minunatie de asta, nici nu auzisem de acest hobby. De la el am aflat de http://arcuri-sageti.ro . Cand o sa-i vina jucaria o sa trag si eu cu el. Tot el m-a rugat sa popularizez aceasta petitie.

Share this post


Link to post

@tragatorul:

 

Te invidiez ca ai gradina asa de mare. Eu la bunici am distante de maxim 10m. Gradina e mai mare, dar nu ma pot risca sa trag de la distante mai mari si sa indrept arcul spre cer ca ajunge sageata la vecini.

 

Vad ca ai si diferite tipuri desageti, inclusiv de carbon. Sa-l stapanesti sanatos si sa mai pui filmulete pe youtube :D

Share this post


Link to post
@tragatorul:

 

Te invidiez ca ai gradina asa de mare. Eu la bunici am distante de maxim 10m. Gradina e mai mare, dar nu ma pot risca sa trag de la distante mai mari si sa indrept arcul spre cer ca ajunge sageata la vecini.

 

Vad ca ai si diferite tipuri desageti, inclusiv de carbon. Sa-l stapanesti sanatos si sa mai pui filmulete pe youtube :D

 

 

Am cumparat toate tipurile de sageti,incepand cu cele din lemn si terminand cu cele de carbon,am avut 8 din lemn dar mai am doar una pentru ca sunt foarte sensibile.De multe ori am tras intr-un panou facut din scanduri de brad,dar varful ramanea infipt si sageata se rupea.In legatura cu sagetile vreau sa-ti spun ca cele mai bune sunt cele din carbon pentru ca varful se infileteaza si nok-ul se baga in sageata ,nu intra sageata in nok.Sunt bune si sagetile beman USA din carbon au 5,5 mm diametru si merg bine ,mai am doua sageti GEOLOGIC sunt fabricate in franta si au 7 gr ca si cele beman (dar astea nu au varful pe baza de filet).Sagetile din fibra de sticla sunt foarte grele si trebuie sa ai arc puternic (mie nu i-mi plac).Am tras la distanta cu sagetile de carbon si merg 400 si ceva de metrii.Cea infipta in gard este din aluminiu,merge bine dar am indoit-o,cand am tras in gard la vecinul si de acolo a ricosat la alt vecin in gradina,abia am gasit-o. Dupa cum vezi eu sunt stangaci si arcul e pentru dreptaci,cand l-am cumparat eu nu aveau crose pt manastanga.

Edited by tragatorul

Share this post


Link to post

Am fost si eu zilele astea sa trag cu arcul ca prea am stat in casa ca o planta in fata calculatorului. Pacat ca nu prea am unde sa trag cu arcul numa la bunici ca tare as vrea sa trag o sageata in sus asa ca in povesti :P

 

dsc9504.jpg

 

Apropo, stie cineva cand se schimba coarda la arc? :D

Share this post


Link to post
Am fost si eu zilele astea sa trag cu arcul ca prea am stat in casa ca o planta in fata calculatorului. Pacat ca nu prea am unde sa trag cu arcul numa la bunici ca tare as vrea sa trag o sageata in sus asa ca in povesti :P

 

dsc9504.jpg

 

Apropo, stie cineva cand se schimba coarda la arc? :D

Salut,coarda o schimbi cand se uzeaza foarte tare matisajul sau cand se rupe ,dar nu prea cred ca se rupe asa de usor.Apropo ,cam aproape tinta!!

 

Pacat ca nu ai unde sa tragi cu arcul,sa vezi cum e la 30 sau 50m.Tu acolo daca tragi pe langa tinta i-ti distrugi sagetile.

Share this post


Link to post

Salut!Sunt nou pe forum si m-am inregistrat special pt. discutia asta.Vreau sa procur un arc recurve si nu am gasit alta comunitate de arcasi ca voi.Am Niste nelamuriri,pt.care apelez la voi:1.Apocalips,ce intelegi prin reazem de sageata de calitate?Am vazut la arcuri-sageti unul de la CARTEL la 35RON ti se pare O.K.? 2.Tragatorule,am vazut ca folosesti un surub M10 in loc de buton berger;functioneaza bine?Si, mai spune-mi cum te descurci cu crosa RH pe partea stanga(si mie imi trbuie tot LH) VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Share this post


Link to post
1.Apocalips,ce intelegi prin reazem de sageata de calitate?

 

Sa fie unu rezistent (pt inceput). Nu ca cel de plastic cu care vine arcul. Daca esti incepator e bun si cel cu 35 ron numa ala de plastic sa nu fie. Mai in colo cand o sa tragi cu diferite sageti (adica sa fii mai pretentios) sau o sa folosesti fob-uri in loc de pene atunci o sa-ti trebuiasca sprijinu ala cu 79ron. Eu l-as lua pe cel cu 79 de ron dar m-as descurca si cu cel de 35... oricum mult mai bine decat plasticaraia aia cu 2ron care deja la mine e prea moale.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post
Salut!Sunt nou pe forum si m-am inregistrat special pt. discutia asta.Vreau sa procur un arc recurve si nu am gasit alta comunitate de arcasi ca voi.Am Niste nelamuriri,pt.care apelez la voi:1.Apocalips,ce intelegi prin reazem de sageata de calitate?Am vazut la arcuri-sageti unul de la CARTEL la 35RON ti se pare O.K.? 2.Tragatorule,am vazut ca folosesti un surub M10 in loc de buton berger;functioneaza bine?Si, mai spune-mi cum te descurci cu crosa RH pe partea stanga(si mie imi trbuie tot LH) VA MULTUMESC ANTICIPAT!

 

 

Salut ,am pus un surub pt ca nu am mai avut rabdare sa ajunga suportul pentru sageata,si am vrut neaparat sa trag cu arcul.Am cumparat unul cartel de care spui tu si e foarte bun .E foatre nasol sa trag cu o crosa RH dar cand am comandat eu arcul mi-au spus ca nu au asa ceva,asa ca nu am ce face.Cand comanzi suportul sa tii cont de tipul de crosa ,LH atunci si suportul la fel.

Share this post


Link to post

Da-le dracu de sageti de carbon. Esti in romania, nu ai tinte pentru sageti de carbon. O sa tragi in ce apuci si le vei face floricica atunci cand din greseala lovesti o piatra sau intentionat o scandura.

Share this post


Link to post

apropo crosa rh e pentru cei care trag de coarda cu dreapta si tin cu stanga?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...