Jump to content
Sign in to follow this  
pankrator

Demontare Panou(tico)

Recommended Posts

cum demontez panoul interior al usii?In manual scrie ca se face cu carpa balansand la inelul de siguranta a manivelei dar nicicum nu am reusit!

Share this post


Link to post

Este o operatiune mai delicata, este o agrafa in forma de omega care tine manivela pe ax. De scos se scoate repede daca largesti un pic pe acolo. DE pus la loc este mult mai greu, eu si acum am agrafa pusa in torpedou...

Share this post


Link to post

Cum adica sa largesti pe acolo? Ca si pe mine ma intereseaza. Eu vreau sa dau jos toate fetele de usi. M-am chinuit mai de mult vreo 20 min cu un tovaras si nu am reusit sa desfacem clema la o manivela pe spate. :-?

Share this post


Link to post

Eu am reusit cu o surubelnita. Daca te uiti atent, intre panou si manivela este o bucsa distantatoare de plastic. Aceasta bucsa este un pic armonica, asa ca se poate plia un pic spre manivela. Sub ea se gaseste acea minunata clema care trebuie scoasa cu o surubelnita fina. E voila... asta e tot. Dupa ce scoti clema a iesit si manivela.

De aceea se foloseste carpa, ca sa distantezi bucsa astfel incat sa nu o deformezi cum am facut eu cu surubelnita.

 

Dar nu aici e problema, prinderea la loc a clemei e dificila, iti trebuie un patent cu cioc subtire.

Share this post


Link to post

Eu am facut ambele manevre, pt ca am avut probleme cu macaraua usii din stanga fata. De scos clema este mai greu. Se face cu carpa, asa este. Trebuie sa ai o carpa din bumbac, rezistenta, eventual cu margini tivuite. Care vrea sa vada, sa vina diseara la intalnire si-i arat. De pus insa se pune super usor. Se pune clema pe maner, in pozitia normala, si se baga manerul pe ax. Cand siguranta este in pozitia normala va face un clic. Am sa va arat si asta.

Share this post


Link to post
Se pune clema pe maner, in pozitia normala, si se baga manerul pe ax. Cand siguranta este in pozitia normala va face un clic. Am sa va arat si asta.

 

Cat traieste omu' invata...

Share this post


Link to post

OK, o sa incerc asa intr-o zi cand o sa am niste timp, numai sa nu bulesc ceva pe acolo. Cred ca o sa fie misto dup-aia sa nu mai pot nici eu sa pun nici o clema la loc. La toate 4 usile. Oricum, banuiesc ca manivelele stau si fara cleme.

Share this post


Link to post

Ups, pana am scris eu post-ul au mai aparut 3. Deci ultimul meu post nu mai e de actualitate. Bunn... deci cu carpa e treaba. Nu cred ca am timp sa vin azi. Adevarul e ca nici nu am mai venit pana acum la vreo intalnire. Dar cine stie.. poate joia viitoare sau cea de dupa?

Share this post


Link to post

am reusit!!! :) .. dupa ce am chinuit vro 30 de min cu carpa am incercat cu surbelnita si a iesit destul de usor.de pus inapoi si mai usor.(30 sec dureaza).

Motivul pentru care am vrut sa dau jos panou este ca vrea sa mondtez inchidere.Pe usile din fata am inteles cam cum trebuie puse motorasele si firele dar pe usile din spate nu stiu cum sa trag firele in fata,fiindca nu este gaura pe usa. Are cineva inchdere pe tico si poate sami zica eventual cu poze cum sunt trase firele si unde este amplasata cutie centrala ?

Share this post


Link to post

auziti daca mai citeste cineva topic-ul asta ...dupa ce scoti manivela cum scoti panoul.. pentru ca am vazut ca nu exista nici-un surub nimic?

Share this post


Link to post

Tragi de marginile lui (are niste tzamburusuri pe margine,care se infig in niste gauri din tabla)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...