Jump to content
Sign in to follow this  
Dragos82

V-ati Cumpara Un Smart?

Recommended Posts

Credeti ca merita un smart din 2001 pe benzina 5500 euro?Ce parere aveti despre smart?V-ati cumpara o astfel de masina?

Share this post


Link to post

...eu da...ca mi-ar prinde bine ceva mic pt oras...

post-74-1106750688_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Superba masina, din pacate exagerat de scumpa.

Share this post


Link to post

Intr-adevar este cam scumputza... Dar frumushica foc

Ce observ eu acum ptr.prima data la Matiz este ca are jenti cu 3 gauri.Oare s-or potrivi la Dacie? :lavolan:

Share this post


Link to post

mai mica decat tico, ... singura care e cat tico de la smart e fourfor(sau cum se scrie..

stiu ca parchez mai mereu la reprezentanta lor si am facut comparatie.

nu stiu daca merita pretul, daca ai ce face cu ea si mai detii o alta masina merita una exclusiv pt oras(dar nu stiu daca banii astia)

 

esti din bucuresti, ... da un oci la reprezentanta, e mai jos de magazinul muzica

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Oricum, poza este sugestiva: e la fel de lunga cat o bicicleta. :banana: Poate e cam scumputa, dar daca finisarile sunt de Mertz' poate merge.

Share this post


Link to post

As lua masinuta numai pentru mers in oras pentru spatiu mic de parcare necesar, cosum infim, agilitate, servodirectie si cutia aia secventiala desteapta facuta de mertz. :thumbl:

Share this post


Link to post

Nu. Prea mica. Am inteles ca la consum nu este tocmai cum ti-ar sugera exteriorul ei si, sincer, daca tot dau banii pe benzina macar sa nu ma simt "presat". Sunt si diesel. Despre acelea am auzit de bine.

Share this post


Link to post

sincer sa fiu un mertz la 9000 de euro nu mi se pare deloc scumpa. daca mai avea maica-mea 1000 de euro si era dispusa sa treaca peste prejudecati mai aveam atatica sa o conving sa-si ia unu nou. 2,5% pe motorina e un consum obscen si 3, ceva pe benzina + un amanunt insignifiant: e mertz!!!!!!!! in pana mea! ati vazut ce jenti si ce ecartament are? aia ii da rusine lui espero la stabilitate si matizului la demaraj + confort...

 

p.s. de cutia aia belea uitasem...

Edited by tico_RS

Share this post


Link to post

Ce nu s-a spus e ca ESP e standard si amsinuta e superba de condus in oras: stabila, comoda, sigura, silentioasa siii..Mertz. Singurul minus este spatiu interior numai 2 persoane, fara portbagaj si pret relativ ridicat. Aaa, am uitat sa spun: M-a lasat tablou cum pleaca o jucarie din aia de pe loc (nu as putea face asa ceva cu Matizul decat daca-i pun NOS). :osanale:

Singurul minus din partea mea(subiectiv) este estetica. Nu-mi place cum arata si fiind o persoana care tin f mult la aspectul masinii(trebe sa-mi placa ca sa o cumpar) nu as cumpara-o. [-X

Edited by andreib

Share this post


Link to post

megane 2 1,5 dci ia vreo 6. diferenta? smart incape in portbagajul unui mII. mai merita?

Share this post


Link to post
Ce observ eu acum ptr.prima data la Matiz este ca are jenti cu 3 gauri.Oare s-or potrivi la Dacie? :lavolan:

cred ca ai vrut sa spui smart. nu se potrivesc la berlina, distanta intre prezoane este mai mica (la smart).

n-ar fi mult 5000E pe un smart. am auzit ca unul nou se invarte in jurul a 15.000E.

oricum, masina este numai pt oras

Edited by hellcat

Share this post


Link to post
spatiu mic de parcare necesar, cosum infim

 

Spaţiu mic ? citez din fişa tehnică: diametru de bracaj în metri: 8.7. Espero are 10.0. You do the math.

 

2,5% pe motorina e un consum obscen si 3, ceva pe benzina

 

Serios ? tot din fişa tehnică: consum urban 5.9 (6.1 cu softouch), mixt 4.7 (cu softouch 4.8). Şi astea sunt datele date de producător, care ştim cu toţii cât de "reale" sunt.

