Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Ted.com

Recommended Posts

TED inseamna Technology, Entertainment, Design. Acestea erau subiectele initiale de discutie.

Principiul de baza era sa aduni intr-un singur loc cei mai buni/de succes/inteligenti oameni din domeniile respective si sa ii asculti impartasindu-si experientele si ideile.

Datorita succesului acestor conferinte, in momentul de fata, aria discutiilor este mult mai larga.

 

Exemple:

Statistici deranjante reprezentate prin fotografii: http://www.ted.com/index.php/talks/chris_j...king_stats.html

Despre mancare si incalzirea globala: http://www.ted.com/index.php/talks/mark_bi...hat_we_eat.html

Share this post


Link to post

Problema e relativ simpla.

Societatile sunt gandite de catre guverne si nuclee de interese spre a fi de consum. Si sunt educate ca atare.

Mai mult, legea nu iti perite sa te opui destructiv iar daca te opui pacifist esti marginalizat de catre societate ca fiind ciudat ( vegetarian, hypie samd ) ( nu stiu daca am scris corect hypie )

Daca faci scandal violent gen justitiar te calca legea,

Daca incerci pacifist, lumea rade de tine si chiar daca nu te intereseaza schimbi cu irelevant de putin situatia.

Istoric vorbind, probabil peste aproximativ 50-100 ani vom fi varza rau de tot la nivel mondial si POATE dupa al III-lea rzboi mondial o vom lua de la capat.

Daca la noi in Romanica cea simplista nu mai gasesti o rosie ( am facut astazi o salata de toata jena, fara nici un gust ) naturala ( pentru ca pentru a fi 100% naturala s-ar consuma prea multi bani si deci ar fi nevandabila ) si daca puiul pe care l-am prezentat la "coltul gurmandului" este bun numai in primele 30 minute dupa ce l-ai scos de la cuptor a doua zi transformandu-se in o chestie fara pic de gust ...

 

Eu unul, daca as avea fondurile necesare mi-as fi dorit sa pot sa ofer CALITATE si sunt convins 100% fara nici un fel de dubiu ca as avea clienti care in loc sa dea 20 ROn / km ceafa de porc fara gust ar da 35 RON pe ceafa de porc cu gust ca la tara samd. Eu unul as platii cu toata bucuria DUBLU fata de cat dau acum pe mancare daca ar avea gustul care personal nu mi-l mai amintesc exact ( cel inainte de 90 ) dar imi amintesc mirosul. Si nu, nu am o situatie financiara buna, chiar in zilele astea e dezastruoasa.

 

Din pacate , poate ca mai multi au plecat de la aceasta idee dar pe parcust, datorita taxelor si a lacomiei de a avea profit cat mai mare ( pentru ca e evident ca oricat de multa marfa ai baga pe piata tot e putina dovada inca dezvoltarea restaurantelor si pieteleor si faptul ca seara cat si de sarbatori magazinele sunt goale ) au renuntat la a produce si comercializa calitate si s-au axat pe calitate.

 

Poate ca e imposibil a mai produci calitate. Daca stau sa ma gandesc pentru a creste 1 pui de 1 kg iti trebuie aproape 1 an pe cale naturala si mai putin de 10 zile pe cale artificiala. E posibil cum ca cheltuielile sa NU se justifice in a produce mancare naturala.

 

Un pas spre un viitor mai sanatos il vad in inmultirea fortata a zonelor verzi. Ne costa extraordinar de putin sa crestem / plantam niste verdeata in curte / strazi / apartamente / paduri / campii .

Si totusi noi, dobitocii punem gresie in curtea casei / vilei.

 

Cine e de vina ?

Statul care NU ajuta economiile mici constructoare de mancare si produse naturiste si noi , cei care lasam statul sa faca asta cat mai ales noi cei care la randul nostru dam din gura si cam atat.

Aici ma includ si pe mine, suntem niste ipocriti. NU avem acel sange unde trebuie sa punem mana pe treaba si sa intoarcem lucrurile din mersul lor destructiv.

Ar fi necesara o revolutie nationala / mondiala prin care noi cu totii sa NU mai consumam prostii si deci sa devina falimentare industrii mondiale.

O asemenea uniune este imposibil de realizat si deci suntem compromisi.

