Jump to content
Sign in to follow this  
Elfu

Masina De Spalat Rufe

Recommended Posts

Daca tot e un forum de masini, am zis sa deschid un topic despre masinile de spalat :D avand in vedere ca tocmai a decedat ceva pe la cea veche si vreau s-o schimb.

 

Cea veche are vreo 6-7 ani si e un whirlpool cu incarcare frontala care si-a facut treaba toti acesti ani pana acum 2 zile cand a inceput sa dea apa afara pe la sertarul de detergent, asa ca am luat decizia sa o schimb.

 

Cum sunt paralel la chestii de genul asta, intreb si eu ca omul, ca ma bate nevasta-mea la cap sa-i iau una cu incarcare pe verticala ca cica e mai draguta care sunt avantajele acestei masini?

 

Personal in afara de faptul ca e putin mai mica (vreo 5 cm pe o latura), nu am vazut niciun avantaj la cea cu incarcare pe verticala, din contra am vazut ca e mai scumpa (nu cu mult) si pare si mai incomod accesul la cuva.

 

Care-i faza cu numarul de rotatii & co? Cam ce functii ar trebui sa aiba?

 

Nu stiu inca de care voi lua, dar va trebui sa cumpar una in acest week-end, probabil duminica pentru ca in noaptea asta si maine am treaba cu niste :drinkers: , asa ca orice sfat va fi binevenit.

Singurul lucru la care tin, e brand-ul, adica vreau sa fie tot whirlpool. :D

 

Merci anticipat. :drinkers:

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Frontala, cu turatii 800-1000 maxim ca sa aiba o viata cat mai lunga.

Share this post


Link to post

In principiu am pus ochii pe astea doua:

 

Frontala:

http://www.altex.ro/?domeniu=Electrocasnic...;model=AWO42125

Clasa energetica A+

Clasa eficientei la spalare A

Capacitate (kg) 5 kg

Programe de spalare 18

Viteza variabila de centrifugare Da

Viteza maxima de centrifugare (rpm) 900

Termostat reglabil Da

Cuva Duraprop

Tambur Inox

Deschidere hublou 172 grade

Incarcare la jumatate Da

Clatire intensiva Da

Stop clatire Da

Functie fara centrifugare Da

Functie spalare rapida Da

Functie spalare economica Da

Functie de programare intarziata Da

Sistem de distribuire uniforma a incarcaturii Da

Sistem anti-sifonare Da

Sistem anti-spuma Da

Optiune extra-clatire Da

Culoare Alb

Dimensiuni (IxLxA) cm 85x59.5x54

Consum energetic pe ciclu (kW/24h) 0,85

Consum apa (l) 44

Nivel de zgomot spalare(dB) 59

Nivel de zgomot stoarcere (dB) 74

Garantie comerciala 10 ani pentru cuva/ 2 ani pentru componente

Garantie de conformitate 2 ani

 

Verticala:

http://www.altex.ro/?domeniu=Electrocasnic...p;model=AWE6316

Clasa eficienta energetica A+

Clasa performanta spalare A

Viteza maxima de centrifugare (rpm) 800

Viteza variabila de centrifugare Da

Nr. Programe 18

Material cuva Duraprop

Volum tambur (l) 42

Consum energie (kW/h) 0.85

Consum apa (l) 45

Deschidere usa 195 mm

Termostat reglabil Da

Functie stop clatire Da

Functie fara centrifugare Da

Functie spalare economica Da

Sistem de distribuire uniforma a incarcaturii Da

Sistem anti-spuma Da

Dimensiuni (IxLxA) cm 90x40x60

Greutate (kg) 58

Nivel de zgomot spalare(dB) 62

Nivel de zgomot stoarcere(dB) 74

Garantie comerciala 10 ani pentru cuva / 2 ani pentru componente

Garantie de conformitate 2 ani

 

Am subliniat ce are in plus una fata de alta, adica cea frontala fata de cea verticala. Nu conteaza pretul, ma intereseaza avantajele practice ale fiecareia dintre ele.

Merci. :)

Share this post


Link to post

Du-te la magazin si incearca sa folosesti ( asa la misto ) pe cea verticala. Daca pleci cu degetele nezgariate sa ma anunti !

