Jump to content
Sign in to follow this  
DarkDogg

Daewoo Tico Sx (fara Ac)-1999 Verde Inchis Metalizat

Recommended Posts

Data fiind situatia mea financiara actuala, asta este singura mea posibilitate de remediere. Ma doare sufletul, ea facand parte din el, sa o dau, dar nu am ce-i face. In viata trebuie sa ne despartim si de lucrurile pe care le iubim. :(

Multumesc mult de aprecieri si voi incerca, pe cat posibil, sa fie la fel ca pana acuma, poate si mai bine!

Share this post


Link to post

Scuzati faptul ca in ultimul timp am fost foarte ocupat cu scarbiciul, dar imi iau revansa acum cu ultimele noutati:

1. Nu o mai vand, deoarece este sufletul meu si nu merita "gramada" de bani pe care as lua-o pe ea;

2. La 135.000 Km i-am facut revizia uzuala (ulei, filtre, bujii, etc.) + inlocuit pistonasele la frane fata, placute noi frana si saboti spate originale GM + schimbat amortizoare fata(Tico)/spate(Matiz) deoarece nu mai erau in starea necesara de a asigura comfort si SIGURANTA tinutei de drum, plus ca masina zdranganea din toate incheieturile (se simte o diferenta enorma) si ca au rezistat 134.000 Km fara a necesita inlocuirea...WOW.

3. "Eveniment" nasol (pentru mine, caci nu dispun de timpul necesar; poate restul considera ca este absolut un fleac) in parcarea din spatele blocului - copii se joaca cu mingea (doar si eu am fost copil, ii inteleg) si imi sparg deflectoarele de aer de la usile dreapta fata si spate. Acum trebuie sa achizitionez un set intreg pentru ca nu gasesc separat. Un sfat am nevoie, inainte de a le pune pe cele noi (in curand, la salariu): cum pot indeparta acel dublu-adeziv 3M? Ce "ingredient" as putea folosi fara a afecta vopseaua?

4. Schimbat stopurile cu cele originale. Cele achizitionate after-market deja se ingalbenisera si nu se mai vedea rosul, ci un galben spalacit! Pacat de calitate!

Urmeaza si poze noi cat mai curand posibil! Multumiri anticipate si zile perfecte!

 

Reason for edit: Cateva greseli de scriere! Sper sa le fi corectat pe toate!

Edited by DarkDogg

Share this post


Link to post

Trage de fasia aia de adeziv dar asa cam la 45 de grade si cat mai "in lung".

 

Daca dezlipesti de ex de la dreapta spre stanga trage inspre dreapta. Stiu ca e ciudat dar in felul acesta adezivu` ala cauciucat se subtieaza si se dezlipeste singur. Daca tragi spre stanga se rupe bucata cu bucata.

Share this post


Link to post

Asta cu dezlipitul chiar nu o stiam. Treaba inginereasca! Sper sa ma descurc si sa gasesc ceva timp. Multumesc mult de sfat!

Share this post


Link to post

Buna alegere sa pastrezi masinuta :) ,cu criza asta iesi in pierdere rau .Oricum arata excelent la km care ii are :) .

Share this post


Link to post

Si eu ma gandeam exact la fel in privinta pierderii! Este sufletul meu si n-as da-o unor samsari sa fie calarita in cel mai rau hal posibil. Multumesc de aprecieri! Sper sa pot continua cu lucruri bune!

Share this post


Link to post

Din pacate dupa cum a zis si Catalin, in perioada asta toata lumea vrea pomana. Ar fi fost pacat sa o dai pe o suma neinsemnata de bani, avand in vedere facilitatile pe care ti le ofera. Asteptam pozele promise :thumbl: !

Share this post


Link to post

Intr-adevar vlad_andrei! Mare dreptate ai! Cum gasesc un picut de timp liber, promit sa le fac si sa le incarc pe forum!

Share this post


Link to post

Criminala ziua de ieri, nu am putut decat pe seara sa ajung acasa cand era deja intuneric si nu isi mai aveau rost pozele. In dupa-amiaza asta sper a scapa o gramada mai repede de la serviciu si sa postez pozele mai sus promise (sa scuzati gainatii caci intre timp pescarusii de pe cladirea Primariei au avut amabilitatea de a ma "kitchui" :P de la spalarea oferita masinii acum 2 zile+praful aferent)

Share this post


Link to post

Daca ar fi sa o dai, cam la ce pret te-ai gandi?

Eu vreau sa imi iau tico si in nici un caz nu sunt samsar.

Doar informativ. Te cred ca nu vrei sa o vinzi, mai ales ca este foarte finut aranjata, lucru care a necesitat timp si mai ales bani.

Sper sa nu te superi ca te intreb de pret.

Vroiam sa stiu cam cat cost un tico intretinut ca al tau.

Share this post


Link to post

Imi cer mii de scuze de raspunsul foarte tardiv, dar nu stiu cum sa iti raspund la intrebarea adresata. Chiar nu stiu ce bani as cere sau altcineva pe o masinuta asa ingrijita.

Si din nou mii de scuze adresate tuturor, dar in 19.06 o Dacie 1307 papuc mi-a zburat efectiv botul masinii (El mergea cu 50 km/h :P pe sina de tramvai, si NU, NU exista conventie intre Politia Cta si Primarie privind considerarea sinei de tramvai ca sens de mers. Am ocolit o rigola de tramvai prin dreapta, am trecut de zebra, m-am asigurat la manevra usor stanga pentru a-mi continua drumul spre inainte si... inevitabilul s-a intamplat. S-a petrecut in zona Bd. Aurel Vlaicu cu Str. Caraiman - statie Rompetrol). Avarii: 2 aripi, masca radiator, avarii sub capota(traversele erau iesite in fata botului masinii - deh, 50 km/hLOLZ), capota, bara, far stanga, semnalizari. 2 saptamani am alergat la BCR Asigurari (a se considera o reclama in cel mai rau sens posibil) ca sa imi spuna ca PV-ul este "prea perfect" si sa "analizeze el situatia" ca prea sunt eu "nevinovat". Te doare mintea si memoria! 1 saptamana a durat reparatia. Service-ul a facut un calcul de 5000 Ron a reparatiilor (prima data) si BCR imi dadea maxim 3126,22 Ron. Au facut-o super masina si pana la urma am cazut la un consens sa ajunga reparatia la 2966,34 Ron. Urmeaza si poze ale devizului si cu masina dupa accident si dupa reparatie (sa iau salariul sa o si spal, ca-s falit) de indata ce mi se intoarce camera foto din concediu (facut de altii, ca eu a trebuit sa alerg cu masina).

O zi perfecta tuturor!

P.S. Am tot uitat sa specific schimbarea celor 4 amortizoare la aprox. 133.700 km (fata Tico si spate Matiz). Este total alta diferenta la comportament si zgomoteca! Saracele au dus o gramada de kilometri si gropi in spate!

Edited by DarkDogg

Share this post


Link to post

De mult nu am mai scris aici si imi cer scuze ca am promis si poze. Voi face tot posibilul ca mai pe seara sa le incarc. In cateva zile sigur va implini 140.000km. Deja are programare la mecanic pe marti seara pentru urmatoarele: curea alternator, curea dintata distributie, rola intinzatoare, bujii, ulei, filtre, rulmenti spate. Toate piesele le-am achizitionat cu 324 lei si sa vad cat mai imi ia si manopera. Masina se comporta excelent pentru varsta si kilometrii ei. Sunt super incantat (in continuare :P ) de ea! Numai bine si la o noua reauzire cat de curand!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...