Personal cand am constientizat ca de unul singur nu am cum sa schimb nimic si ca nici nu cred ca vre-odata se vor unii indeajuns de multi oameni incat sa schimbe ceva am devenit adeptul trairii vietii de moment. Adica traieste viata tocand si consumand indiferent de ce se va intampla dupa.

Dupa mine potopul.

Sunt perfect constient ca nu e bine si ca e condamnabila psihologia mea.

Din pacate nu multi recunosc cum ca ar face la fel.

Planeta / statele / guvernele / firmele / familiile , toate, indiferent de nivel duc acum poate mai mult ca niciodata lipsa de manageri in adevaratul sens al cuvantului, oameni care sa administreze si sa invete prostimea cum sa faca sa fie bine.

 

Suntem cea mai destructiva forta a naturii mai ales prin prostia noastra.

 

Super idea lui @satori .

Personal nu cunosteam acest site. Stiam altele dar minione fata de acesta.

 

Voi vedeti vre-o solutie reala ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Statul este de vina, el da bani pe marfuri acelea ? Cine ia cu asalt hipermarketurile si cumpara toate rahaturile de acolo ? Cine bea toate sucurile din apa de canal indulcita artificial ? Nu poti produce ceva care nu se vinde, faliment scrie pe tine ! Vinovati sunt bizonii care pun botul la ambalaje si la publicitate. Tot ei i-au ales si pe administratorii statului, ca sa scoatem din discutie o abstractie.

Share this post


Link to post

Dap, aia care cumpara detergentul X pentru ca asa au vazut ei in reclama / telenovela.

Share this post


Link to post

Eu cred ca discutia cu haleala trebuie nuantata. In primul rand, producatorii (occidentali) de haleala nu au nici un cuvant de spus. Profitul si legea o fac distribuitorii si cativa giganti agroalimentari. Distribuitorii vor niste rosii care sa tina, sa miroase frumos, sa arate bine si sa reziste la transport. Daca n-are nici un gust nu e problema lor. Rahatul ala de soi olandez lemnos exact la cerintele astea raspunde.

In Europa, se mai cultiva 4 soiuri de mere din mai bine de 20 la inceputul secolului.

Occidentalu' plateste 1000E/luna haleala (umplutul frigiderului + impozitul care ajunge subventie in agricultura) si mananca rahatul pe care il vinde supermarketul. Bizonul ia plasa, agricultorul ia plasa, si cativa smecheri fac un profit enorm. Insa au grija ca agricultorii sa tipe la guvern, iar noi astilalti la agricultori, ca nu cumva sa ne prindem unde e problema.

 

Aici e din ce in ce mai la moda sa cumperi direct de la producator, insa e un sistem comunist in care risti sa iei teapa. Platesti de exemplu 15E/saptamana si ai un "cos". Teoretic, sa zicem ca agricultorul are 100 clienti. Productia lor e impartita saptamanal in 100 cosuri. Daca el insa alege sa o imparta la 1000 cosuri, atunci iei teapa. In plus, daca saptamana asta a cules doar pastarnac, pastarnac mananci... Avantajul e ca pretul e onorabil, produsele proaspete si producatorul castiga de 10 ori mai mult decat daca ar vinde distribuitorilor.

Daca ar aplica si pescarii sistemul asta m-as baga si eu. In fermieri nu am incredere, imi miroase a teapa. Aia nu sunt incurajati in nici un fel sa produca mult, oricat ar produce, si subventiile si cei 15E/cos raman constante, asa ca nu vad de ce s-ar rupe muncind.

 

 

Pe de alta parte, daca gaina de baterie sau orezul transgenic ar putea scoate din foame 1 miliard de terrieni, nu m-ar deranja foarte tare, si as inchide ochii la calitate, cel putin in prima faza. Insa nu se intampla nici macar asta...

Edited by mr_

Share this post


Link to post
Voi vedeti vre-o solutie reala ?

 

Solutia, reala, este data de omula cela in discurs. Ai face bine sa asculti mai atent.

 

Am mai vazut un speech al lui Peter Gabriel despre o fundatie care doneaza camere de filmat. Ei sunt de parere ca atrocitatile sunt mai greu de negat daca sunt filmate.