Share this post


Link to post

Da, Cumnatu are dreptate, aia cu incarcare pe sus nu se foloseste cand esti in stare de ebrietate.

 

Serios, astea noi oricum se opresc intotdeauna la gaura asa ca nu mai e nicio problema de genul celei expuse de Cumnat. Masinile cu incare pe sus sunt recomandate in cazul in care ai putin loc sau cand nu vrei sa folosesti mult loc cu masina de spalat.

Share this post


Link to post

... sau cand nu vrei sa te apleci pentru a incarca sau descarca ... cuva, sa nu ametesti daca esti "in stare de orice" sau cand esti constient ca un rotor cu masa variabila si neomogen distribuita montata axial (vertical) se roteste cu vibratii mai putine decat una montata in consola (orizontal).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

:scarpin:

Deci... care e care?

Că m-ai ameţit...

Montura nu e tot verticală la ambele tipuri?

Ştiu că cele cu hublou a(vea)u un "bolovan" deasupra, să le "stăpânească"...

Cele cu încărcare verticală cum fac asta?

Share this post


Link to post

Sunt prinse in ambele capete ale axului. Si au si greutate in lateral.

Share this post


Link to post

eu am una ingusta cu incarcare frontala.

avantaje din punctul meu de vedere

1. sta in debara, iar deasupra are rafturi, de ce sa pierd spatiul ( pe cea verticala nu poti pune nimic)

2. de ce sa fac 2 operatiuni pt deschidere cand pot face doar una

3, gura de incarcare/descarcare este mai mare ( cel putin la ce am cautat eu) mi s-a parut ca la cele veriticale hainele se scot mai greu

nu vibreaza ( poate doar cand stoarce o pereche de adidasi) zgomot in limite normale

partea cu descentrarea nu prea o cred, ai mei au avut un model romanesc, si l-au tinut 15 ani, s-a ars motorul, a ruginit dar nu s-a descentrat cuva

Share this post


Link to post
Da, Cumnatu are dreptate, aia cu incarcare pe sus nu se foloseste cand esti in stare de ebrietate.

 

Hai ... nu zic ca imi iau ban !

Ma refeream la faptul ca atunci cand deschizi cuva la cea ingusta-verticala trebuie sa desfaci partea metalica de asa natura icnat te cam zgarii.

Si eu din cauza spatiului am vrut sa iau d-aia si am incercat si eu sa vad cam cum s-ar opera la ea in hypermarket. Am gasit-o dificila.

SI pe cat te scuteste de spatiu ocupat pe podea aia ingusta, cea normala iti opera spatiu de depozitare pe.

Din cauza constructiei casei acum, unde stau am pus-o in hol si am tras furtunele prin 3 pereti de beton. Munca de 2 ore dar merita.

Iar in hol foloseste si ca suport de crema de pantofi si alte alea.

Share this post


Link to post

Trebuia sa citesti tot postul. Nu se mai pune problema de zgariat, cuva ramane blocata in pozitia de deschidere dar nici la alea vechi la care se invartea libera nu am avut cine stie ce probleme incat sa ma si tai...

Share this post


Link to post
Ma refeream la faptul ca atunci cand deschizi cuva la cea ingusta-verticala trebuie sa desfaci partea metalica de asa natura icnat te cam zgarii.

Nu am avut niciodata problema asta,usile se deschid destul de incet incat sa nu te loveasca peste mana.Suntem foarte multuniti de ea si are cateva avantaje fata de masinile se spalat "clasice".

Share this post


Link to post
Trebuia sa citesti tot postul.

 

Am citit tot. Restul era ontopic dar replica de mai sus e pur si simplu gratuita !

Share this post


Link to post
...si are cateva avantaje fata de masinile se spalat "clasice".

 

ca de exemplu?

Share this post


Link to post

Multumesc la toti care ati postat.

