Jump to content
Sign in to follow this  
tico_RS

Ajutor In Alegere Amplificator

Recommended Posts

salut!

am o oferta pentru amplificatoru meu (alpine flex 2) de 2x90w sau 1x240 bridged si cu diferenta as putea sa iau un magnat shark de 1x200 sau 2x100 sau un magnat energy la aceeasi putere. nu stiu ce sa fac: daca iau magnat as avea putintica putere in plus dar nu stiu cum s-ar comporta ca si calitate a sunetului + din review-uri am vazut ca alpine ar avea f multa claritate si un consum mic (mosfet). io am un tub jbl 500w muzicali si 125 w rms. oare sa se plafoneze tubul la nivel maxim sau sa se cunoasca lipsa condensatorului? pentru ca imi cam palkpaie farurile la nivel maxim dupa bass si am baterie de matiz?

Share this post


Link to post

Asculta expertu aici: Lasa Clarionul la locul lui ca e in fata la Magnat. Aia de la Magnat au puterea ca scop, la Alpine se ocupa si de fiabilitate si de surse in comutatie cu componente de calitate implicit cu un randament crescut si consum mic.

Share this post


Link to post

am mai citit nishte review-uri de cand am postat si vad ca ai dreptate, pana la urma cred ca se plafoneaza tubul 240w la 125w rma ai lui in concluzie cred ca ar trebui sa-mi schimb difuzorul...

ma gandeam sa raman pe jbl, model mai tare dar cred ca o sa incerc sa vad daca pot sa fac rost de vreun kicker la un pret mai jos ca am auzit (din review-uri) ca ar fi mai tari ca jbl.

Share this post


Link to post

Am si eu o dilema: momentan am un amplificator Gelhard 2x50w rms si un tunulet de 100w. Problema e ca amplificatorul nu cunoaste modul bridged si cred ca merge pe un singur canal. Are cineva vreo idee cum sa=l conving sa mearga bridged. Daca nu se poate merita sa imi iau un amplificator Blaupunkt de 400w din Metro?

Share this post


Link to post

intra pe http://bursa.rol.ro/electronice/audio/oferte/ si vezi ca e unu care vinde amp-uri pe 1/2/3/4/5/6 canale la super preturi. eu am luat de la el un alpine (ala de mai sus) la 50 euro si sunt super multumit, adica sigur nu e teapa, am gain-u la jumate din statie si cand dau sub-u la maxim din mp3 deja e depasit si totusi e un jbl...

 

nu ti-as sugera sa le iei noi decat daca stai bine cu finantele pentru ca la pretul uneia din metro iti iei si un sub de firma adica la vro 5mil iti iei o statie mac audio si un tub de 30cm la fel si cel putin la putere o face pe a mea 320w...

 

daca nu merge in bridge indeamna ce deja e in modul asta, adica ar fi ceva 4x25 pusa bridge in 2x50

Share this post


Link to post

Nu mai citaţi mesajul anterior !!! X(

 

Nu are comutator de bridge, la asta ma refeream. Eu sunt din Iasi deci ar fi o problema cu livrarea.

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

nici a mea nu are dar pt bridge se leaga terminalele de la capete (sunt marcate, la mine cel putin), dar cred ca te poate lamuri soran mai bine, deh am terminat economicu...

 

cu privire la livrare, io zic ca decat sa dai 5-6 mil pe un blauypunkt de cacao in metro mai bine vii pana aci si iti iei sub si statie mac audio sau magnat ca sant la moda pe aici si tot ai un castig... parerea mea

Share this post


Link to post

Am citit ce ati scris voi daca are insemnat pt bridge inseamna ca are bridge (posibilitatea) dar nu are comutator nu toate au asa ceva. Trebuie vazut...

Share this post


Link to post

tico_GTI_MPOWER_TurboSport (nu m-am putut abtine :) ) ) eu am Magnat Shark 2x100 sau 1x200. sunt multumit de fidelitate si putere. se putea mai bine

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...