Share this post


Link to post

N'am apucat ionca sa-mi formez o opinie din ce am ascultat, dar banuiesc unde duc discutiile. Tot ce pot zice, momentan e... multumesc de linkuri, pare interesant :D

Share this post


Link to post

N-am avut dispozitia sa ascult, dar eu stiu ca, daca se doreste dominarea unui popor, se aplica urbanizarea satului si taranizarea orasului. Tactica asta a fost folosita cu succes in RO de catre comunisti si continuata cu acelasi succes (fiecare in domeniul de interes) de catre capitalisti.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Remarcabila ideea (TED). In cele din urma si ea este una din constructiile .com (de ce nu au pus-o in .org? :) ). Da bine in ziua de azi orice "revolta". De la rosiile Cumnatului, pana la ce vreti voi. In cele din urma, vorba lui tolin, e vorba doar de noi, bizonii :(

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Voi aveti ceva cu ale mele chestii rotunde, fie ele rosii, alunite samd :D

Share this post


Link to post

Siteul este adiacent ideii, nu este idea in sine.

Nu este o constructie de gen .com si nici .org si nici nu sustine vreo revolta, poate doar in ®evolutie in modul nostru de gandire.

Share this post


Link to post

Asta nu inseamna ca si ideea (ca si site-ul) nu este subordonata unor... interese! Este romantism modern sa mai crezi in ziua de azi ca e ceva care nu face com(ert).

In ceea ce priverste revolutia metafizica a gandirii primordiale, well, Sato draga, spor la treaba, mda, probabil ca trebuie sa REdescoperim lucruri pe care noi le ingropam zi de zi. Asa e, imi aduc aminte de poanta cu "spirala istoriei". Am impresia ca mai toti de pe aici suntem norocosi: din cauza vitezei din ce in ce mai mari a spiralei respective, putem sa constatam pe zi ce trece cum o... luam de la capat. Dar e ceva nou, nu-i asa?

Share this post


Link to post
Asta nu inseamna ca si ideea (ca si site-ul) nu este subordonata unor... interese!

 

Logic. Altfel nu ar exista.

Este in schimb o prejudecata comoda sa crezi ca toate interesele sunt meschine si daunatoare. Comoda fiind cuvantul de baza.

 

---

 

Mi-a placut si asta: http://www.ted.com/index.php/talks/seth_go...iced_bread.html E parerea lui despre ideile de afaceri, despre ce functioneaza mai nou, despre curaj.

Despre nasterea computerului: http://www.ted.com/index.php/talks/george_...e_computer.html

Share this post


Link to post

Bey, eu m-am saturat ca toata lumea da vina pe vaca cand e vorba de poluare. Si cine spune asta, cowboii care se plimba in masini cu motoare mai mari decat stomacul vacii ? Codoiul nu este otrava, plantati arbori, in loc sa tineti conferinte, nu stiu cine va opreste ! Primarele de pe aici asfalteaza si spatiul verde si rade toti pomii. Maine, poimaine, cand termina toata zona ii ramane sa asfalteze si Tampa. Asta va fi lucrarea vietii lui, imbracarea Tampei in asfalt. Iar bizonul votant este mandru: "ce gospodar am ales !". Ai ales pe p.m., ai ales un vacar de oras si un spagar iresponsabil !

 

"Revin si adaug" (ce-mi place limbajul asta de procuror (cel care procura vinovati)): Revolutia despre care vorbea Satori o vad cu arma in mana, ne vom apara si ultimele petice de spatiu verde si copacul din fata ferestrei. Mi-am asezat, deja, cartusele pe marginea ferestrei, primul care vine sa taie copacul din fata ferestrei, le ia in sfecla, cate unul si pe rand, sa fie invatare de minte.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Mai, ce-mi place, vorbind despre TED: pe forumul Daewoo sint oameni la fel de inteligenti sau chiar mai inteligenti decit aia care 'ne vorbeste' la TED. Ceea ce zic aia pt. noi 'telectualii' este foarte evident, nu inteleg unde este noutatea. TED asta, tot un marketing ascuns este, adevarat foarte subtil (Totusi cine este profitorul in cazul TED? > :) )

 

Cert e un singur lucru: americanii se pricep sa prosteasca lumea. Au facut din treaba asta o arta!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...