Jump to content
Sign in to follow this  
keluboss

Subaru Forester Vs Suzuki Grand Vitara

Recommended Posts

Ma gandesc sa las Fabia nevestei si sa achizitionez un magarus. Deocamdata cam astea sunt variantele care ma atrag, dar va las sa ma convingeti sa optez si pentru Honda CRV sau un RAV 4

 

Criterii si impresia mea:

 

Spatiozitate

+ Subaru, suzuki mi se pare ca e cam inghesuit

 

Fiabilitate

Aici e batalia cea mare

 

Motorizare

+diversitate suzuki are si dieselul de la Peaugeot de 2 l si benzina, Forester are doar 2-ul si 2,5 pe benzina,

+ performante subaru

 

Intretinere

+ Subaru, nu sunt mecanici multi care sa faca o distribuitie la benzina la Suzuki

 

comportament la drum

aici chiar nu stiu ce sa zic, nu am foarte mare experienta cu clasa asta de masini

 

pret:

Suzuki e mai ieftina ca achizitie

Share this post


Link to post

Eu am mers cu toate cele 3 variante din generatia veche adica anul 2000-2004 si pe departe cel mai performant este Subaru DAR are o problema, pana in 2003 este ratusca cea urata, abia a doua generatie de Forester (2003-2008) arata mai bine si merge la fel de bine . Este performant chiar si cu 2.0 aspirat .

Honda CRV este fun2drive, este exceptionala pt oras si consuma putin. Cel mai misto este 2.0i @150CP este super mega elastic motorasul asta .

Toyota nu-mi place neam, motorizarea diesel este insa foarte economica iar performantele sunt Ok . Este prea anosta RAV4 pt mine.

Suzuki Grand Vitara nu stiu nimic, este ok dar la motociclete, la masini insa .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...