Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Soft Care Sa-i Impiedice Pe Soferi

Recommended Posts

Laurentiu:

Nu mai citi in diagonala. Eu ma refer la copii sub 14-15 ani adica scoala generala nu liceu sau facultate. Eu am zis supraveghere (indrumare - "teoreme demonstrate" nu "axiome" gen Tommy) nu control sau impunere a unei conduite.

ย 

Tommy:

ย 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...st&p=382669

ย 

Poate am inteles eu gresit, sau tu te-ai exprimat gresit si ai gindit altceva...

Punctual la ceea ce faceam referire , DA era mai bine...asta nu inseamna ca sint nostalgic dupa epoca Ceasca...si daca nu erai deacord cu mine se intelege ca sustii ca acum e mai bine...

Nu comentez apropo de axioma ta dar de unde ai scos-o, din experienta :uff: ? E cam seaca si nesarata :o

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Iar au intervenit amatori de facut misto, divagat si filozofat (exemplul 1 pentru cine e interesat ;) ).

ย 

NU E CAFENEA AICI! (Ta-dam, v-am prins :D )

ย 

@lascarica

Mie mi s-a parut ca se discuta despre aplicatia asta in legatura cu vorbitul la volan. Monitorizarea flotei prin GPS nu a fost inventata de astia :)

Share this post


Link to post

A&B ce sa zic stau in balanta apropo de utilitate&vb la volan.

Poti pierde o convorbire importanta darrr nu ti-a sunat telefonul niciodata cind de ex esti in aglomeratie intr-o intersectie full unde trebuie sa fii atent "all around" sa te misti repede sa prind "verde" , si al draq telefon sa fie in toc la curea sub centura sa nu poti sa-l scoti macar sa-l inchizi dupa ce te-a scos din sarite ? :)

Dar banui ca daca cautam pe net gasim ceva asemanator pt PPC. Sint softuri de ex care la un anumit nr apelant face ceva : reject, inchide si trimite SMS, etc. Pe acelasi principiu dar conditionat si de viteza de deplasare pe GPS. Si nu ai nevoie de serviciul operatorului de GSM. Ma bazez pe faptul ca sint telefoane extra scumpe care daca ies din o anumita arie sau utilizare neautorizata anunta firma, propietarul sau politia.

Sorry pt. offtopic dar am fost provocat si ne-am indepartat de la subiectul discutiei.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Nu ne-am indepartat foarte tare.

Ideea este ca producatorii de telefoane incerca sa bage cat mai multe prostii IN ele, in timp ce operatorii mobili vor sa traga cat mai multe "servicii" spre retea. Deasupra astora au aparut "Application Provider"-ii care vor si ei un ban. De fapt, cei mai multi dintre ei, cel putin deocamdata, spera sa gaseasca ceva interesant, ca sa fie "papati" de operatori (care e si ei "Service Provider"-i). Asta e o strategie buna de afaceri, dar nu face decat sa-i ingrase pe cei mari. E greu sa ramai pe nisa.

Oricum, softul asta pare a fi facut chiar pentru dobitoci, atat de slabi cu duhul incat nu se pot abtine sa nu raspunda la telefon fara sa dea 10-20 de dolari pentru toata familia lor la fel de indobitocita. Nu zic ca oamenii "targhetatzi" ar fi chiar asa, dar asa ii cred producatorii :) Si unii chiar sunt :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

ย 

×
×
  • Create New...