 

ati vazut ce jenti si ce ecartament are? aia ii da rusine lui espero la stabilitate si matizului la demaraj + confort...

 

Da, am văzut: jante b-( faţă 4Jx15 cu 145/65R15, spate 5.5Jx15 cu 175/55R15. Ecartament faţă/spate în mm 1.272 şi 1.354, ampatament 1.812 mm.

 

Deci o bază de ... ampatament 1812 mm înmulţit cu paranteză baza mică 1272 plus baza mare 1354 închidem paranteza, totul pe 2 ... o bază de 2.379.156 milimetri pătraţi, ceea ce echivalează cu 2.379 metri pătraţi. Să comparăm cu Espero: ecartament 1718 mm, ampatament 2620 mm ... presupunând ecartament egal faţă/spate, avem o bază de 4.501.160 milimetri pătraţi, deci cam 4.5 metri pătraţi. Aproape dublu ! Adăugând şi caucioacele de 185 faţă de 145 şi coeficientul aerodinamic apropiat de cel al unui bax de ţigări, sunt sigur că e muuuuult mai stabil Smartul =))

 

Aşa, acum să vedem cu demarajul. Tot din fişa tehnică (foarte interesant cum nimeni de p-aici nu s-a obosit s-o citească, nu ? dar toţi cunosc maşina ca pe propriul portofel): doamnelor şi domnilor, vă rog ţineţi-vă respiraţia, este impresionant şi uluitor ... Acceleraţie 0-100 km/h în 18.3 secunde !! =)) =))

 

Într-adevăr, ESP, ASC, EBD, ABS, EBA - sunt, n-am ce comenta.

 

Mai dau aici câteva detalii picante > :)

 

Masă proprie în Kg (fără şofer)/sarcină utilă: 730/260

Capacitate portbagaj 150 litri /363 litri cu spătarul pasagerului rabatat//260 litri până la plafon.

Capacitate rezervor/ rezervă, în litri: 33/5

Viteză maximă în km/h: 135 (limitată electronic, deci motorul poate săracul, dar nu rezistă caroseria la aşa ceva)

 

Şi răspunsul la întrebare... nu, evident că nu mi-aş lua aşa bâzdâganie la banii ăştia.

Share this post


Link to post

desi la chestia cu stabilitatea nu sunt de acord am mai citit niste review-uri si cred ca am vorbit fara sa gandesc... :wallbanger: :-@

Share this post


Link to post

Merita numai daca din punct de vedere financiar iti poti permite asa ceva.Pentru "muritorii de rand" in schimb este doar un moft si un vis inaccesibil.

Edited by TYBY

Share this post


Link to post

De ce merita? Toti ziceti ca merita dar nu inteleg de ce, in afara de faptul ca ocupa putin loc in parcare.

Share this post


Link to post

Ca sa te duci la piata cu ea sau cu baietii la o bere... :lavolan:

Share this post


Link to post

N-are loc o naveta de bere in masina aia :D

Share this post


Link to post

mdea... no way. ba nu, mi-as lua-o daca ar intra in programul AMG sau BRABUS =))

Share this post


Link to post

merita daca o primesti gratis sau daca investitia in ea nu conteaza pt tine...

e mai scumpa decat meganeII iar economia de combustibil se amortizeaza pb in 1.5 mil de km.

dar daca as primi-o ca maisina de firma, nu mi-ar fi rusine cu ea... :banana:

Share this post


Link to post

sincer sa fiu acum nu mai sunt asa de sigur ca merita... din review-uri am inteles ca motorasul are cateva bug-uri si ca piesele sunt cam piperate. setu motor cica e 4200 euro(parca) si ca se duce cam repejor asa ca so long cu mitu' mercedes...

iar la consumuri... eu ma luasem dupa niste consumuri datre pe autovit.ro dar cred ca erau mai mult decat partinitoare... deci il fac de boala copiilor cu tico la demaraj, v max, fiabilitate, spatiu interior, pret, intretinere si consum...

Share this post


Link to post

demarajul este slab pana la 100, dar in primi 20-30m (plecare de la semafor primul si alegerea benzii) am inteles ca e bun.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...