 

Dupa ce am dat o fuga pe la mai multe lanturi de magazine, batalia finala se da intre un Samsung Slim care are 4 programe Baby Care din Carrefour si un LG cu nu stiu ce chestie bio-nu-stiu cum si evident program pentru hainute de copii de la Altex. :D

 

Cea cu incarcare verticala chiar mi s-a parut ca este un mit spulberat de masinile slim cu incarcare frontala cand vine vorba de dimensiuni. O sa cumpar cu incarcare frontala slim, care are in plus avantajul ca poti folosi partea superioara si ca spatiu de depozitare (detergenti&co) si mai multe functii la acelas pret. :D

 

P.S. 2 Nu mai tin la brand. :P

Share this post


Link to post

Dar să o iei neapărat de la un lanţ de magazine ţii?

Că s-ar putea să o iei mai ieftin de pe net şi să-ţi fie livrată acasă.

Share this post


Link to post

Sigur este, mai putin cazul in care din motive... din motive, respectivul lant face reducere la un anumit model.

Share this post


Link to post
Dupa ce am dat o fuga pe la mai multe lanturi de magazine, batalia finala se da intre un Samsung Slim care are 4 programe Baby Care din Carrefour si un LG cu nu stiu ce chestie bio-nu-stiu cum si evident program pentru hainute de copii de la Altex.

Pai si o cumperi pe firma :D ?

Share this post


Link to post

Zice bine cumnatu ce zice cu reducerile. :)

 

Cand vine vorba de cumparat produse electronice/electrocasnice prefer sa cumpar de la un magazin de profil sau de la un lant de magazine din motive de garantie.

Ma simt mult mai bine daca am stampila altex pe certificat de exemplu decat nu stiu ce SRL fantoma cu magazin on-line. Deh sunt mai conservator. :D

 

Una peste alta a inviat mortu. =))

 

Frate rau e sa nu te pricepi, pe bune.

 

Deci, tocmai plecasem sa cumpar masina de spalat cand ma intalnesc cu niste vecini mai apropiati. Intram in vorba si le zic unde ma duc si ce-a patit masina veche.

 

Mi-au zis ca au patit si ei acelas lucru cu a lor si ca n-avea nimic masina de spalat, era doar infundata de la balsam gaura de sub tavita de detergent si-mi zic sa bag o sarma ceva acolo si pe urma sa fac o proba la masina. Zis si facut si surpriza merge masina cea veche, asa ca nu o mai schimb momentan, adica nu luna asta ca vreau sa mai dau o fuga pe la mare, poate luna viitoare ca vrea nevasta-mea masina cu program babycare. =))

 

@hitman

Nu frate nu o cumpar pe firma ca inebuneste contabila. O iau pe persoana fizica, care este. =))

Cum dracu s-o justific pe firma? Stiti am cumparat-o ca sa spal camere video si calculatoare cu ea... =))

 

Oricum, va fi Samsung ca e mica la dimensiuni.

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post
... Cum dracu s-o justific pe firma? Stiti am cumparat-o ca sa spal camere video si calculatoare cu ea...

Un patron nu trebuie sa se justifice, dar daca tu vrei, poti invoca spalarea echipamentelor de protectie: halate si salope ...

 

Treaba unui contabil, fie de sex feminin, este sa gaseasca incadrarea corecta fiscal a ideilor. Daca nu face asa, s-o plateasca fiscul.

Share this post


Link to post

tolin, eu am domeniu de activitate ceva legat de post-productie. Mai exact 5912 Activitati post-productie cinematografica, video si de programe de televiziune. :D

 

Oricum, stau bine cu cheltuielile... inca mai am de recuperat vreo 6000 de euro de la o creditare. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

un alt program util este cel de spalare pt pantofi sport

acum, ce e drept, cred ca sunt sanse sa mearga si cu alte programe mai generale si sa fie doar ceva marketing la mijloc

Share this post


Link to post
tolin, eu am domeniu de activitate ceva legat de post-productie. Mai exact 5912 Activitati post-productie cinematografica, video si de programe de televiziune...

... si daca vine OPC-ul, Inspectia Muncii, Garda de mediu sau cine mama lor mai doreste o spaga va spune ca activitatea asta se desfasoara in bermude si slapi ? Toti te vor cauta la halate, albe, ca lucrezi cu capul. Am zis capul, unde-i boneta ?

Share this post


Link to post

Aia sa ma pupe undeva. :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...