Jump to content
Sign in to follow this  
Tichi_X2004

Stergatoare

Recommended Posts

Sal.azi de dim m-am decis sa schimb stergatoarele(dupa cele vechi au rezistat 1 si 3 luni).am cumparat altele(din acelea aerodinmice,nu cum sunt cele standard).cel mare din dreptu soferului merge f bine,cel din dr la intoarcere face un zgomot si mai mult sare pe parbriz.

a mai patit cineva asa ceva??cum ati rezolvat>stergatoarele au fost cumparate din sellgros>

ms

Share this post


Link to post

Probabil arcul de la bratul stergatorului e slab.

Share this post


Link to post

Nope :)

Lamela calca prost pe geam si nu "ramane in urma", ci se tine... contra. Am scris demult pe un topic undeva. Lamela functioneaza la fel ca matura. Si la maturat, daca unealta nu face unghi bun cu suprafata de curatat, risti sa imprastii gunoiul.

Remediul e simplu: se rasuceste bratul (in lungul lui), astfel incat lamela sa fie cat mai perpendicular pe geam. In felul asta, in orice parte se misca, ea va "ramane in urma".

Verifica si faptul ca lama si suportul ei sunt fixate bine (in suport, respectiv in brat).

Share this post


Link to post

le-am rezolvat de ieri,am indoit si rasucit bratu stergatorului.merg f bine acuma

Share this post


Link to post

Salut,

ย 

Vroiam sa trec postul asta la Impresii despre Aveo/Kalos, dar am zis ca poate nu e chestie generala.

ย 

Deci, fara sa exagerez, inca din prima zi cand am iesit cu masina pe poarta reprezentantei, ploua afara, si a trebuit sa folosesc stergatoarele. La entuziasmul care il avem atunci, nu am bagat prea mult in seama faptul ca stegatorul din dreapta se aude urat cand se intoarce.

ย 

Vreau sa va spun, fara sa exagerez, ca am schimbat pana acuma 6-7 stergatoare acolo in dreapta.

Deci, indiferent de firma (am luat de 3 ori originale Bosch, am luat Valeo, am luat si de piata, am luat si de Metro), toate de fiecare data noi-noute, toate dimensiunea corecta...si tot degeaba. Toate scartaie pe geam cand se intorc, si trepideaza asa naspa la intoarcere, lasand urme drepte sacadate de apa pe geam.

ย 

Am luat de pe o masina parasita de la mine din spatele blocului, un VW Caddy din ala mai vechi ca Ceausescu, stergatorul tot ruginit, dar cu lamela oarecum intreaga. L-am pus, ca era de dimensiune buna si surpriza, nu scoate nici un sunet ca celelalte. Doar ca, din nefericire, masina fiind parasita de ceva vreme, lamela nu e chiar in cele mai bune conditii si nu sterge ca si cel din stanga.

ย 

Ce sa fac, ca mor cand vad ca tot dau bani pe stergatoare si nici unul nu-mi ofera confort fonic ca cel din stanga?

ย 

Merci

Share this post


Link to post

Decat sa scrii atata literatura, nu era mai simplu sa citesti al treilea post si sa incerci sa urmezi indicatia?

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca aproape cu toate stergatoarele face la fel, eu cred ca unghiul de atac cu care actioneaza stergatorul nu este bun. Eu in astfel de situatii, prindeam bratul stergatorului cu un patent ( am folosit o bucata de carpa sa nu lase urme) si am torsionat putin bratul, pana am obtinut un unghi de atac corespunzator, in asa fel sa nu "topaie" stergatorul in nici o directie.

Share this post


Link to post

Ca sa nu scartaie, le-as schimba la fiecare 6 luni (pentru cei care fac mai mult de 30 000 km pe an) cu modelul korean WHB sau WBH care sunt foarte moi, flexibile, dar dupa 6-8 luni se uzeaza si incep sa fie mai putin eficiente. pentru Matiz ajung la 28 ROn, pentru Kalos 36 RON.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Care-i diferenta la stergatoare dintre Matiz si Kalos, inafara pretului ?

Share this post


Link to post

Singura diferenta consta in dimensiunea stergatorului stanga (mare) 53 cm Kalos si 51 cm Matiz. Prin echivalenta Daewoo cel de 53 cm pentru Kalos este, dupa stiinta mea, cel de la Legantza.

LE cel din dreapta este similar de 41 cm.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Nesemnificativ, eu am folosit stergator de 550 mm atat la Matiz, cat si la Kalos.

Share this post


Link to post
Nesemnificativ... :) )

ย 

Sigur Tolin, si eu de 51 cm si la Kalos si la Matiz. Si stii ce, cele de Matiz sunt mult mai proaspete si mai bune fata de cele de Legantza , care se cumpara destul de rar.

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

ย 

×
×
  • Create New...